loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.2831
  • Euro 8.7851
  • GR ALTIN 405.49
  • ÇEYREK 665.28

  • 22 Ocak 2021, Cuma 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

ABD AHLAKSIZ TEKLİFTE BULUNMAMASI İÇİN!

ABD başkanlarının kurumsal kişilik oldukları asla unutmamalı, isim ve görünüşlerine aldanmamalı.  ABD çıkarlarına ters düşen her yönetim ABD’ye göre antidemokratik, ABD çıkarlarına uygun her yönetim de demokratiktir. ABD, çıkarlarının tehlikeye düştüğü her yere uluslar arası hiçbir antlaşma ve sözleşmeye dayanmaksızın müdahale etme hakkına sahiptir. 1.Körfez Savaşı BM’nin onayıyla olduğu halde Irak’ın işgali (2. Körfez Savaşı) BM rağmen yapılmıştır. Başkan Obama TBMM'de    “Kürtler azınlıktır onlara haklarını verin” dedi. İlk kez bir devlet adamı tarafından, bir başkan tarafından, bir” müttefikimiz” devletin başkanı tarafından böyle sözler sarf edildi. Nerede ediliyor? TBMM’de. Tepki ne oluyor? “Sayın” vekillerimiz ve askerlerimiz tarafından alkışlanıyor. İşte o Obanın o zamanki yardımcısı Joe Biden şimdi ABD Başkanı, muhtemel dışişleri bakanı daha atanmadan S400’lerden dolayı Türkiye ile ilgili ‘sözde müttefik, sözde stratejik ortak diyor. Türkiye’de kimlerin azınlık oldukları ve Kürt azınlık diye bir azınlığın olmadığı net bir şekilde LOZAN ANTLAŞMASI’NDA açıklanmıştır.

Bu antlaşmaya rağmen ‘Kürtler azınlıktır’ demek bu antlaşmayı yırtmaya teşebbüs değil midir? (Dediğini yaptırırsa, yırtmaktır.)

Bir arabanın size aitliğini gösterir belge ruhsattır. Ruhsattaki bilgiler değiştiğinde arabanın sahibi de değişir. Evin size aitliğini gösterir belge de tapudur. Aynı şekilde belgedeki bilgiler değişince evin sahibi de değişir.

Değerli okuyucular, LOZAN,  Türkiye’nin tapusudur. Dünyanın hangi coğrafyasının Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olduğunu gösteren belgedir. ABD zamanında da Lozan’ı imzalamamıştı, ancak bu güne kadar böyle densizlik yapılmamıştı.       OBAMA Ermeni konusunda da “Tarihinizle yüzleşin, ABD’de dediklerimin arkasındayım” dedi.  ABD’de yirmiden fazla toplantıda “Türkler, Ermenilere soykırım yapmıştır” demişti, ancak  Türkiye’de bu ifadeyi kullanmamış, soru üzerine;  Ermeni meselesinin bireysel ifadelerle çözülemeyeceğini, ili tarafın anlaşmasıyla ancak çözülebileceğini söyledi. İstanbul Müftüsü ile protokol olarak eşdeğer olan Ortodoks Patriği Bartholomeos’u diğer ruhani liderlerden ve Müftüden ayrı kabul ederek Bartholomeos’un Ekümeniklik’ine katkı sağlamıştır. Anayasal nedenlerle kapalı olan Heybeli ada Ruhban Okulu’nun açılmasını istemiştir.   Türkiye'deki Kürtler ve Kuzey Irak’taki Kürt yönetimi ile Türkiye'nin ilişkilerini geliştirmesi (açılım) gerektiğini belirtti. Henüz adı konmamış ‘Kürt açılımının' ABD Büyükelçisi tarafından desteklendiği bildirildi ve daha sonra bilinen açılım yapıldı.

Obama, Kuzey Irak'ı Barzani'nin kurduğu yapay Kürt devletine bırakıp askerlerini Kuzey Irak'tan çekmeyi planladı. Onun tamamlayamadı projeyi Donald Trump tamamladı ve askerleri çekti. İran tarafından eğitilen Haşti Şabi bu planı bozdu, Barzani'yi yenilgiye uğrattı.

Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi Türkiye'nin yakından tanıdığı, Türkiye'yi Suriye'ye sokan kişidir. ABD Başkan Yardımcısı olarak Türkiye'yi ziyaretinde Ank Vali Yrd tarafından karşılansa da her dedi9i yerine getirilmiştir. Biden Türkiye ABD ilişkilerine ‘nerde kalmıştık' diyerek tam da buradan başlayacaktır.

Başta Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan olmak üzere tüm siyasi partilerin genel başkanları ABD dayatmaları kaşsında birlik ve bütünlük içinde olmalıdır. Dış politika

İç politikaya, iç-, dış politikaya alet edilmemeli. Türk milleti ABD karşısında, hükümetin arkasında bölünmez bir bütün olarak durduğu sürece, ABD Türkiye’ye istediğini yaptırmak bir tarafa, ahlaksız teklifte de bulunamaycaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık