Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.9922
  • Euro 6.8705
  • GR ALTIN 227.79
  • ÇEYREK 373.43

  • 04 Şubat 2018, Pazar 10:00
A.ONURŞAHİNOĞLU

A.ONUR ŞAHİNOĞLU

NEYE EVET, NEYE HAYIR?

Karar biliminde basit bir denklem vardır.Bir konu hakkında yorum yaparken, kendinize şunu sorarsınız:

“Bu seçeneğe evet derken, aynı zamanda neye hayır demiş oluyorum?” Pek tabii bunun tersi de geçerlidir.

O halde bir kısım aydın ve sivil toplum kuruluşu ‘savaşa hayır’ derken neye evet demiş oluyor?

*Türkiye Cumhuriyeti’nin kendini koruma hakkına mı?

*ABD’nin gözümüzün içine baka baka bize tatlı masallar anlatmaya devam etmesine mi?

Yanlış anlaşılmasın, millet olarak zor zamanların üstesinden gelebilmek için her fikrin dile getirilmesi gerekiyor.Ne kadar uçuk görünse de her olasılığın tartışılması bir zaruriyet.

Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin stratejik hassasiyet içeren konularda, diğer her ülkenin yaptığı gibi, kendi çıkarlarına göre davranması karşısında öneri nedir, doğrusu merak ediyorum.

SAMİMİYET BUNUN NERESİNDE?

Suriyeli göçmenler ülkemize gelmeye başladığı ilk tarihten itibaren bu konuda acımasızca muhalefet yürüten bir kesim, şimdi göçmenleri evlerine ulaştırmanın başat sebeplerinden biri olduğu Zeytin Dalı Harekatı hakkında yine azılı bir muhalefet yürütüyor.

Diplomasi seçeneği zorlanmalıydı diyenler, bu seçenek sonuna kadar zorlanırken, ülkeyi ahmaklıkla suçluyor, ‘bak yine sabrımız sınandı’ diye makara yapıyorlardı.

Soruyorum, samimiyet bunun neresinde?

SÖZÜM TARAFTAR GİBİ BAĞIRIP ÇAĞIRANLARA

Ülkenin menfaatleri, barışı tahsis etmek söz konusu olduğunda elbet gereğini yapar, vatanınızı korursunuz.

Bu, daha ciddi sonuçları olabilecek bir askeri operasyon olabileceği gibi diplomatik yaptırımlar içeren görece daha yumuşak hamleler de olabilir.

Oyun planınız her ne olursa olsunharfiyen uyar, hedeflediğiniz amaca bir an önce ulaşıp,sıradaki hamlenizi planlar veya halihazırdakini uygulamaya dökersiniz.

Her halükarda bu hamlelerin halk nezdindeki yansıması oldukça önemlidir.Görülen o ki, insanımız askeri bir operasyon seçeneğindeolgun bir tavırdan uzaklaşıyor.

Bu bir futbol müsabakası değil, biz de tuttuğumuz takıma tezahürat yapan taraftarlar değiliz.

Devletin askeri ve sivil kademeleri gün be gün detaylı açıklamalar yaparken, üzerine çığırtkan bir tavır sergilemek aşırıya kaçmaktır.

BAŞKA BÜYÜK BİR TEHLİKE

Gün geçmiyor ki, bir hayvana yapılan işkencenin görüntüleri sosyal medyaya düşmesin, televizyon ekranlarında boy göstermesin.

Dikkat ederseniz genelde bu suçun failleri genç insanlar.Büyük bir soğukkanlılıkla, hatta kahkahalar eşliğinde kedi, köpek demeden kırıp geçiriyorlar.

Gün geçmiyor ki, çocuklarıncinsel istismarı hepimizi derinden yaralamasın.

Son olarak raporları basına sızan hamile çocuklar haberi vardı gündemde.Olay savcılığa intikal etti.Dramatize edip başka yerlere çekmeye gerek yok.Savcılık gereken açıklamayı yaptı.İki farklı yönden, hem medeni kanun hükümlerine dayanarak hem de olayı bildirmeyen sorumlular hakkında yasal işlem başlatıldı.Sonucu birlikte göreceğiz.

Amacım bu olaylar üzerinden derinlemesine bir analiz yapmak ya da hamasi söylemlerle olayı siyasi emeller uğruna harcamak değil.

Gelmek istediğim nokta bu olayın doğuracağı büyük tehlike.

Eğer siz bu olayı basit nedenlere indirgerseniz ortaya bir çelişki çıkar.

Sosyopat profilleri çıkarılırken ilk bakılan maddelerden biri çocuğun hayvanlarla olan iletişimi değil mi?

Genç yaşta cinsel istismarla tanışan çocuklar hayatları boyunca büyük bunalımlar yaşamıyorlar mı?

İki sorunun cevabı da kocaman birer evet.O halde daha yıkıcı soruyu soralım:

Şimdinin gençleri, geleceğin büyükleri, çocuklarımızı, doğamızı emanet edeceğimiz sorumlular değil mi?

Evet, maalesef merhamet duygusundan yoksun, ruhi bunalımlar içinde debelenen, ahlaktan bihaber bir toplum bekliyor bizi gelecekte.

Tehlikenin farkında mısınız?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık