loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.0706
  • Euro 6.5556
  • GR ALTIN 312.63
  • ÇEYREK 511.15

  • 16 Ocak 2020, Perşembe 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

BAHÇELİ VE AKŞENER’E OPERASYON

MHP Gen Bşk Devlet Bahçeli ve İYİ Parti Gen Bşk Meral Akşener’e il kongrelerinde operasyon yapılacağı derin dedikodularının farklı sebepleri var. Bahçeli’nin rahatsızlığı nedeniyle 6 aydan fazla bir süre grup toplantılarına katılamayışı, Bahçeli’den kurtulmak isteyenlerin iştahını kabarttı. ‘Bahçeli, bir döndü, pir döndü’ başlıklı yazımda da belirttiğim gibi; Bahçeli görevinin başında ve bilincinde, sağlığının da yerinde olduğunu sağlığı üzerinden hesap yapanların hayal kırıklığına uğradığını açık ve seçik bir şekilde açıkladı.

Medya’da seçim zamanı yeterince veya hiç yer verilmeyen İYİ Parti’ye son günlerde ve de farklı medya gruplarında sıklıkla yer verilmesi ve Gen Bşk Akşener’in değil de partiden belirli kişi veya kişilerin parlatılması komplo teorilerinin de üretilmesine, Akşener’e karşı genel başkan aday hazırlandığı iddialarına neden oluyor. İYİ Parti kongrelerinin sadece İYİ Partililerin değil; partili olmayanların da ilgi odağı olacağını söylemek, ‘Malını koru, hırsızın başını belaya sokma!’ demek mümkün.

Siyasi parti, sendika, oda v.b. sivil toplum kuruluşlarının genel başkan ve genel yönetimine operasyon, il kongrelerinde seçilen genel merkez (kurultay) delegeleriyle yapılır. İl kongrelerinin ve de operasyon iddialarının yapıldığı günümüzde genel merkez delegelerine bu açıdan da bakılmalı ve özen gösterilmelidir. Her ne kadar ilde genel başkanı, il başkanı temsil etse de il delegeleri seçer. İl başkan adaylarının listelerini onaylayan il delegeleri, aynı zamanda genel merkez delegelerini de onaylamış olur. Genel merkez delegeleri, genel başkanı, genel merkez yönetimini, dolayısıyla da genel merkez politikalarını da belirleyecektir.

Hem siyasi partiler hem de STK’lar için bu kadar hayati önem taşıyan genel merkez delegeleri belirlenene kadar, karar ve yetki belirleyici olan il delegelerinde olduğu halde, delege seçiminden sonra söz ve yetki kurultay delegelerine geçer. Yapılacağı söyleyen il delegeleri, söyleneni yapan konuma düşer.  Yani sözü söyleyene kadar söze söyleyen hakimken, söyledikten sonra söz, söyleyene hakim olur.

Genel merkezler, kurultay delegelerinin belirlenmesine özen gösterse de iller aynı özeni göstermediği için, özellikle genel başkanlar başarılı olsalar bile zaman zaman sıkıntıyla karşılaşabilmektedir. Ya da aksi olabilmekte, üyeyi ihmal etmesine rağmen, genel merkez delegesine hakim genel başkanlar görevlerini sürdürebilmektedir.

Kurultay delegeleri; doğal (tabii) delegeler; genel başkan, MYK veya GİK üyeleri, YDK üyeleri, siyasi partiler için PM üyeleri, varsa kurucu üyelerle milletvekilleri ve il kongreleri sonucu 'seçilen delegeler' olmak üzere iki gruptur. Siyasi partilerde seçilmiş delegeler TBMM üye sayısının iki katından fazla olamaz.

Sendika, oda v.b. sivil toplum kuruluşlarında da durum benzerdir. Siyasi parti, sendika ve odaların üyeleriyle genel merkez yönetimleri arasındaki çelişkili açıklama ve uygulamalar üye ile kurultay delegesinin düşüncelerinin örtüşmemesinden kaynaklanır. Bu farklılık, sorunların sıralamasında ve çözüm yollarında olduğu gibi; ulusal meselelerde de olabilir.

Üyelerinin büyük ekseriyetinin karşı olduğu bir görüşü parti veya oda genel merkezi savunabilir ve kurultaylarından karar olarak çıkarabilir. Örneğin; üyelerinin çoğu silahlı propagandaya (terörizme) karşı çıkan bir parti, oda veya sendika silahlı propaganda yapan örgütlere destek açıklaması da yapabilir karar da alabilir.

Üyelerin karşı olduğu bir eylem veya uygulamayı genel merkez delegeleri onaylıyorsa, üyelerin delege seçerken, kendileri gibi düşünmeyenleri seçtiğini gösterir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık