loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 10 Aralık 2019, Salı 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

AK PARTİDE ÖNCÜ DEPREM

Bu köşede, 4 Aralık’taki yazımda ‘Ak Parti erken seçim olsun olmasın, bu yapıyla seçime değil; kongreye bile gidemez.’ demiştim. Ak Parti teşkilatları hatta belediye başkanları, Erdoğan’a karşı adeta pasif direnişteler. Erdoğan ne diyorsa tersini yapıyorlar. Teşkilatlar çalışmıyor. Samsun BB Mustafa Demir ‘Benden sonra tufan’ dercesine; seçildikten sonra vaatlerinin hiçbirini yerine getirmedi, söylediği her şeyin tersini yaptı.

Ekmek zammıyla dar gelirli vatandaşın masandan ekmeğini eksiltti, su zammıyla yıkamak, yıkanmak bir tarafa; vatandaşın suyu ölçüyle içmesine neden oldu, ulaşım zammıyla vatandaş eşini dostunu ziyaret edemez hale geldi. Kendisine oy vereni verdiğine bin pişman etti. Bu kadar kısa sürede bu kadar hayal kırıklığı ne beceriksizlik ne de başarısızlıkla izah edilebilir. İlkadım, Atakum, Alaçam, Kavak ilçe başkanları mı bunlara neden oldu ki sadece onlar görevlerinden alındı? Onlar büyük depremden önceki öncü depremlerdir. Arkasından daha yıkıcısının geleceğinin işaretidir.

Cumhurbaşkanı/ Ak Parti Gen Bşk Erdoğan, FETÖ, PKK, Suriye, Kıbrıs, Yunanistan, Eğitim, Yargı, Ordu, Emniyet v.b. birçok konuda hayati hatalar yaptı. 2015 Haziran Genel Seçimleri’nde TBMM’de çoğunluğu kaybetti. 17-25 Aralık operasyonları ve 15 Temmuz Darbe Girişimini atlattı. ‘Hata yaptık. Allah (CC) da milletim de affetsin’ dedi. Şanı yüce Allah affetti mi bilinmez, ancak 17-25 Aralık Operasyonlarında kendilerine ‘Mahkemeye gidelim’ diyenlere ‘mahkemeye değil; sandığa gidelim’ dedi.

Sandığa gidildi ve MHP’nin desteğiyle de olsa yeniden kazandı. Millet yeniden seçtiğine göre affetti. Eskisiyle kıyaslandığı zaman; vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü tehdit eden hataların büyük bir kısmını telafi ettiği veya etmeye çalıştığı halde son yerel seçimde büyük iller neden kaybedildi? Sadece muhalefetin doğru aday göstermesi miydi Erdoğan’ın aklına gelmeyenin başına gelmesi? Hayır, Erdoğan’ın Türkiye ve Ak Parti’yi yeniden yapılandırma ve değişim hareketine ayak direyenler olduğu ve Erdoğan içerden engellendiği için Ak Parti oy kaybediyor; yeni oluşumların iştahını kabartıyor.

 Samsun Teşkilatının kusuru değil, ancak Samsun-Sivas demiryolu ihalesinde yüklenici firma karşılıksız 72 milyon Euro verecek olan AB’ye verdiği sözü yerine getirmediği için, AB yerine hazine fakir, fukaradan alınan vergilerden 450 milyon TL ödedi.  ‘İşinizi yapmayın, Avrupalıların yerine tüysüz yetimler 450 milyon TL versin’ Erdoğan mı dedi? Hayır, Erdoğan neden desin? Ama bir lokmaya in ağzın açıldığı, yokluk nedeniyle intiharların yaşandığı Türkiye’de 450 milyon TL Hazine’den AB fonlarına aktarıldı. Bunun hesabını kimse sormayacak mı, kimse vermeyecek mi? Biz soracağız. Elbet bir gün, birisi verecektir. Ak Parti’de metal ve mental yorgunlar hala etkin ve yetkin yerlerde olduğu sürece birisi erken seçim düğmesine basacaktır. Asıl deprem o zaman yaşanacaktır.

‘Çorum Emniyet Müdürü yapmaz’

 “Senin yaptığını Çorumlu yapmaz” sözünü Çorumlular,  “Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz” şeklinde değiştirdiğini belki de Çorumlulardan önce ben kullanmışımdır. Çorumlu bir öğretmen arkadaşımıza 1980 öncesi ilk mesleğe başladığı okulda nereli olduğunu sormuşlar, o da doğal olarak ‘Çorumlu’ deyince herkes gülmüş. İkinci ders başka sınıfa dersi var, orada da aynı soru yöneltilince, bu sefer öğrenciler gülmesin diye ‘Yozgatlı’ demiş, sınıf kopmuş, çünkü teneffüste hocanın Çorumlu olduğu bilgisi sınıflarına ulaşmış.

Çorumdaki değişim ve dönüşümü anlatırken bu anekdotu da anlatırdım. Uzun zamandır Çorum’da güzel şeyler oluyor. Fakat bu değişim ve dönüşüme ayak uyduramayan Çorum Emniyet Müdürü’nün yaptığı Çorum’a yakışmadı. Bundan sonra her oransız güç kullanımında ‘Senin yaptığını Çorum Emniyet Müdürü yapmaz’ denilecektir.

Çorum’da aralarında çocukların da bulunduğu Samsunspor taraftarlarına biber gazı ve dondurucu soğukta su sıkıldı. Bileti olduğu halde maça alınmayan taraftarlara gösterilen tepki, bugüne kadar PKK’lılara gösterilmedi. Emniyet kuvvetlerinin kullandığı oransız güçten zarar gören kadın ve çocuklara sağlık görevlileri şefkatli ellerini uzatmakta gecikmedi.

Samsun-Çorum iki kardeş şehir arasına husumet tohumları ekmeyi amaçlayan bu provokatif tepkiden Vali ve Emniyet müdürü sorumlu tutulmalı, Emniyet Müdürü toma kullanmak, biber gazı sıkmak istiyorsa ihtiyaç duyulan güneydoğu illerine gönderilmelidir. Küçük bir kıvılcımın yangına dönüşebileceği stratejik bir ilde hangi durumda hangi gücü kullanacağını bilmeyen Emniyet Müdürü derhal görevinden alınmalıdır. Aksi durumda küçük ihmaller, büyük felaketlere sebep olur.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık