Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.0197
  • Euro 6.9241
  • GR ALTIN 229.37
  • ÇEYREK 372.93

  • 12 Eylül 2017, Salı 10:00
A.ONURŞAHİNOĞLU

A.ONUR ŞAHİNOĞLU

DÜŞMANIMIN DÜŞMANI

Türkiye,Pakistan ve ABD üçgenindeki F-16 pilot eğitmeni krizi,eğitimi kendi topraklarında gerçekleştirmek isteyen ABD sebebiyle çıkmaza girdi.

Bu kaosun ve ABD’nindiplomatik nazının altında yatan başlıca sebepler şunlar:

1-Türkiye ve ABD arasında gerileyen ilişkiler ve Türkiye’nin bu süreçte Rusya ile yakınlaşması.İki büyük devletin arasındaki rekabet ise malum.Napolyon “Morale saldırı, fiziğe saldırıdan 3 kat daha etkilidir,”der.Türkiye üzerinde olası planlarına fiziksel müdahaleyle varamayan ABD, dolaylı yollardan etkili olmaya çalışıyor.Bunu yaparken sıkışmışlık hissini maksimum seviyede yaşatmak istiyor.

2-ABD’nin emperyalist hegemonyasını dayandırdığı temellerden biri olan ‘istediğini, istediğin zamanda, istediğin kadar ver’ desturu.Bu yöntem Stalin’in meşhur Sovyet bürokrasisini yönetirken kullandığı‘örtüşen işlev dağıtımı’ ile aynıözelikleresahip.Kurumlarabirbirine denk görev dağılımı yaparakaralarında bilinçli bir anlaşmazlığa yol açarken, kimsenin emir-komutayı geçipkendisine danışmadan bir işi yapamamasını sağlamak olarak tabir edilebilir.

3-Türkiye’ninF-16’larda yaptığımodernizasyonçalışmaları.Teknoloji bizde olduğu için pilotların alacağı eğitim bu modernizasyonu içermeyecek.Dolayısıyla temel bir eğitimden öteye gidilemeyecek.

4-Eğitimi kendi coğrafyanızda değil de, başka bir coğrafyada görmeniz aslında eğitimin süresini iki katına çıkaracak ve sizi bu narindönemdetopal bırakacaktır.

5-Türkiye yıllardır bir çok Ortadoğu ülkesine savunma teknolojilerinin yanında pilotaj eğitimi de veriyor.Türkiye ve ABD arasındaki ittifak yara aldığına ve ABD’nin bölge ülkeleri üzerindeki planları aşikar olduğuna göre bu konuda daha seçici davranması doğal.

KÜRESEL İKTİDAR VE KÜRESEL MUHALEFET

Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesi 6.3 şiddetindeki bir depreme de sebebiyet verince büyük yankı uyandırdı.Dünyanın patronluğuna soyunan iki büyük devlet ise buna kayıtsız kalmadı tabii ki.Açıklamalar birbiri ardına geldi.Amabazı farklarla:

ABD:”ABD ve onun müttefiklerine karşın herhangi bir tehdit ağır silahlı müdaheleyle karşılık bulacaktır.Eğer bu tehditler devam ederse Kuzey Kore ateş ve öfkeyle karşılaşacaktır.”

Rusya:”Kuzey Kore’nin denemeleri provokatif ama işe yaramazdır.Herhangi bir askeri müdahale durumu daha kötüye götürmekten ve global bir anlaşmazlığa yol açmaktan başka bir işe yaramaz.”

Asıl tehdit altındaki ülkeler olan Japonya ve Güney Kore’nin çözüm için Rusya ile yakınlaşmaları Putin’in tutumunun daha kabul edilebilirbulunduğunu kanıtlıyor.

Rusya, rakibini iyi analiz ediyor.Trump’ın ani çıkışlarını, öfkeli yapısını kendi yararına kullanıp sakin kalıyor.KısacasıO'nun olmadığı her şey olmaya çabalıyor.Coğrafyasına bağlı olarak, bütünanlaşmazlıkların taraf olan ülkelerin ortaklığında çözüme kavuşmasını sağlayarak,ABD’nin geleneksel ‘önce sorun çıkar, sonra saldır yada arayı bul’ siyasetini kırmaya çalışıyor.

