Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.0197
  • Euro 6.9241
  • GR ALTIN 229.37
  • ÇEYREK 372.93

  • 06 Eylül 2017, Çarşamba 10:00
ADNANÖZ

ADNAN ÖZ

D-8= ?

Yukarıda ki başlık matematik formülü değil,Refahyol Hükümetinin Başbakanı Prof Dr.Necmettin Erbakan hocamın kurduğu belkide ikinci Dünya savaşından sonra kurulmuş  beynelmilel ve  bağımsız tek kuruluş olan D-8 örgütüdür.

Bir diğer adıyla gelişmekte olan sekiz ülke, bu ülkeler Türkiye,İran,Pakistan,Bangladeş,Malezya, Mısır,Nijerya ve Endonezya arasında kurulmuştu

İlk etapta nüfusu 50 milyondan fazla olan 8 islam ülkesinden oluşan D-8 üyelerinin hepsi aynı zamanda ogünkü adıyla İslam işbirliği teşkilatı üyesiydi.

İlerleyen zamanda ülke sayısının  artırılması hedefleniyor hatta Güney Amerika ülkelerinin de dahil edilmesi planlanıyordu.

D-8 lerin bayrağındaki 6 yıldız 6 temel ilkeyi sembolize ediyordu bu ilkeler şunlardı.

Savaş değil, Barış.

Çatışma değil, Diyalog.

Çifte standart değil,Adalet.

Üstünlük değil, Eşitlik.

Sömürü değil,Adil düzen.

Baskı ve tahakküm değil,İnsan hakları,Hürriyet ve Demokrasi.

Teferruatlarına girmeyeyim sayfalara sığmaz ama 28 Şubat darbesi olup bu kuruluş Akamet’e uğratılmamış olsaydı belki de bu gün Arakan’da yapılan zulümler engellenebilirdi.

D-8 ler aktif olarak devam edebilseydi belkide bu zalimler bu cinayetleri işlemeye cesaret edemezlerdi. 

Tabii ki bir varsayım üzerinden gidiyoruz ama çaresizlik insana herşeyi düşündürüyor.

Bu gün İslam aleminin sıkıntısı birlikte hareket edememek ve ortak karar alamamak. 

Görünüşte bir İslam işbirliği örgütü var ama bana göre o örgütte işlevlik ve sorunların çözümü konusunda Birleşmiş Milletlerden farklı değil. 

Belki D-8  ülkeleri ve D-8 örgütü güçlenerek devam edebilseydi Müslümanlar birlikte hareket ederler ve bu zulümler engellenirdi.

Allah’ım bu vahşeti müdahale imkanı varken müdahale etmeyip sessiz kalanlara mutlaka soracaktır ve bu sorgu da hepimiz üzerimize düştüğü kadar hesaba çekileceğiz. 

Ama bu gidişat iyi değil coğrafyamız kan gölüne döndü, heryerde bir zulüm var.

Kudüs’te insanların ibadet etme hakkı gasp ediliyor diye Kudüs’e odaklanmışken herşeyi unutturacak,beterin beteri varmış detirtecek vahşetlerin yaşanması tesadüfmüdür bilemiyorum.  Ama bildiğim birşey var Müslümanım diyenler ve İslam ülkeleri birlik olmazsa bu zulümler  bitmeyecektir ve bu sorumsuzluğumuzun hesabını  vermek de kolay olmayacaktır. Şu an islam ülkelerinin lideri durumunda ki Türkiye tıpkı Osmanlı’nın son dönemindeki gibi kuşatılmış durumda ve tüm Dünya karşımızda bize karşı mücadele ediyor Allah güç ve kuvvet versin İnşallah.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık