loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 10 Temmuz 2018, Salı 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

YEMEK İHALESİ KARARI FETÖ’DEN

Öğretmenevi Akşam Sanat Okulları (ÖASO)’nın yemek ihalelerine girmesine gerekçe gösterilen Danıştay kararı ve Sayıştay denetçileri raporu arasındaki çelişkiyi araştırdık. OASO’nın tam gün eğitim yapan taşımalı öğrencilere verilen öğle yemeği veya kendi eğitimleri dışındaki bir ihaleye giremeyeceğine dair Sayıştay denetçilerinin açık, seçik raporları MEB adına Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünce tüm öğretmen evleri ve ÖASO’na gönderilmiş.

Raporlara rağmen Devrek ÖASO’lunun bu hizmetleri verebileceğine, haksız rekabet neden olacak; yasaların sağladığı imtiyaz, imkan ve istisnalardan yararlanacağına dair İdare Mahkeme kararı, Danıştay tarafından onanmıştı.  İdare Mahkemesi Hakimi, Danıştay tetkik ve üye hakimleri,  Sayıştay denetçileriyle aynı yasalara atıfta bulunarak farklı karar vermelerinin haklı ve makul bir gerekçesini araştırdık.

Mevcut yasalar Sayıştay denetçilerini doğrularken, Danıştay kararının altından FETÖ/PDY’den tutuklanan Danıştay tetkik hakimi ve Devrek İlçe MEM çıktı. Davayı açan İlçe MEM de haklı bulan Danıştay’ın ilgili dairesinin tetkik hakimi de FETÖ/PDY’den tutuklu. Denetçi raporu ve mahkeme karaları arasındaki farkın nereden kaynaklandığı da ortaya çıkmış oldu. Bu özel karar nasıl oldu da umuma şamil hale geldi, elden ele dolaştı? Bunu da araştıracağız.

SAĞLIKTA DEFORM

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a sağlıkta hayati sağlık hizmetlerinin aşağıda anlattığım şekilde aksadığını söyledim.  , sağlıkta reformların sürdüğünü, bazı konuların zaman aldığını, eksiklerin süratle düzeltileceğini söyledi. Başta tıbbi onkoloji olmak üzere kamu hastanelerinde doktor açığı var, doktor başına hasta sayısı Dünya sağlık Örgütü Kriterlerine göre; inanılmayacak kadar çok. Doktorun hastaya ayıracak zamanı yok.

Birçok branşta randevu almak, alınan randevu sonrası verilen tetkiklerin yapılması,  görüntülerin alınması ve incelenmesi aylar sürüyor. Doktor hastayı adeta unutuyor. Birçok branştan randevu almak için dahiliyeden sevk gerekiyor ve dahiliye de gereksiz birikmelere neden oluyor. Endokrin ve onkoloji uzun süren tedavi gerektirdiği halde her defasında dahiliye üzerinden randevu alınması hasta ve doktor için ciddi zaman ve hastanın sağlık kaybına neden oluyor.

 Samsun OMÜ’de birçok branşta olduğu gibi; Endokrin’de de hem muayene hem de sonuç gösterme başlı başına sorun. Önce  ‘Bugün git, yarın gel’ 3 gün sonra da sonuç göstermek için de olsa ‘randevu al da öyle gel’ deniyor. Bedava yapılması gereken tahliller hastanede yapılmıyor veya yapılamıyor, dışarıya gönderiliyor, hasta büyük paralar ödüyor.

Cumhurbaşkanı yol, köprü, tünelden sonra en çok ‘Sağlık Reformu’ndan bahsediyor ve birçok seçimde bu değişim oy getirdi. Ancak sağlıkta hizmet kalitesi her geçen gün düşüyor veya düşürülüyor.

 Emekli sandığı, SSK ve BAĞKUR’un ‘SGK’ olarak birleştirilmesiyle memur çalışan ve emeklilerinin imkanları kısıtlanırken, SSK ve BAĞKUR emeklilerine yeni imkanlar sağlanması SSK çalışanı ve emeklilerini MEMNUN, emekli sandığı çalışanı ve emeklilerini de MAĞDUR etti. Emekli sandığı çalışan ve emeklilerinin aldığı birçok hizmet kaldırıldı. Ücretsiz alınan sağlık hizmetlerine ve ürünlerine ya sınırlama getirildi,  ya da ücretlendirildi..

Emekli Sandığı kaynaklarına rağmen, SGK özel sağlık hizmetlerine aktardığı ücretler nedeniyle eski SSK gibi sorunlar yaşamaya başladı. Yap işlet devret sistemi ve hasta garantisiyle yapılan hastanelere yeterince uzman doktor atanamıyor.

 Kamu hastanelerinin ödenekleri adeta özel sağlık kuruluşlarına aktarıldı. Kamu hastaneleri hizmet veremez duruma geldi. Böylece vatandaş sağlık hizmeti alabilmek için kamu hastanelerinde bulunmayan doktorlara gitmek ve para ödemek zorunda kalıyor. Para yoksa sağlık hizmeti de yok. Sonuç olarak ne kadar para o kadar sağlık hizmetiyle karşı karşıya kalıyoruz. Böyle başa böyle tıraş; böyle efendiye böyle hizmet. Böyle devam ederse parası olmayanlar sağlığı hastanede değil; dua ve iyi niyet dileklerinde bulacak ve görecek.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık