loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.8145
  • Euro 7.4428
  • GR ALTIN 379.40
  • ÇEYREK 622.77

  • 02 Nisan 2020, Perşembe 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

BAHÇELİ'NİN CORONA İRONİSİ

MHP Gen Bşk Devlet Bahçeli, vatandaşların korku ve paniğe kapılarak hastanelere ve marketlere koşması, sağlık hizmetlerinin yavaşlatılması, marketlerde fiyatların ikiye,dezenfektanlarda ise çok alım sonucu 3’e, 5’e katlanması üzerine trafik kazalarının daha fazla can aldığını, coronacanavarının trafik canavarından daha ölümcül olmadığı mealinde ironik açıklama yaptı.

Bilge bir lider elbette elmayla armudu toplamaz, pandemi; insanlarınnefes alıp verirken akciğerleri cam parçalarıyla doluymuş gibi acı çekerek ölmesine neden olan, yapa yalnız definle sonuçlanan, sanayi kuruluşlarını solunum cihazı üretmek zorunda bırakan hem sağlığı hem de ekonomiyi tüm dünyada tehdit edensalgın hastalıkla dikkatsizlik, tedbirsizlik, kuralsızlık sonucu meydana gelen trafik kazalarını kıyaslamaz.

Bahçeli' nin Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan'ıncorona ile mücadele için içindüzenlediği ‘Milli Dayanışma Kampanyası' na5 maaş bağışlaması,açıklamasının ironi olduğunu gösteriyor, ironi olmasaydı, Erdoğan'ın kampanyasına katılmaz, trafik kazalarında hayatlarını kaybeden, yaralanan, sakatlananlar için yardım kampanyası düzenlerdi.

CORONA MANYAĞI, PARANOYAĞI

 Corona karşısında farklı tavır sergileniyor;corona manyağı da paranoyağı da var.‘Türk' ün gen yapısı coronaya karşı korur, atın ölümü arpadan, yiğidin ki coronadan' olur diyen de ‘Corona diye bir virüsün olmadığını, bizleri eve kapatarak ülkemizi işgal edeceklerini, bunun için ABD' nin Almanya'ya 50 bin asker gönderdiğini' söyleyenler de az değil. Her okuduğuna inanan hiç okumayandan daha tehlikelidir; ABD ve NATO' nun Almanya' ya 50 bin asker gönderdiği doğru, ancak bunu corona ve Türkiye ile ilişkilendirmek paranoya.

Bahçeli' nin ironisini gerçek anlayıp coronanın tehlike olmadığı sonucuna vararak kuralları ihlal edecekler aynı zamanda halk sağlığını da derinden etkileyecek.

Korku ve panikten korunurken, sağlık sisteminin çökmesine neden olmak, kaş yaparken göz çıkarmaktır. Sayın Bahçeli, açıklamalarında akademik bir dil kullandığı için, vatandaş zaman zaman gerçek ifadeyle ironik ifadeyi karıştırabiliyor. Bu nedenle 7’ den 77’ye herkesin anlayabileceği, açık, seçik ifadeler kullanılmalı.

Bilge lider Bahçeli, ilerde böyle olumsuzluklarla anılmaması için, corona açıklamasının önünde arkasında, kolunda yakasında kim varsa; doktoru başta olmak üzere danışmanı, yardımcısı, Büyük İskender' in vezirine ‘Benim yanlışımı görmüyorsan cahil, görüp söylemiyorsan hainsin' dediği gibi diyerek kovmalıdır. Trafik kazalarıyla coronayı kıyaslayan yazıyı basıp çoğaltan kim varsa MHP Genel Merkezine girmesini yasaklamalı.

EL ELE AŞABİLİRİZ

Olan olmayana vermeli, bilen bilmeyeni öğretmeli, tüm millet el ele vermeden bu kriz atlatılamaz! Her ayrıştırma sorunun bir kat daha ölümcül hale gelmesine neden olur.

BELEDİYELER HARİÇ HERKES YARDIM TOPLUYOR!

İnanılmaz ama gerçek; Anayasal kuruluşlar; belediyeler dışında yolsuzlukları umuma şamil vakıflar, dernekler yardım toplayabilirken, Ankara ve İstanbul BB' nin yardım kampanyalarının iptalinde rol oynayanları da Sayın Erdoğan kovmalıdır.

Yardım edecek birinin elini tutarak yardıma muhtaç birinin yardımsız kalmasının kime veya neye yararı olur? Erdoğan,yardımsız kalanvatandaştan daha çok zarar görür. Vatandaşa yardım edecek öyle veya böyle biri bulunur, ancak Erdoğan'a bulunmaz. Düşen kaldırılır, ancak kendini yere atan için bir şey yapılmaz. Vatandaş bir tarafta can diğer taraftan geçim derdindeyken, seçim derdine düşenleri affetmez. Her şeyin; yolun, köprünün algısı olur.Ancak açlık olgudur.Aç insana‘toksun' dediğinizde ne diyeceğini, ne yapacağını görmek gerekir. Göz olanı, akıl olacağı görür. Corona nedeniyle hayatını kaybedenlerin de geçim sıkıntısı çekenlerin de sayısı artıyor.

AVANTAJLARIMIZ DA VAR!

Çocukların anne sütünü uzun süre alması,fastfood beslenilmemesi, az veya çok sebze ve meyvenin yenilmesi; sağlıklı beslenilmesi v.s. nedenlerle bağışıklık sisteminin güçlü olması,demografik olarak genç nüfusun çok, yaşlı nüfusun az olması Türklerin biyolojik  avantajıyken, fizyolojik olarak dakolonya kullanma, el-yüz yıkama alışkanlığının olması, hijyen ve temizliğin imandan gelmesi gibi avantajları uzmanların uyarılarıyla birleştirebilirsek, corona ile mücadeledediğer ülkelerden daha başarılı olabiliriz.

KURALLAR HASTANEDEN DAHA KURTARICI!

Gerek yaş gerek ikinci bir kronikhastalık nedeniyle bağışıklık seviyesi düşük olduğu için bir milyona kişi ölümle yüz yüze gelecektir.Ancak uyulan herkural bu sayıyı onda bir oranında indirebiliyor. Milyondan binli rakamlara inmek, kuralları uygulayıp virüse geç yakalanmaya bağlı. Kurallar ihlal edilir, yasaklara uyulmazsaavantajlarımıza rağmen hiçbir ülkenin karşılayamayacağı büyüklükte bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabiliriz. İlk vakayla son vaka arasındaki grafik endişelenmemizi gerektiriyor.

Bu nedenle görevi olmayanların sokağa çıkması hem kendilerinin hem sevdiklerinin hem de hiç tanımadıklarının hayatını tehlikeye düşürüyor. Suçsuz bir insanın ölümüne neden olmak tüm insanlığı öldürmüş demektir.Bir fazla kişiye virüs bulaştırmak katlanarak başkalarına ulaşacağında taşıyıcılar bilerek veya bilmeyrek cinayet makinesine dönüşüyor. Ortalama bir kişi 5 kişiye bulaştırıyor. O beş kişi 25 ve onlar da 125ve 625 şeklinde virüs bulaştırılıyor. Sağlık görevlileri kendi hayatlarını riske ederekçalışıyor.

Ölümlerin azaltılmasında vatandaşlar evdekalması, sağlık çalışanlarındandaha fazla sonucu etkiliyor. Kurallara uyularak yüz binlerin hayatı kurtarılabilirken, hastanelerde sınırlı sayıdaki hastanın hayatı kurtarılabiliyor.

Yol, işyeri ve üretim güvenliğiişyeri sahibi ve devlet tarafındanortaksağlanacak, üretim sürdürülecek.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık