loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 18 Haziran 2018, Pazartesi 10:00
A.ONURŞAHİNOĞLU

A.ONUR ŞAHİNOĞLU

BENİM OYUM, SENİN OYUN, ONUN OYU

Aslında “Benim oyum falancanın oyuyla bir mi?” diye başlayan tartışmalar felsefenin en temel sorularından biriyle doğrudan alakalı:

Bilginin kaynağı nedir?

Yüzyıllardır işin içinden çıkmaya çalışmış düşünürler.

Kimileri akıl, kimileri sezgi derken, bazıları da deneyim demiş.

Her seçimde bir tur dönen bu oyların eşitliği tartışması vesilesiyle, mesela köydeki vatandaşa vuranlar, bu tartışmanın akıl tarafındalar.Kentli, okumuş, ofis bebesi… “Okulda ve işte öğretiliyorsa doğrudur abi” diyenler.

Mahcup köylünün elinde bir tek sezgisi var.Fazla bir okumuşluğu yok, basit ahlaki kriterlere göre yaşıyor.Deneyimi çok sevdiği köyüyle sınırlı.

Peki en doğru kararın kimden çıkacağını nasıl biliyoruz?

Siyaset gibi gündelik çıkarlara hitap eden, kişiden kişiye ve dönemden dönemeittifakların ve düşmanlıkların farklılık gösterdiği bir alanda, doğru ve yanlışın anlamı nedir?

Ya da şöyle soralım, gerçekten bir doğru varsa, kirlenmemiş bir sezgi, bu doğruyu bulmaya, kirlenmiş bir akıldan daha yatkın değil mi?

Blake, “Budalanın gördüğü ağaçla, bilgenin gördüğü ağaç aynı değildir,” diyor.

Peki kim budala kim bilge, buna kim karar veriyor?

İKİ REKLAM

Youtube’a hepimizin işi düşüyor.Bazen öğreniyoruz, bazen kafamızı dinliyoruz.Videoların başında çıkan reklamlardan iki tanesi dikkatimi çekti.

İlki, üçüncü havalimanının reklamı.

Her şey bitti derken bir millet şahlanamaz mı?

Gemiler karadan yürütülemez mi?  gibi sorularla olaya giriyor.

Buradan da zor denilen havalimanına ulaşıyor. Kurduğu bağlantı çok hoş.

Bu millete bir şey yapılamaz deyin, sonra da geri çekilip seyredin.

İkincisi bir bankaya ait reklam.

Bir cami imamı görev yaptığı camiyi yirmi dört saat açık tutuyor. Evsizler, bağımlılar, yolcular, kimsesizler burayı mesken tutmuş.

Birisini konuşturuyorlar, "Eğer başka birisi olmak isteseydim, onun onda biri olmak isterdim" diyor.

Kalpler kazanılmış, belli.

Kalp kazanmayı, inancın nasıl olması gerektiğini anlattığı için videonun sağ alt köşesindeki atla butonuna bir türlü basamadım.

İKİ FARKLI BATI

İlki, üstüne ve yere kahve dökülen Hollanda Başbakanı’nın temizlik görevlisi kadıncağızın elinden paspası kaptığı gibi yerleri sildiği ülke.

Yanından geçip gidenlerin umurunda değil. Sıradan bir olay gibi. Başbakan yerleri silerken gülüyor. Temizlikçi kadınlar onu seyrederken tezahürat yapıp, not veriyorlar. Nereden baksan garip bir tablo.

Bir düşünün, çok mu ileriler, yoksa çok mu geri?

İkincisi yine aynı ülkedeki ana muhalefetin meclis bünyesinde Hz. Muhammed ile ilgili karikatür yarışması düzenlenmesini sağladığı ülke.

Avrupa’da yaşayan kesimin, genelde bütün Müslüman dünyasının hassasiyetlerini hiçe sayarak giriştikleri bu organizasyon, arı kovanına çomak sokmak değil de nedir? Birisi yapma rahatsız oluyorum dediği halde yapmak özgürlüğün kaçıncı tonudur?

Bir düşünün, çok mu ileriler, yoksa çok mu geri?

NE DÜŞÜNÜYORUM?

Geyikböceği: Bir türü dünyada sadece Amanos’ta yaşıyor. Koruma altındalar. Toplayana yirmi sekiz bin Lira ceza. Sanal ortamda on beş bin liraya alıcı buluyor.Japonlar gebe kalmaya yardımcı olduğunu düşünüyorlarmış. Bu yüzden köylülere adet başı fiyat biçiliyormuş. Garip değil mi? Neslini devam ettirme kaygısındaki bir canlı, bu nedenle diğer bir canlının neslini kurutuyor?

Sahte beyin cerrahı: Kendini beyin, sinir ve omurilik cerrahı diye tanıtan lise mezunu bir vatandaş yakalanmış. Buraya kadarı normal, alıştık sonuçta. Asıl ilginç olan nokta, bu şahsın ulusal kanallarda sağlık programlarına katılması, üniversitelerde öğrencilere seminerler vermiş olması. Şimdi bu durum, bize, akademik atmosferin gerçek olanla yalan olanı ayırt edemeyecek kadar kapalı olduğunu mu gösteriyor?

Cehalet: İstediğin kadar atılım yap, eğer toplumun içinden birileri çıkıp da zavallı korumasız bir canlının ayaklarını kesip, sonra kaldırıp atıyorsa, ilerlemiş sayılmazsın.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık