loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 27 Temmuz 2020, Pazartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

AYASOFYA'NIN YENİDEN AÇILIŞI

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş daha önce ‘86 yıllık ara dönem olmuştur, Atatürk döneminde çıkarılan kanun iptal edilerek ara dönem sonlandırılmıştır.’ diyerek Atatürk' ü hedef aldığı açıklamalarını ‘Başkan hem akıl hem de mide bulandırıyor’ başlığıyla eleştirmiştim.

Erbaş ‘Kurtuluş Savaşı’ nı keşke Yunan kazansaydı diyenlerle aynı terminolojiyi kullanarak,  bir kez daha camiye siyaset ve cehalet soktu.  Erbaş, Atatürk’ü lanetlediği iddialarına ‘Genel olarak vakfiyelerin sonu, vâkıfın bedduasıyla biter. “Bu vakfımı kimler amacı dışında kullanırsa Allah’ın, meleklerin, peygamberlerin, tüm Müslümanların laneti onların üzerine olsun” şeklinde. Ben de hutbede buna atıfta bulundum. Geçmişi değil, bundan sonrasını kastettim’ diyerek özrü kabahatinden büyük türünden bir açıklama yaptı.

ATATÜRK İSTANBUL'UN 2.FATİHİDİR

Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşı’ nda yenilince Ankara civarındaki birkaç il dışındaki tüm toprakları işgal edildi. 24 milyon km kareden birkaç bin km kareye düştü yüzölçümü. Ayasofya' nın bulunduğu, Peygamberimiz Hz Muhammed (SV)’in methine mazhar olan Fatih Sultan Mehmet' in fethettiği İstanbul da işgal edildi. Atatürk' ün başlattığı ve her cephesinde savaştığı Kurtuluş Savaşı'yla İstanbul işgalden kurtarıldı, yeniden fethedildi.  Yani Atatürk de Peygamberimizin methine mazhar oldu. Ayasofya’nın tapusunu amacı dışında kullanılmasın diye, cami olarak tescil ettiren kim? Atatürk. 

BAKANLAR KURILU KARARI YETERLİYKEN

Ayasofya,  uluslararası bir sözleşmeyle mi müzeye çevrildi? Hayır. Bakanlar kurulu kararıyla. Camiye dönüştürülmesi için ne yapılması gerekir, yeni bir bakanlar kurulu kararı. Bu kararı almayan veya alamayan bakanlar utansın. Ayasofya' yı tekrar camiye çevirme karar ne Yunanistan’ı ne AB'yi ne de UNESCO’yu ilgilendirir. Unesco, Ayasofya’yı Dünya Kültür Mirası Listesi’nden çıkaramaz, çıkarırsa Ayasofya veya Türkiye değil; UNESCO kaybeder. Ayasofya'nın UNESCO' nun ne tanıtımına ne de yardımına ihtiyacı var.

 

Uluslararası bir sözleşmeyle değil de bakanlar kurulu kararıyla Ayasofya müzeye çevrildiğine göre yeniden camiye çevrileceği açık ve seçiktir.

Müzeye çevrildiği şekliyle; sessiz, sedasız;  bakanlar kurulu kararıyla camiye çevrilseydi bu yaygaralar kopmazdı. Ayasofya' daki Cuma namazı kılış şekli de Yunanistan' ın karşı çıkmasına rağmen Atina'da daha önce hiç namaz kılınmayan bir kilisede namaz kılmaya dönüştü.

Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan 18 yıldır iktidarda olduğu halde nden 18.yılda hem de mahkeme kararıyla Ayasofya' yı camiye çevirdi. Ayasofya' nın camiye çevrilmesinin bir payesi varsa bu paye Erdoğan' a mı ait olmalıydı, yoksa mahkeme heyetine mi? Karar Erdoğan'ın ise Erdoğan' a, ama mahkemenin. Madem ki Erdoğan açtı, mahkeme kararına ne gerek vardı? Müzeye mahkeme kararıyla çevrilmemişti ki mahkeme kararıyla camiye çevrildi.

ZAMANLAMAYA GELİNCE

Strateji fırsat ve tehditleri bir arada görebilme, fırsatlardan sırasıyla yararlanırken, tehditlere karşı da sırasıyla önlem alabilme becerisidir. Çok basit şekliyle kaz gelen yerden tavuğun esirgenmemesi, atılan taşın ürkütülen kurbağaya değmesidir. Atatürk' ün geçici olarak Ayasofya' yı müzeye çevirmesi de Erdoğan'ın 18 yıl beklemesi de bir taviz değil; bir stratejinin gereğidir. Dünya coronayla uğraşırken, fark ettirmeden yapıldığı iddiası vatandaşın aklıyla alay etmekten öteye iddia sahiplerinin IQ'lerinin tek rakamlı olduğunu gösterir.

Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyun, kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun!

Kan bağışlayın, donör olun hayat kurtarın, insanlığı kurtarın. Kızılay Başkanın değil; Türk milletinindir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık