loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 16 Kasım 2019, Cumartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

ABD ZİYARETİNİN GETİRİSİ…

Cumhurbaşkanı /AK Parti Gen Bşk Erdoğan’ın ABD ziyaretinin getirisi ve götürüsünü doğru analiz edebilmek için,  nasıl, niçin, ne zaman gittiğini, ABD ve Türkiye’deki manzarayı hatırlamak veya hatırlatmak gerekir. Gitmeden önce, Erdoğan’ın davet edilmediği, kendini davet ettirdiği veya davet edilmeden gittiği, mal varlığı, Halk bankası ilişkilerinin sorgulanacağı, Türkiye’nin NATO’dan çıkarılacağı, Sözde ‘Ermeni Soykırım Yasa Tasarısı’nın Senatoda kabul edileceği sonra da toprak isteneceği, Erdoğan’ın bu şartlarda gitmemesi gerektiği tartışılıyordu. Gittikten sonra da kendilerine gönderilen hakaret içeren mektubu iade etmedikleri, takdim ettikleri tartışma konusu oldu.

‘Erdoğan’ın ziyareti zafer mi hezimet mi?’ derseniz her ziyaret ya zafer ya da hezimet şeklinde sonuçlanmaz. Kaldı ki sonuçlar da alınmış değil. Ancak Erdoğan’ın ABD’ye gittikten sonraki Türkiye-ABD ilişkileri öncekinden daha iyi olduğunu ve ziyaretin Türkiye’nin de Erdoğan’ın da itibarını artırdığını söylemek mümkün.

Mektup konusunu yazdığımda da belirttiğim gibi Batılılar; Amerikan ve Avrupalılar sözle değil; belgeyle hareket ederler. Bundan dolayı da kendilerine söylenenlerden etkilenmedikleri gibi kendileri de söylerken ince eleyip, sık dokumazlar. Önemli olan söylenenler değil; yapılanlardır.

 ABD’nin övgüsünün de yergisinin de tehdidinin de önemi yoktur. Mektubun iade edilmesi veya takdim edilmesi de teferruattır. Türkiye kötü yönetilse de Türk milleti de Türk devleti de güçlüdür. Erdoğan milletin yarıdan fazlasının oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanıdır.

 Son ‘Barış Pınarı Harekatı’na milletin desteği yüzde 80 civarındadır, Araplar karşımızda olsa da 300 milyon Türk bir bütündür, yöneticiler gücünü arkasındaki milletten alır.  ABD’nin nerede neyi nasıl yapacağını bu kriterler belirler. Türk milleti içerde ve dışarıda birlik ve bütünlüğünü korur, ortak hareket ederse ABD’de Rusya da yöneticilere gereken özeni göstermek zorunda kalır.

BİR ŞEY ALMADAN, VERMEDEN..

Erdoğan ekibiyle hiçbir şey vermeden, hiçbir şey almadan bunca yolu gidip, gelmedi. Kaybedilen eşeğin bulununca sevinilmesi gibi bir durum da değil olanlar. Alınan, verilen yok, ama yapılan çok şey var. Erdoğan, Türkiye’nin tezini hem ABD yetkilileriyle konuştu hem de dünyanın gözü önünde, Başkan Trump ve ABD’nin etkin senatörlerine açık seçik bir şekilde ifade etti:

Teröristle Kürdün karıştırılmaması gerektiği, Kürtlerin dara, zora düştüğünde Türkiye’nin sahip çıktığı, aynı şekilde Gayrimüslimlerin de güvencesinin Türkiye olduğu, IŞİD’e karşı sadece Türk kara birliklerinin mücadele ettiği, Batı’nın kendi teröristlerine bile sahip çıkmadığı, ABD’nin elinde bulunan Rakka ve Deyr Ez Zor’a da Türkiye’den Sığınmacı yerleştirmenin planladığı,

 Terörist elebaşı Apo’nun yakını YPG'li Ferhat Abdi Şahin’in birçok katliamdan sorumlu aranan bir terörist olduğu, ‘Mazlum Kobani’ kod adıyla ABD’de itibar görmesinin hem uluslararası yasaları ihlal etmek hem de hayatını kaybeden Türklere ve yakınlarına hakaret olduğu hatırlatıldı.

ABD Başkanı Trump’ın Ukrayna ilişkileri nedeniyle azledilme konusu ve olayın tanıkları; dışişleri görevlilerinin ifadeleri ABD TV’lerinde yayımlanırken, Trump Türkiye heyetiyle görüşüyor ve ‘Benim azledilmekten daha önemli işim var, Dostum, arkadaşım Türkiye Cumhurbaşkanı gelmiş’ diyor.

Bir gazeteciye ‘Yandaş mısın, yoksa gazeteci misin?’ sorusundan başka tüm nezaket kurallarına uyuyor ve heyeti nezaket kuralları içerisinde ağırlıyor ki gazeteci de yandaştı.  Sözde ‘Soykırım Yasa tasarısı’ önceki yıllarda olduğu gibi; şimdilik bloke edildi, S-400 ve F-35 konusu ötelendi.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık