loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 01 Temmuz 2020, Çarşamba 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

BARO BAŞKANI GÜRBÜZ PES ETTİ!

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz İlkadım ilçesindeki Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktıktan sonra yaptığı açıklamada, çoklu baro yasası teklifine karşı olduğunu belirterek, ‘Hakkınızı helal edin, ben an itibariyle Samsun Barosu Başkanlığı görevinden istifa ediyorum. İçinde bulunduğumuz şartlara tepki olarak, hem de geçtiğimiz 15 gün içinde yaşadıklarımdan dolayı 6 yıldır özveriyle yürüttüğüm Baro Başkanlığı görevini artık sürdüremeyeceğim için bırakıyorum' dedi, moda ifadesiyle ters köşe yaptı. Hükümetin yanlışta ısrar etmesinin yanında avukatların senfoni oluşturması gerekirken kakafoni oluşturması, her kafadan farklı ses çkması, orkestra şefi konumundaki baro başkanını pes ettirdi. 

‘Kimse vazgeçilmez değildir' bir klasik ifadesi lternatifi olanlar için doğrudur, olmayanlar için yanlıştır. 

Gürbüz baronun sahibin sesi boruya dönüşeceği ihtimalini dile getiriyor. Bu durımu protesto etmettğini söylüyor. Avukat parayı verenin veya nüfuzlunun çaldığı düdüğe dönüşürse millet kaybeder, adalet ölür , devlet çöker. Siyasetin girdiği adliyeden adalet çıkar. Daha öncecd sıklıkla belirttiğim gibi;adaletsiz güç zalim, güçsüz adalet acizdir’ güçlü adalet için  deneyimli, liyakate dayanan  baroya  avukatların olduğu kadar yargıç ve savcıların da ihtiyacı vardır. Yasama, yürütme yargı erklerinin  iç içe geçtiği yerde yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığının da teminatı liyakatli barodur.

Deneyimsiz yargı mensuplarının olduğu yerde güçlü bir baro; adil ve bağımsız yargının tamamlayıcısı olmanın ötesinde güvencesidir. Baro yöneticileri yargıdaki eksiklikleri görebilecek liyakat ve uzmanlığın yanında gösterebilecek cesaret ve olgunluğa da sahip olmadır. İşte Gürbüz gibi bir baro başkanına bunun için ihtiyaç var. Bunun için Gürbüz vazgeçilmezdir. Biz Gürbüz' ü yeri geldiğinde eleştirdik, yine eleştiririz. Ancak bugün tecrübe, liyakat ve cesarete he zamankinden fazla ihtiyaç varken, görevi bırakmak sadece pes etmekle izah dilemez biraz da bırakıp kaçmaktır. Bundan sonra baro yöneticiliği sadece bilgi, beceri değil aynı zamanda cesaret gerektiren bir kamu görevi halini aldı.

Mal cimride, silah korkaklarda, karar da zayıflarda olursa düzen bozuktur.( Hz. Ebubekir)

Barolar bölünerek gücü kırılırsa adalet güçsüzleşir ve acze düşer.

Avukatın, varlık nedeni; hak, adalet ve insanın,  hukukun üstünlüğünün savunulması, insan haklarının korunmasıdır. Nasıl ki avukatın görevi; kendini değil; insan ve insani değerlerin savunulması ise baronun görevi de sadece avukatların hakkını hukukunu korumak değil;  hukukun üstünlüğünün korunmasına, adaletin tecellisine katkı sağlamaktır. 

Adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner. (Konfüçyus) Hukukun olmadığı yerde, halk sürüdür. (Goyard Fabre)

Devletin dini adalettir. (Hz Ali) İnançsız yaşanır, ancak adaletsiz yaşanmaz. (Nizamülmülk)

Yeni düzenlemenin kazananı olmayacaktır. Durgun suya atılan taşın meydana getirdiği halkaların giderek büyümesi gibi; siyasilerden başlayan yargı kararlarını eleştiriler, toplumun tamamına yayıldı. Yargıya güven tek rakamlara indi.

 Şeriatın kestiği parmak acımazken, bugün yargının kestiği parmak kangren oluyor. Türkiye büyük bir kaosa sürüklenecek. Yargıya güven kaybolunca vatandaş kara kaplı kitaptan değil; siyah saplı bıçaktan çare arayacak. Sonra dış güçler suçlanacak. İnsan eşek davranışı gösterince semer vuran her zaman bulunur. Tüm taraflar aklını başına toplasın. Türkiye kanunsuzluğa sürüklenirse en çok kanunla korunanlar kaybeder.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık