loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 09 Nisan 2018, Pazartesi 10:00
SADİSUBAŞI

SADİ SUBAŞI

GELİŞEN VE GÜZELLEŞEN SAMSUN’UN AYIBI TRAFİK SORUNUNA ÇÖZÜM ÖNERİSİ.

Kabul etmek gerekir ki on yıllık rahmetli Muzaffer Önder’in Başkanlık dönemi ile başlayan ve on sekiz yıldır Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ın Başkanlık dönemi ile devam eden süreçte, Samsun görsel olarak gelişerek güzelleşti.

Rahmetli Önder döneminde önemli alt yapı çalışmalarına imza atılırken, Samsun’un içme suyu sorunu çözüldü.

Daha sonra göreve gelen Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ile de kentin görüntüsünü bozarak görüntü kirliliği yaratan çok sayıda yapı ve alan temizlendi.

Doğu ve Batı Park’ta Samsun’a gelenlerin beğenisini alan düzenlemeler yapıldı.

Fuarın kalkması ile Samsunluların rahatça giremediği bir alan haline gelen sahilin temizlenmesi ve düzenlenen sahil yolu ile Samsunlunun denizle buluşmasının sağlanması, doğru projelerdi.

Eleştirilecek çok sayıda yanlışa rağmen, özellikle gezmek için gelenlerin görebildiği yerlerin güzelleşmesi Samsun’un beğeni almasını sağlıyor.

Bu yazım da yapılan yanlışlara girmek yerine, görsel de olsa güzelleşerek beğeni alan Samsun’un ayıplı bir yanına çözüm önermeye çalışacağım.

                             *********************************************

SAMSUN’UN EN BÜYÜK AÇMAZI TRAFİK SORUNUDUR.

Bir kentin modern ve çağdaş olabilmesi için o kentin yaşanabilir kentler sıralamasında ön sıralarda yer alması gerekir.

Bir kentin yaşanabilir olabilmesinin en önemli şartlarının başında da kent içi trafiğinin akıcı olmasını sağlayan geniş bulvarlara ve yeterli otoparklara sahip olması gelir.

Ne yazık ki, Samsun bu açıdan son derece şanssız bir kenttir.

Yukarıda adını verdiğim son iki Büyükşehir Belediye Başkanı öncesinde görev alan ve yirmi yıla yakın bir süre bu kenti yöneten başkan döneminde büyük çapta göç alan Samsun, ranta kurban edilmiştir.

O dönemde, ana arterler genişletilmeden çok katlı bitişik bina yapımlarına izin verilmesi,

Bu binaları yapan müteahhitlerin, yeterli otopark yapması zorunluluğundan belediyeye para ödeyerek muaf tutulması,

Yeterli otoparkları yapmak koşulu ile inşaat sahiplerinden otopark parası toplayan Belediyenin bu otoparkları yapmadığı gibi otopark yapılacak alanları dahi imara açarak Samsun’u yol ve otopark fakiri bir kent haline getirmiştir.

Bu açıdan en şanssız ilçemiz İlkadım’dır. Samsun’un merkez ilçesi konumunda ki İlkadım’ın dış çeperlerinde önemli yeni yollar açılmasına rağmen, kent merkezinde hiçbir yeni yol çalışması yapılmamıştır.  

Üzülerek söylemek gerekirse, yukarıda olumlu şeyler söylediğim Sayın Yusuf Ziya Yılmaz döneminde dezaten kısıtlı olan caddelerin bazılarının anlaşılmaz şekilde trafiğe kapatılması veya bazılarının da AVM’lere tahsis edilmesinin açıklanabilir bir yanı yoktur.

İlkadım’ı Samsun’un yeni gelişen aydınlık yüzü olan Atakum’a bağlayan Atatürk Bulvarı dahi artan trafiği kaldıramaz hale gelmiştir. Bu gidişle, Atakum’da da kısa bir süre sonra ciddi anlamda trafik sorunu yaşamaya başlayacaktır.

ÇÖZÜM;

Kent merkezi İlkadım’da, Samsun’un en önemli ve çok sayıda öğrenciye eğitim veren okulları bulunmaktadır. Bu okullara öğrenci taşıyan servis minibüsleri de okul bölgelerinde trafiği sabah, öğle ve akşam saatlerinde kördüğüme çevirmektedir.

1994 yılında yapılan yerel seçimlere Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak katıldığımda, trafik sorununun çözümü için bir projem vardı.

Projeme göre, o tarihte henüz boş olan eski havaalanımızı okullar kampüsü haline getirmekti.

Böylece kent merkezinde ki tüm okulları bu alana taşıyarak okullardan boşalacak okul alanlarının altını otopark, üstünü de insanların oturup dinleneceği parklar haline getirmekti.

Bu proje sonra ki yıllarda ki yerel seçimlerde de bazı adayların projeleri arasında yer aldı. Ne yazık ki, bu projeyi savunanların seçimi kazanamaması nedeniyle bu proje gerçekleşmedi ve Samsun’a soluk aldıracak eski havaalanımız, başka yerlere de yapılabilecek hastane ve toplu konut yapımlarına açılarak yok edildi.

Kent merkezi İlkadım’da artık yeni yol açmak son derece zor gözüküyor. Yapılacak tek şey, yeni otopark alanları yaratarak mevcut cadde ve sokakları araçların işgalinden kurtarmaktır.

Tek parti İktidarının olduğu ve istenilen her kanunun bir gecede çıkartılabildiği bu dönemde, iktidar partisinin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ın bu sorunu çözebileceğini düşünüyor ve bunu kendisinden bir Samsunlu olarak bekliyorum.

Her konuda son kararı verecek olan kendisi olduğu için trafik sorununun çözümü konusunda Samsun’da ki önemli sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini almasını, hatta onlardan proje üretmelerini istemesini öneriyorum.

Şurası unutulmamalıdır ki,

Bir kentti görsel olarak ne kadar güzelleştirirseniz güzelleştirin, eğer o kent ekonomik, sosyal yaşam, eğitim düzeyi ve genç kuşağını kaybederek geriliyor ve yaşanabilir kentler sıralamasında gerilerde kalıyorsa, o kent gelecekte yapılan bu görsel güzellikleri ile değil, içine düştüğü bu olumsuz yönleri ile anılacaktır.

Bu kadar uzun bir süre bir mega kenti yönetme şansını iyi kullanamayan başkanlarda, bu olumsuzluklarla anılmaktan kurtulamazlar.

Umarım, geç de olsa bu olumsuzluklar giderilir diyerek güzel bir hafta diliyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık