loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 24 Ocak 2020, Cuma 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

AKŞENER’İN AK PARTİ İLE İTTİFAK ŞARTI

İYİ Parti Gen Bşk Meral Akşener, Erdoğan’a tarihi bir uyarıda bulunarak ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin tutmadığını, Erdoğan’ın bu sistemle elinde bilgi olmasa da seçilemeyeceğini matematiksel olarak bildiğini, çözümün güçlendirilmiş parlamenter sistem olduğunu söyledi.  Adeta ‘düşeni kaldırırız, ancak kendini yere atan için yapılacak bir şey yok’ dedi.

KÜÇÜK ORTAĞIN DENGESİNİ NİYE BOZUYORSUNUZ?

  ‘AK Parti ile ittifak’ sorusu üzerine Akşener ‘Siz ‘zillet, illet, ip’ diye konuşan küçük ortağın dengesini niye bozuyorsunuz böyle bir soruyla? Bizim ittifaklar için ön şartımız iyileştirilmiş parlamenter sisteme dönme şartıdır. Seçim kazanmaya yönelik sorun var. Ben bunun Erdoğan’ı sağduyuya getireceğine inanıyorum, elimde bilgi yok, ancak bu sistemle Erdoğan’ın seçilemeyeceğini görüyorum’ dedi.

Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan (Havuz medyasına göre; Başkan) ’ın parlamenter sisteme geçmesi şartıyla İYİ Parti’nin Ak Parti’yle ittifak yapabileceğini açıklamış oldu. MHP Gen Bşk Bahçeli, farklı gerekçeyle; devletin bekası için AK Parti ile ittifak yapıyor. Değişen ve gelişen şartlara göre ilk seçimde ya sistem değişecek ya da sistem değişecek, aksi durumda bu sistemle Erdoğan kaybedecek.

GEÇİM İÇİN SEÇİM

1990’da Doğu Almanya ile Batı Almanya'nın birleşmesi soncu 17 milyon Doğu Alman sisteme entegre edilmesine rağmen, Almanya’nın bütçesi 2019 yılında 13,5 milyar Euro fazla verdi. Türkiye’de ise elde, avuçta ne varsa satılmasına ve paraları ödenmeyen, devlet garantili borçlarla yapılan yap-işlet-devret dışında bir şey yapılmadığı, 800 milyar liraya yakın vergi toplandığı halde, bütçe 123,7 milyar Lira açık verdi. Seçim yapılmasın da ne yapılsın? Kabine bile değişmiyor; aynı şey yapılarak, farklı sonuç bekleniyor. Aynı şey yapılarak, aynı sonuç elde edilir, farklı sonuç beklemek Einstein’a göre ahmaklığın tanımlarından biridir.

‘Milletin derdi seçim değil; geçim’ diyenler de bilmelidir ki seçimler geçim için yapılıyor. Geçimi garanti edemeyen seçimi de garanti edemeyecek. Vatandaş birileri iktidar olsun, devletin kaynak ve nüfuzunu kullansın diye seçim yapmıyor, geçimini sağlayacak hükümet kurulsun diye seçim yapıyor. Geçinemediği sürece arayış sürecek, geçinebileceği yönetimini bulana kadar seçim isteyecek.

İşsizlik, hayat pahalılığı çözüldü mü? Yoksulluk ve yolsuzluk önlendi mi? Ülkenin iç ve dış; sınır güvenliği ve sığınmacı sorunu halledildi mi? Kontrolsüz sığınmacı girişi, Türkiye’den beyin göçü engellendi mi? Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı, adalet ve devlet kadrolarında liyakat sağlandı mı? Cumhuriyet ve Atatürk’le sorunlu cemaatlere devlet desteği kesildi mi?  Hayır, o halde her biri bir seçim nedeni olan sorunlar sürdüğü sürece seçim yapılması ihtiyaçtan öteye zorunluluktur.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık