loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 06 Temmuz 2018, Cuma 10:00
SADİSUBAŞI

SADİ SUBAŞI

TURİZM KENTİ OLMAK SAMSUN’UN NEYİNE!

Bu hafta ki köşe yazımı üzülerek kaleme alıyorum. Üzüntümün nedeni, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığına yeni atanan ve henüz koltuğuna dahi ısınma fırsatı bulamadığını sandığım Sayın Zihni Şahin’i üzecek olma ihtimalidir.
   Ancak konunun Samsun için çok önemli olması ve tanıdığım kadarı ile Sayın Zihni Şahin’in de bu tür uyarıları dikkate alarak çözüm üretmeye yatkın bir kent yöneticisi kimliğine sahip olması nedeniyle, konuyu sıcağı sıcağına gündeme taşımak istedim.
   Özellikle son yıllarda sürekli bir arayış içerisinde olan Samsun’un ekonomik gelişim adına belirlediği hedeflerinden birisi de, Turizm kenti olma hayalidir. 
   Ne var ki zaten turizm kenti olabilme olanakları sınırlı olan Samsun, mevcut olanaklarını dahi yeterince kullanamadığı bir ortamda şimdi de adeta kendi ayağına kurşun sıkıyor. 
   Neden mi? Açıklayayım. 
   Samsun denince akla gelen ilk şey, Ondokuzmayıs’tır. 
    19 Mayıs, Mustafa Kemal Atatürk’ün işgal altında ki son vatan toprağı Anadolu’yu düşmandan temizlemek üzere başlatacağı Millî Mücadelenin ilk adımını atmak üzere Samsun’a çıktığı tarihtir.
   İlk adımı Samsun’da atılan Millî Mücadelenin zaferle sonuçlanması ile 19 Mayıs tarihi, Samsun için çok daha büyük bir önem kazanmıştır.
   Bu nedenle, 19 Mayıs Misyonu Samsun’un boynuna takılmış bir onur madalyasıdır.
   19 Mayıs Misyonunun simgesi ise, Mustafa Kemal Atatürk’tür. 
   Samsun Halkı’ da kendilerine özgür yaşayabilecekleri bir vatan armağan eden Ata’sının, Türkiye’de ki en güzel heykelini yaptırarak O’ nun adı ile anılan Atatürk Parkına yerleştirmiştir.  
   Tüm Türkiye’de de Samsun denince akla ilk gelen şey, 19 MAYIS VE ATATÜRK ANITI’DIR. 
   İşte bu nedenle Samsun’a gelen yerli ve yabancı konukların ilk görmek istedikleri yer ATATÜRK ANITIMIZDIR.
   Ve şimdi biz kalkıyor ve Samsun’a gelen konuklarımıza, (Özellikle de turist guruplarına) Atatürk Anıtı’nı görmelerini zorlaştırarak adeta “Orayı görmeseniz de olur”, diyoruz.
    Bunu nasıl beceriyoruz derseniz, bugüne kadar turist otobüslerinin kısa süreli de olsa park edebildikleri Atatürk Bulvarı’nın Atatürk Parkı önünde ki ceplerin seçim öncesi peyzaj düzenlemesi bahanesiyle kaldırılmış olmasıdır.  
   Böylece otobüs turları ile Samsun’a gelen konuklarımızın Anıtı görmesini ve Samsun anısı olarak ölümsüzleştirecekleri fotoğrafları çekmesini engelliyoruz. 
   Siz, kent yönetimi olarak tur şirketlerinin konuklarını rahatça gezdirebilecekleri ortamı sağlamazsanız, onların Atatürk Anıtı ve Gazi Müzesini gezdirmek için nasıl istekli olmasını bekleyebilirsiniz? 
   Daha da ötesi bu kolaylıkları sağlamazsanız, Karadeniz Turlarını düzenleyen turizm firmalarının bu kente gelmelerini ve Samsun’u konaklama kapsamına almalarını düşünebilir misiniz?
                              ****************************************
                       HİÇ KİMSE KUSURA BAKMASIN AMA 
                 BU ANLAYIŞ İLE TURİZM KENTİ OLUNAMAZ.
   SAM-SEV Başkanlığım sırasında yönetimde ki arkadaşlarımla birlikte, turizm firmalarının düzenledikleri Karadeniz turlarına Samsun’u da konaklamalı olarak almaları yönünde çaba sarf etmiştik. 
   Çünkü konaklamasız kent turlarının, o kente ekonomik yönden de tanıtım yönünden de bir katkısı olamazdı.
   Bu konuda o dönemlerde Samsun Turizmciler Derneği Başkanlığını da yapan Samsun’un en eski ve en deneyimli turizmcilerinden Sayın Mustafa Yavuz’da büyük çaba sarf etmişti. 
    Ancak görüştüğümüz turizm firmalarının bir kısmı haklı, bir kısmı bahane sayılabilecek nedenleri vardı. 
    Görüştüğümüz turizm firma yetkililerinin o zamanlar otellerin yetersizliğinden ve çok pahalı olduğundan, kentin kendilerine hiçbir kolaylık sağlamadığından, gezdirebilecekleri fazla yer olmadığından yakınırlardı. 
    Aradan geçen süreçte çok sayıda değişik yıldızlı ve uygun oda fiyatı verebilen oteller yapıldı. Samsun adeta bölgenin otel açısından en zengin ili haline geldi. 
    Kent içi ile Doğu ve Batı Park’ta çok sayıda gezilebilecek düzenlemeler yapıldı. 
    Amisos Tepesine çok güzel görüntüler eşliğinde teleferikle çıkmak, eşsiz bir deniz ve kent manzarası eşliğinde yenecek Samsun yöresinin meşhur pidesi ıskalanabilir mi?
   Sayıları giderek artan balık lokantalarında hemen her mevsim yenebilen Karadeniz’in meşhur kalkan ve barbunlarını tatmamak olur mu?  
   Kent Müzesi ile Samsun’un geçmişinden karelerin görülmesi, 
   Vezirköprü Kanyonu’un da yapılacak tekne gezisi, 
   Ayvacık Barajı ve Bafra Altınkaya Barajı Gölleri ’nin çevresinde ki restoranlarda göl ve orman manzarası eşliğinde bir balık ziyafeti, 
   Yeniden düzenlenen ve bittiğinde Samsun turizmine önemli katkısı olacak Etnografya Müzesinde Samsun’un geçmiş tarihine ışık tutan Amisos Hazinesi,
  Bafra İkiztepe Höyükleri ve Tekkeköy Mağaraları,
  Bu kentte konaklamak için yeterli olmuyorsa Samsun adına eksiklerimiz olduğu, bunları tanıtamadığımız veya bazı şeyleri iyi yapamadığımız gerçeği ortaya çıkar. 
   Samsun olarak turizm kenti olmayı istiyorsak, önce kendi eksiklerimizi gidermeliyiz. 
   Artık otel sorunumuz olmadığına ve turizm işletmecilerimizin açıklamasına göre her tura uygun otelimiz olduğuna göre, en önemli bahaneleri giderilmiş demektir.
   Asıl sorun, Samsun’u Karadeniz turları düzenleyen firmalara yeterince tanıtamamamız ve tur şirketleri için çok önemli olan tur araçlarına rahat park alanları yaratamamış olmamızdır. 
  Yapılacak iş, Büyükşehir Belediyemizin ilgili birimi ile Samsun Turizmciler Derneği ve İl Turizm yöneticilerinin tur firmaları ile görüşüp onların konaklamama gerekçeleri ile beklentilerini öğrenmeli ve mutlaka bu tur şirketlerinin Karadeniz Programlarına Samsun’u konaklamalı olarak almaları sağlanmalıdır. 
   Bu konuda on-onbeş yıl önce sıradan bir Anadolu kenti olan ve bugün hemen her hafta sonu Türkiye’nin her tarafından kent gezisi turları düzenlenen Eskişehir kentinde ki değişim incelenmeli ve orada yapılanlar örnek alınmalıdır.  
   Hepsinden önemlisi, Samsun her konuda üzerine serpilmiş olan ölü toprağını üzerinden atmalı ve hamaset nutukları ile uçurulmak yerine gerçeklerle yüzleşmeyi öğrenmelidir.
   Güzel bir hafta dileğiyle. 05.07.2018  
   KINAMA; Mersin’in Tarsus İlçe’ sin de nöbetçi eczane de ki personelini darp ederek hastanelik edenleri, bu mesleğin bir büyüğü olarak şiddetle kınıyorum. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık