Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.0197
  • Euro 6.9241
  • GR ALTIN 229.37
  • ÇEYREK 372.93

  • 05 Eylül 2017, Salı 10:00
ZEKAİGÜL

ZEKAİ GÜL

Ballıca Mağarasında Şaşırdım , Kaldım

Bu İnsanlarla bir medeniyet düşüncesine ulaşamazdık.

Bilinçsizce peşine düştüğümüz ve cahilce önce uydurup , sonra davranış şekline döktüğümüz anlamsız yüzlerce davranışımız vardı.

Geçen hafta Ballıca Mağarasına yaptığımız  bir gezi sebebiyle gördüklerimiz, bizi hem büyüledi . Hem de  çok şaşırttı. Büyüledi . Zira , üç milyon altıyüzbin yıllık bir geçmişi olan mağrada bulunan sarkıt ve dikitler, yaratılışın mucizevi ahangini ortaya koyarken,   sarkıtların arasından damlayan su tanecikleri , devam eden  yaratılışın birer şahidi idi. Bu muhteşem manzara karşısında  içimden geçen şeyler , sesi belli bir  terbiyeden geçmiş bir hafızın, yaratılış ayetlerini okuması ve bizim dinlememiz arzusu oldu. Tüylerim ürperdi. Ya Allah…

Ruhumda bu ihtizaz devam ederken ,  mağara hakkında bize bilgi vermeye çalışan rehberimiz , sarkıt ve dikitlere dokunulmamasını istedi. Zira , her dokunuştan sonra bu ilahi mucizenin kristal şeklini almış renginin karardığını söyledi.  Bu uyarının üzerinden iki saniye geçmemişti ki , adeta hiçbir şart altında  kurallara uymayacaklarını gösteren bir kısım insanlar, ellerini havaya kaldırarak, inadla sarkıtlara dokunmaya başladı.

Onların bu davranışları karşısında şaşırdım kaldım. Kur’an’da Bakara suresinde zikredilen ‘ onların gözleri vardır . Görmezler. Kulakları vardır . işitmezler . Onlar kör , sağır ve dilsizdirler. Allah onların kalplerine müğür vurmuştur. ‘ayeti kerimesi imdadıma yetişti.

Kurallara uymak ve insanlara saygılı olmak , anladım ki bazılarında alerji meydana getiriyordu. Bu şekilde bir davranış sergileyen insanlarla, mağaranın öteki ucuna erişebilirdik. Ancak , bu insanlarla bir medeniyet düşüncesine ulaşamazdık.

‘Hep bana , hep ben , illa da ben , ancak ben , ben , ben’ diyen  kuralsızlarla gittiğimiz  yol, medeniyete ait bir yol değildi. Bu insanlarla geldiğimiz yer veya varacağımız şey, ancak bedeviyet olabilirdi.

Kainat ve  tabiat  karşısında ürpermeyen bir vicdan ve insana saygısı olmayan ve kuralları hiçe sayan bir insan, ancak varlık olabilir, İnsan olamazdı.

Kurallara ( sunnetullaha ) aykırı haraket, bir müddet sonra insana kendini inkar ettirirdi. İnsan müzik yaparak , resim çizerek ,  hep bazı kurallar öğrenirdi. Ve saygılı olma bilinci taşırdı. Trafikte seyreden bir şahıs,  kurallara uyarak kainat ile ve diğer varlıklarla birlikte uyumlu ve ahenkli hareket ederdi.

İnsanların , hayvanların , canlı cansız tüm varlıkların anlamlarına yakışır bir hukukları vardı. Biz kendi hukukumuz içinde ve kurallara uygun hareketle, tüm varlıkların hukukunu ve anlamını tanımış olurduk.

Taşların , suların , kuşların hukukunu tanımayan varlıklar , yaratılışın anlamını yitirmiş ve çevresinde kaybolmuş bir meta haline dönerlerdi . burada asl olan, canlı cansız tüm varlıkların hukukuna saygı göstermek ve ortaya bir medeniyet çıkartmaktı.

‘ Rivayet olunur kim , yurdumuzun bütün taşları kabe yapısında yer almak için yollara düşmüşlerdi . Yarı yolda kabe yapısının bittiğini duyunca küsmüşlerdi. ‘ *

Taşların bile bir dili ve hukuku vardı. Çünkü , onlar insana hizmet ile görevlilerdi. Şair Bedri Rahmi Eyüpoğlu , ‘ Seni Düşünürken Bir Çakıl taşı Isınır İçimde ‘ adlı şiir kitabında, taşlara şahsiyet veriyor ve onlara şöyle sesleniyordu. 

A taşlar

Canım taşlar

İsli taşlar, paslı taşlar

İrili ufaklı , toplu tüfekli

Güçlü kuvvetli , bağrı yanık , içli taşlar

Merhamet etmeyene , merhamet olunmazdı.

Yol deyip serilin taşlar

Ocak deyip kırılın

Okul deyip sarılın

Eliniz dert görmesin taşlar

Fabrikada yana yana kül olun

Sonra yeni baştan dirilin nur olun

Ballıca mağarasında şaşırdım ,  kaldım taşlar

Herkese sevgi ve saygılarımla.

*Yukarda taşların kabe yoluna çıkması Şair Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun , ‘ Seni Düşünürken Bir Çakıl taşı Isınır İçimde ‘ adlı şiir kitabında Taşlar adlı şiirinde şairce  bir metafor kullanımıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık