loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.4126
  • Euro 9.0484
  • GR ALTIN 441.98
  • ÇEYREK 725.12

  • 29 Kasım 2020, Pazar 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

AKŞENER VE KARAMOLLAOĞLU

İYİ Parti Gen Bşk Meral Akşener ve Saadet Partisi Gen Bşk Temel Karamollaoğlu, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Daha önce de yazdığım gibi Akşener tartışmasız genel başkanlığını hak ederken, liderlik sınavında başarısız oldu. Partisindeki iç çatışmaları engellemek bir tarafa büyümesine ve partiden kopmalara neden oldu. Prof Dr Ümit Özdağ açıklamalarında söylemediği halde, Akşener, ‘Özdağ Istanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu' yu yerime hazırladığımı, düşünüyor' dedi. İddiaların odağında, üzerindeki tartışmalar süren, yargıya da intikal etmiş bir kişiyle kendisini özdeşleştirmesi, böyle bir ihtimali akla getirmesi, tartışmaya açması daha büyük daha kapsamlı tartışmaların önünü açacaktır. Sorunsuz şekilde leblebilerle oynayan çocuk, annesinin ‘Sakın, burnuna sokma!’ uyarısından sonra burnuna soktuğu gibi; il başkanlığı tartışması ilerde genel başkanlık tartışmasına dönüşebilir. Akşener sorunun çözümünde rol alması gerekirken, yeni sorunlara yol açacak açıklama yaptı.

KARAMOLLAOĞLU ÇOK ZORLANDI

Karamollaoğlu zor sorular karşısında zorlandı, ancak iyi dereceyle olmasa da liderlik sınavını geçti. HDP’nin TBMM'de temsil edildiğini, bu nedenle görüşülmesinde hiçbir sakınca olmadığını, ancak kendilerinin bir ittifak yapmadıklarını ve yapmayacaklarını, Özdağ'ın iddia ettiği anayasa görüşmesini de yapmadıklarını söyledi. Anlaşmalarını partiler değil; anlayışlar üzerinden yaptıklarını ve yapacaklarını, anlaşma konularının ilk aşamasını güçlendirilmiş parlamenter sistem olduğunu, bu sistemi savunanlarla beraber olacaklarını, Ak Partinin de aynı sisteme geçmesi durumunda işlerinin kolaylaşacağını, başörtüsünün yasal alt yapısının oluşturulmadığını, Ak Parti gitmesi durumunda sorunun tekrar gündeme gelebileceğini, kendilerinin İslamcı olmadığını, Müslüman olduğunu söyledi. Güçlendirilmiş parlamenter sistemle neyi ifade ettiğini sorulmasına rağmen açıklamadı. Kuvvetler ayrılığına dikkat çrkti. Cumhurbaşkanının halk veya TBMM tarafından seçilmesinin önemli olmadığını, seçilen cumhurbaşkanının yetkilerinin sınırlandırılması ve TBMM tarafından denetlenmesi gerektiğini belirtti. 

-Anayasanın değiştirilmesi teklif edilemez maddelerinin değiştirilmesi, Rahmetli Erbakan'ın ‘Adımızla' ilgili ‘Sen Türk’üm dersen, birileri de Kürt'üm ders ifadesinin, başörtüsü, güçlendirilmiş parlamenter sistem ve yeni sistemde cumhurbaşkanının nasıl seçileceği sorularını Karamollaoğlu cevaplandırırken zorlandı. İnişli, çıkışlı konuşmasında izleyicilerden anayasayı ihlal ettiğini, bölücülük yaptığını iddia edenler olabilir, ancak etmedi. Anayasadan laikliğin çıkarılmasını mi istiyorsunuz sorununa açık ve seçik bir şekilde ‘hayır dedi, ancak laikliğin tanımlanmasını istedi. Anayasadaki laikliğin ne olduğu konduğu zamanki kurumlara ve işleyişlerine bakıldığında açık ve seçik görülse de Atatürk’ten sonra laiklik savunucuları da karşıtları da laikliği istedikleri gibi tanımladılar. Anayasadaki laiklikle ilgisi olmayan bu lâiklik anlayışı tabii ki laikliğin değil tarafların kusuru olsa da anlayış farklılıkları mağduriyetlere neden olabiliyor. Karamollaoğlu Özdağ'ın sözünü ettiği bir anayasa çakışmaları olmadığı gibi ne parti olarak ne de başkalarıyla bir çalışmamız var. Anayasanın değiştirilmesinin çoğunluk gerektirdiğini zamanı gelince ve çoğunluk sağlanınca kolayca değiştirilebileceğini belitti.

Anayasadaki tek dil, tek millet ifadeleri için de Irka dayalı ‘Türk’ ifadesine karşı olduklarını, etnik kökenlere göre dilin kullanılabileceğini, ancak birleştirici, herkese öğretilmesi gereken dilin Türkçe olduğunu, benzer şekilde ‘Türk’ ifadesinin tüm etnik kökenleri birlikte ifade ettiğini, hepsini içerdiğini söylerken,  Erbakan'ın da bunu ifade ettiğini söyledi. 

Erken seçim öncesi hava puslu, şu bulanık; tüm izler birbirine karışmış durumda. Maske, mesafe, temizlik ve karantina kuralların uyalım, kendimizi ve devrimlerimizi koruyalım. Kan, plazma, organ bağışlayalım, dönme olalım hayat kurtaralım.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık