loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 06 Temmuz 2018, Cuma 10:00
ŞÜKRÜKARAMAN

ŞÜKRÜ KARAMAN

Gerçekleşmeyecek Talep

Seçimin ardından beklenen zam yağmuru başladı. 
Siyasi iktidarın erken seçime gitmesindeki önemli etmenlerden biri de ekonomide bir türlü önü alınamayan kötü durumdu. Seçim öncesi kesenin ağzını bir hayli açan hükümet, şimdi kaşıkla verdiğini kepçeyle geri alıyor.  Hükümet seçimden önce başta emeklilere bin lira ikramiye olmak üzere açtığı, maliyeti 24 milyar lirayı bulan destek paketinin ederini ardı ardına yaptığı vergi artışı ve zamlarla halktan çıkarmaya başladı.
 Son iki hafta içerisinde birçok ürünün Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarında artış yapıldı. Avrasya Tünel geçiş ücretlerinin artırılmasıyla başlayan zam yağmuru, alkollü içkilerin ÖTV’sine yapılan yüzde 15.52’lik artışla devam etti.  Bu artış tüketiciye yaklaşık yüzde 13 zam olarak yansıyacak. Akşamcıların keyfi oldukça  kaçacak.
Hadi, “alkollü içecekler keyif maddesi, içen zammı kabullenmeli” der geçersiniz. Ancak ileri ki günlerde başta ekmek olmak üzere temel tüketim maddeleriyle akaryakıta yapılması beklenen zamlar halkın cebini doğrudan ilgilendirecek. Hala halkın en çok tükettiği patates ve soğanın ateşi düşürülemedi. Ateş biraz gerilese de market ve pazarlarda yine 4-5 lira gibi son derece pahalı fiyatlarla satılıyor. Mutfağın vazgeçilmezlerinden olan domates mevsimi olmasına rağmen 4-5 lira arasında alıcı bekliyor. Eğer daha kalitelisini almak isterseniz 7-8 lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Halkın en çok tükettiği ekmek fiyatına 25 kuruş zam gelmesi eli kulağında. Kuşkusuz zam yağmuru bunlarla sınırlı kalmayacak, peşi gelecek.
Yükselişi bir türlü önlenemeyen döviz fiyatları  fırladıkça zamlar devam edecek, enflasyon rekor kırmayı sürdürecek. Üç gün önce açıklanan yüzde 15.39’luk haziran enflasyonu son 15 yılın rekorunu kırdı. Türkiye bu oranla dünyada en yüksek enflasyona sahip 11. ülke oldu.
Ekonomideki kötü tablo kuşkusuz, doğrudan emeği ile geçinen milyonlarca iktisaden dar gelirli kitleyi etkiliyor. Her ne kadar işçi ve esnaf emeklilerinin aylıklarında temmuzda  yüzde 9.7, memur ile memur emeklilerinin maaşlarında enflasyon farkı ile birlikte  yüzde 8.67  artış yapılsa da, aslında bu zam onların geriye dönük kayıplarının bir bölümünü karşılayacak. Yani tüketim maddelerine  gelmesi beklenen zamları karşılamaya yetmeyecek, yine cepten yiyecekler.
Hayat pahalılığının bu denli yüksek olmasında dövizdeki aşırı yükseliş bir numaralı aktör. Bununla birlikte beklenen yabancı yatırımların gelmemesi, üretim çarkının dönmemesi, doğal olarak işsizliğin artması, kur baskısının önlenememesi hep ekonomiyi aşağıya doğru itti. Enflasyona karşı zamanında alınması gereken önlemlerin gecikmesi Türk lirasını döviz karşısında hızla eritti.  Deyim yerindeyse Türk parası değer yitirerek yabancı para karşısında pul oldu. Son bir ayda faizlerin olağanüstü artırılması bile dövizin ateşini düşüremedi.
Ekonomik dengeler bozulunca, kasa açık verince her zaman ki gibi bu kez de tüketiciyi yakından ilgilendiren ürünlere yüksek oranlı zamlar yapılıyor, açık bir ölçüde kapatılmaya çalışılıyor. Bu kısır döngü yıllardır sürüp gidiyor. Olan dar gelirli yoksul kitleye oluyor.
Son 15 yılın rekorunu kıran enflasyon karşısında çalışanların temsilcileri tüm ücretlerin artırılmasını talep ediyor. Bu yönde ilk açıklama DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’ndan geldi.  Haziranda işçilerin, emeklilerin , tüm ücretlilerin hayat pahalılığından ötürü ekmeğinin küçüldüğünü, maaşlarının eridiğini vurgulayan Çerkezoğlu, başta asgari ücretli olmak üzere tüm çalışan ve emeklilerin ücretlileri ile aylıklarının revize edilmesini, yani yükseltilmesini  istedi.
Elbette ki, emekçilerin temsilcisi olarak DİSK Genel Başkanı’nın böyle bir talepte bulunması son derece doğal. Ne var ki, bu talebin gerçekleşmesi zor, hatta mümkün değil. Seçim öncesi emekliye biner lira ikramiye ile ek göstergenin artırılacağı vaadi dışında dar gelirli kitleye yönelik olumlu bir karar almayan hükümetin, Çerkezoğlu’nun talebine sıcak bakması neredeyse olanaksız. Ha yerel seçim erkene alınıp, çeşitli vaatler havada uçuşursa ona bir şey diyemem. 
Demem o ki,  temmuzda memur ile memur emeklisine yüzde 8.67, işçi ve esnaf emeklisine de yüzde 9.17’nin dışında zam yok.  


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık