loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 12 Mart 2018, Pazartesi 10:00
ZEKAİGÜL

ZEKAİ GÜL

Ateşe Atılmalı , Denize Dalmalısın.

Bu gün ben, aynen  öcekiler gibi , büyük bir İdealin  ateşleri içindeyim . Milletimin hasretini çektiği ideal içinde yanmaktayım.

Ezilmekten çekinme …Gerilemekten sakın !

İradenle olmalı , bütün uzaklar yakın,

Dolu dizgin yaparken ülküne doğru akın ,

Ateşe atılmalı , denize dalmalısın.

                                       ( Bütün Türk Gençliğine , Hüseyin Nihal Atsız )

Haftada bir evime ziyaretime gelen bir arkadaş kütüphanede ki kitapları görünce , ağabey : ‘ sen bu yazıları kafadan mı atıyorsun .’ diye  soruverdi . Ben okuduklarımı , gördüklerimi ve yaşadıklarımı yazıyordum.Maalesef , yazıları ‘ kafadan atacak ‘ seviyeye henüz gelmemiştim.

İnsanların , ‘ Musul , Kerkük ‘ neresi diye sordukları , Kerkük Türkmenlerine ise ‘ siz Türkçeyi nerede öğrendiniz ‘ diye söyledikleri yıllardı.

Şam’da Barolar Birliğinde oturuyor. Suriyeli meslektaşlarımla sohbet ediyordum.Şam’lı meslektaşlarım beni görünce , konuyu İskenderun Sancağı dedikleri Hatay  konusuna getirmişlerdi. Benim o gün söylemek isteyip, maalesef söyleyemediklerimi , bugün Kahraman Ordumuz  söylüyordu.

Osmanlı Devleti ve ordusu, Suriye’den çekilmişti . Suriye artık Edmund Allenby’nin denetimi  altında idi.Bundan sonra ise , kısa bir süre için bile olsa, Şerif Hüseyin’in oğlu Faysal, Irak ve Suriye’nin Kralı olacaktı .ve oldu da .

Bir müddet sonra , Kral Faysal halktan gelen taleplere boyun eğip,  Fransızlarla Maysolon şavaşına girdi. Bu harb sonunda , Suriye’yi Fransızlara bırakmak zorunda kaldı. Ve Sadece Irak Kralı oldu.

Fransızlar , Suriye’ye girdikten sonra , orada  fedarel bir devlet kurma arzusu gösterdiler. Halep’te , Şamda ve Lazikiye’de ve ayrıca  Dürzü bölgesi ( Havran’da)  bir devlet kurmak uğraşısı içine girdiler.İskenderun sancağını bu kurulan fedarel devletin sınırları dışında bıraktılar. Kurulan Suriye federal Devlet’inin Başına, yapılan seçimlerle, Fransızların desteklediği Subhi Bereket getirildi.

Bölgeye1919 -23 yılları arası Fransız Yüksek komseri olarak atanan Genarel Guro , kolunu Çanakkale / Zığındere savaşında bırakmıştı. Araplar, onu bölgeyi yeteri kadar tanımamakla suçlamaktaydılar .Haleb’e hükmetmeden , Şam’a hükmedilemiyeceğini , iç bölge halkının Laziki’den asla vazgeçmeyeceğini , Halep olmadan Şam’ın aç kalacağını ifade etmekteydiler . Bu sebeble, ya Suriye’nin bütünlüğü sağlanmalı , yada fedarasyondan vazgeçilmeli şeklinde düşünmekteydiler.

Osmanlı Devletinin  Suriye’den çekilmesinin ardından  , bazı Halepli Araplar , diğer şehirlere mal aktarımı sebebiyle, Suriye’nin bütünlük ve birliğine karşı çıkmaktaydılar.Genaral Gori’nin suriye’yi yeterince tanımadığı ve hataya düştüğünü düşünmekteydiler.

 Genaral Guro , bir keresinde Çanakkale’de savaş meydanında dolaşırken  bir Mehmetçiğin, yanında yaralı yatan Fransız askerinin yarasına kendi elbisesinden yırttığı kumaş parçasını sardığını , kendi yarasına ise toprak bastığını gördüğünü ifade etmekteydi.

 Londra konferansında İngiliz delegeleri : ‘Yunanlılara müsaade edelim . Türklerin işini bitirsin’ şeklinde konuşunca, General Guro ayağa kalkmış , olmayan kolunu  sallamış …Biz Fransız devleti tek bir Gazianteple mücadele edemedik.Yunanlılar mı? Türklerle mücadele edecek deyip , yere çömelmiş ve ben böyle bir milletle savaştığım için pişmanım diyerek ağlamıştı.  

Nuh doğmadan kişnedi ordularımızın atı,

Sorsan şöyle diyecek , gök denilen şu çatı,

Türk gücü bir yıldırım , Türk  bilgisi bir deniz .

                                      (Türklerin Türküsü , Hüseyin Nihal Atsız )

Adeta bugün , Büyük Fikrin (Büyük Türkiye’nin ) doğum günü : 29 Ekim 1923 ‘ teyiz .

Herkese sevgi ve selamlarımla…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık