Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.1090
  • Euro 6.9357
  • GR ALTIN 233.30
  • ÇEYREK 398.33

  • 10 Şubat 2018, Cumartesi 10:00
ZEKAİGÜL

ZEKAİ GÜL

Baltacı

Erişir menzil-i maksuduna aheste giden ,

Tiz reftar olanın payine damen dolaşır ( Ziya Paşa )

İnsan bir defa sevildi mi , ona karşı duruşlarda başlamış demektir.  ilk önce , onu sevenler veya sevmesi gerekenler ona engel olmaya çalışır. Yani ‘ payine damen 

( Ayaklarına , etek ) dolaşır.

Bu yüzden olsa gerek , Ziya Paşa istenilen hedefe teenni ve yavaşça gidenlerin varacağını , tez hareket eden veya acele edenlerin varamıyacağını ifade etmiştir.   

Osmanlı Türkiyesi’nde Beyrut , Lübnan hemen şurası idi. Abdulhakhamit Tarhan meşhur Makber şiirini yanılmıyorsam , Lübnan’da bulunduğu sırada yazmıştı.

Lübnan’da azımsanmıyacak oranda Selçuklu ve Osmanlı bakiyesi  Türkmen köyleri bulunmakta idi. Ba’labekke yakınlarında , bir zamanlar adı terörle anılan Bekaa vadisi civarı ve çevresindeki köyler Türkmen köyleri idi. Hatta öyle ki , Şuan israil’in işgali altındaki Suriye’ye ait Golan tepelerinde bile Türkmenler vardı.

Bu bölgede devlet olmayı başarmış Selçuklu ve  Osmanlı devleti ve  Türkmenlerin Arapça’ya  ve Araplara hediye ettiği bir ‘ Baltacı ‘ kavramı var idi. Şam’da kasyon dağının eteklerinde veya Lübnan’da ve Irak’ta bulunduysanız, ‘ Baltacı ‘ kelimesi çokça duyacağınız bir kelime olurdu.

Halkın bir kısmı tarafınadan Şu günlerde bu kelime , Lübnan’ın Meclis Başkanı Nebih Beri için kullanılmaktadır. İstemediği hiçbir şeyi yaptırmayan ve buna bir şekilde engel olan anlamında  kullanılan bu kavram bizim için onemlidir. Nebih Ber’i Güney Lubnan’ın  imar ve inşasında büyük emeği olmuş bir politikacı olup , Lübnanda Hukuk tahsili yaptıktan sonra , Fransa’da Sorbon Üniversitesinde Yüksek Lisans yapmış bir kişiliktir.

Nebih Beri , Musa Es Sadr’ın 1979 yılında Libya’ya yaptığı bir gezi sırasında kaybolmasının ardından   1980 Yılında Şii Emel Örgütünün başına geçmiştir. Ve Filistini  destekleyen bir tavır aldığı belirtilir. Daha önce Su ve Enerji Bakanlığı yapmış ve halende Lübnan’da Meclis Başkanı görevini yürütmektedir.  

Bir kısım Lübnan Halkının kendisine ‘ Baltacı’ şeklinde isim verdiği Nebih Beri Lübnan için başarılı bir politikacı olarak görülsede , sevenlerinin ve aşiretinin eleştiriye tahammülsüzlüğü ve istemediği bir şeyin Lübnan’da gerçekleşmesi biraz zor olması sebebiyle bu isimle anılmaya başlamıştır.

Geçen hafta Lübnan savunma Bakanı ile  Nebih Beri arasında ülke güvenlik güçlerinin ataması konusunda basına sızan bir bilgi sebebiyle tatsızlıklar yaşanmıştır. Lübnan’da bir kısım politikacıların bazı Afrika ülkelerinde , İran desteğiyle Şii Müslümanların İranla işbirliği  ve ( Velayeti Fakih ) ilkesinin işlerliği konusunda anlaşmazlık içinde olduğu , Savunma Bakanı ile Nebih Beri arasındaki uyumsuzlukla ortaya çıkmıstır.

Tiz reftar olanın payine damen dolaşmıştır. Afrikada İran ve İsrail zor durumdadır

Ülkemizi  , geçen hafta birleşmiş milletlere şikayet eden Fransa , kendi yetiştirdiği Humeyni  ve onun rejiminin adamlarının   Afrika ülkelerinde batı adına dolaşmasına sesini bile çıkarmamaktadır. 

  (  Ortadoğu ) veya  önasyada ‘ Baltacı ‘ şeklinde ifade edilen kültürel alt yapıdan kurtulmanın en önemli formülü , aşiret hukuku arayışlarından kurtulmak ve daha fazla demokrasi sağlamaktır.

Eski günler nerdesiniz                      

Açın kapınızı da evinize gireyim

Ama nerde o evler

Ne bileyim.

( Behçet Necatigil )

Herkese selam ve sevgilerimle…

Not :Geçen hafta verdiğimiz şehitlerden ötürü ,  Kahraman Ordumuzun ve Yüce Türk Milletinin başı sağolsun. Şehitlerimizin mekanı cennet olsun. Yaşasın Vatan . Yaşasın Yüce Türk Milleti. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


loading...
yukarı çık