Eğer Rusya uyguladığı bu taktikte başarılı olursa, yakın gelecekte ABD ve müttefiklerinidaha agresif görmemiz mümkün.Zira Fransa’nın savunma bütçesini 2018 yılında artırma kararı alması ve “Dünya artık güvenli bir yer değil,” açıklamasıyla bu uygulamanın 2019 ve 2020’de de süreceğini belirtmesi geldiğimiz ve geleceğimiz noktayı özetleyen iyi bir örnek.

YASA DIŞI SAVAŞTAN YASAL SAVAŞA

NY Times’dailginç bir makaleye denk geldim.Genel hatlarıyla 1928’de bütün dünya ülkelerinin katılımıyla imzalanan Kellogg-Briand Paktı’nı ele alıyordu.

Antlaşmanın amacı savaşları bitirmekti.Ancakiyi niyetin aksine sadece 10 sene sonra antlaşmayı imzalayan ülkeler tekrar savaşa girdiler.Makale, antlaşmanın sadece 2.Dünya Savaşı’nı değil, aynı zamanda Kore Savaşı,Arap-İsrail çatışması, Vietnam Savaşı ve diğerlerini durdurmada başarısız olduğunu dile getirerek devam ediyor.

Bu kadar absürd bir hedefin amaçlandığı antlaşmanın tek iyi yönünün savaşı illegalize etmiş olmasıdır deniyor.O tarihe kadar güçlü olan ülkenin toprak kazanması sorgulanmazken, bu antlaşmadan sonra savaşların temel sebebi olan ‘hakimiyet kurma’olgusunun saf dışı bırakıldığı anlatılarak devam ediliyor.

Peki gerçekten böyle mi?Hakimiyet kurmak ortadan kalktı mı yoksa form mu değiştirdi?Oylarbüyükçoğunluklaikinciseçeneğegidecektir.

Asıl sorulması gereken ise yeni formun ne olduğudur?Yani kanun dışı olan bir aktivite nasıl kanuni hale getirilir?

Eğer bomba bıraktığınızda, dünya kamuoyunu bunu barış ve insanlık için hayırlı bir iş olduğuna inandırırsanız artık elinizde kanuni bir savaş olur.Marx’ın ‘uygarlık işportacıları’ diye adlandırdığı demokrasi taciri Batı ülkeleri Aydınlanma Dönemi’yle birlikte elde ettikleri sosyo ekonomik üstünlüğü tam da bu yolla sürdürmektedirler.

Suikaste kurban gitmeden çok önce Malcolm X şöyle demiştir:”Eğer dikkatli olmazsanız, medya zalimleri sevmenizi ve mazlumlardan nefret etmenizi sağlar.”

KATİL SALYANGOZ

En tehlikeli 100 canlıarasında olan katil salyangoz ilk defa Türkiye’de gözlemlendi.Temennimiz olayın canlıyı aldığı ithal bitkide fark eden hocamızın bahçesiyle sınırlı kalması.

Avrupa baş edemedi bununla.Çünkübelirgin bir düşmanı yok.Demek ki bünyeyi sarmak, çoğalmak için doğanın kullandığı diğer bir yol da düşman edinmeden sinsice büyüyüp gelişmek.Büyüyene kadar herkesleiyi geçin ki, açığa çıktığında,artıkreaksiyon gösterilecek alan kalmasın.

Moliere’inİnsandan Kaçan adlı eserinde"Her şeye saygı göstermek hiçbir şeye saygı göstermemektir.”denir.Amaçyapay aristokrat nezaketiniyermektir.Bu canlıların davranışları altındaki yapaylıkise gerçekte daha büyük bir plana hizmet etmektedir.Nasıl, tanıdık geliyor değil mi?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık