loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 06 Aralık 2019, Cuma 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

ADALET DE GİDECEK YER DE YOK!

'İnançsız yaşanır ancak adaletsiz yaşanmaz. Devletin dini adalettir.’ Hem adalet hem de eğitim yoksa o ülkede hiç yaşanmaz; ölmek yaşamaktan kolaydır, hayatta kalmak tesadüflere bağlıdır, ancak gidecek yerimiz de olmadığı için yanlışları düzeltmek zorundayız. Ordu’da 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’i hayatının baharında katleden şüpheli 2004’te çocuk öldürme, gasp, yaralama, hırsızlık v.b. gibi birçok suçtan aranırken, gıyabında cinayetten 20 yıl hapis cezası alıyor ve kibrit kutusu kadar bir ilde ancak 13 yıl sonra yakalanıyor.

Fail cezaevini tatil köyü gibi kullanmış. İstediği zaman girmiş çıkmış; neredeyse hiç yatmamış. Kaçmış infazı yanmamış. Dışarı çıkmış takip edilmemiş. Ne failin öldürdüğü çocuk ne de onu kurtaran ‘2017 tarihli infaz indirimi’ haber olmuş. Milletvekilleri de Adalet Bakanı da mağdur vatandaşlar gibi konuşuyor. Şikayet edilen yasalar çıkarılırken herkes seyrediyor. Dumansız yanan fitilli bombanın patlaması gibi cinayetten sonra acı gerçeklerle yüzleşiyoruz.

CİNAYETE ÇANAK TUTULMUŞ!

Yakalandığında 2017’de çıkan bir yasadan yararlanıyor, açık ceza evine konuluyor, firar ediyor, hırsızlık yaparken yakalanıyor, infazı yanmıyor yine açık ceza evine konuyor 1 Aralık 2019’da yine kaçıyor, elini, kolunu sallayarak vatandaşın arasında dolaşıyor. Silahlı tehditle vatandaşı soymayı planlıyor, ancak silah bulamadığı için, çaldığını iddia ettiği bıçakla kendini koruyamayacak yalnız kadınları hedef seçiyor.

Cani, Ceren’i katlettiği gün de birçok yalnız kadını takip ettiğini, ancak kalabalıkların arasına girince kurtulduklarını, boş sokaklardan geçerek evine yalnız gittiği için, Ceren’i hedef seçtiğini, amacının çantasını almak olduğunu, apartman girişinde adres sorduğunu, göz göze geldiğinde susturmak için bıçakladığını söylüyor.

Kamera kayıtlarına göre; takip edildiğinden şüphelenen Ceren zaman zaman yarım geriye bakıyor, takip edildiğini fark ediyor, işin nereye varacağını hesap edemediği için yoluna devam ediyor. Böyle bir durumda polisi aramak gerekirken, ıssız bir alana doğru ilerlemek yapılabilecek en büyük hata olduğu halde Ceren telaş ve panikten bu hataya düşüyor. Caninin işini kolaylaştırıyor. Evin girişinde saldırıya uğruyor, hayatını kaybediyor.

Güvenlik ve hukuki boşluklardan önce hemen uyarmalıyım ki bu tür durumlarda gaspçılara direnme telafisi mümkün olmayan büyük hatadır; cüzdan, çanta, yüzük, bilezik, telefon ne isteniyorsa verilmelidir. Maddi kaybın telafisi mümkündür.

Kolluk kuvvetleri, yargı ve infaz kurumları adeta cinayete çanak tutmuş. Katilin hapishaneden kaçtığı adeta halktan gizlenmiş, resimleri asılarak halk uyarılmamış. Genç bir kız arkasında kılıksız bir kişi şehri boydan boya geçiyor ve kimsenin dikkatini çekmiyor.

Vatandaşın çekmiyor da polisin çekiyor mu? Hayır, önleyici kuvvet, asayiş polisi, bekçi kimse ortalıkta yok. Sanki herkes aynı anda izinli. Olay anında yok da önceden var mı? Olsa çocuk katili, fail Cereni kilometrelerce takip edebilir mi? Edemez. Vatandaşından güvenlik görevlilerine kadar herkes sorumsuz davranmış. Adeta cinayete davetiye çıkarılmış. Cani bir gün sonra yine çarşıda yemek için bir lokantaya gidiyor, parası olmadığı için dikkat çekiyor, esnaf yakalıyor, polis gelip almayı bile beceremiyor, gözaltına alınırken iki polis bıçakla yaralanıyor.

Toplumun eğitim ve ekonomik durumu yasalarıyla uyumlu olmak zorundadır, eğitim Afrika’dan yasalar Avrupa’dan alınırsa, parçaları birbirine uymayan, dolayısıyla bir işe yaramayan aparatlar veya birbiriyle uyumsuz giyim kuşam; kıyafetler için söylenen ‘Altı kaval üstü şeşhâne’ deyimi ortaya çıkar. Haklının hakkını haksızın cezasını alacağı, herkesin görevini kusursuz yapacağı yasalar biran önce çıkarılmalı ve uygulanmalıdır


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık