loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 08 Aralık 2019, Pazar 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

CEREN İHMALLERE KURAN GİTTİ

Yıllardır yazıyorum; bir araçta yolcuların tümünün ağır vasıta ehliyeti olsa da sürücü ve yardımcı sürücünün ehliyeti yoksa bu aracın kaza yapması kaçınılmazdır. Ehliyet sürücüdeyse işe yarar, arka koltuklardaki ehliyetliler aracı kurtaramaz. Türkiye’de de sorumlu makamlardaki sorumsuz kişiler yüzünden hayat cehenneme döndü. Özellikle fiziki gücü yetersiz çocuklar, kadınlar kaybediyor, yeniliyor, yıkılıyor, kırılıyor, perişan oluyor. Onların umutları, hayalleri, palanları, nefesleri keseliyor. Umutsuzluk durgun suya atılan taşın meydana getirdiği halkaların tüm suyu kapladığı gibi; korku ve panik tüm ülkeyi kaplıyor.

Mersin’de katledilen Özgecan Aslan’dan sonra söyleneler saman alevi gibi sönüp gitti, unutuldu, cinayetler artarak sürüyor... ‘Beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın’ denilirse ülke yılan yuvasına döner ki yılan yuvasında sokulmadan yaşamak mümkün mü? Bugün değilse yarın sokacaktır. Herkes tehdit altında; Şanı Yüce Allah iyi insanlarla karşılaştırsın.

 Adeta gizli bir el Türkiye’yi karanlığa, kapkaranlığa sürüklüyor. Eğitim, hukuk ve ahlak kurumları yozlaştırıldıkça yozlaştırılıyor, adeta ‘ne gelirse gelsin bundan iyidir’ demek zorunda bırakılıyor vatandaş. Lenin böyle bir iklimde Rusya’ya Komünizm’i getirdi. Türkiye getirilmek istenen elbette ki Komünizm değil; ancak vatandaşın hür iradesiyle kabul etmeyeceği bir düzen öncesi iklim oluşuyor.

ORDU' da Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencisi Ceren Özdemir'i bıçaklayarak öldüren katil zanlısı Özgür Arduç 2004’te 15 yaşındaki bir çocuğu 15 yerinden bıçaklıyor, çocuk 2 ay komada kalıyor, iyileşince sokağa çıkmaya korkuyor, okula gidemiyor, açık öğretime devam ediyor. Fail Ordu’da olduğu halde 13 yıl boyunca birçok suç daha işliyor, ancak bir türlü yakalanamıyor, gıyabında 20 yıl hapis cezası alıyor, hırsızlıktan yakalanıyor ve tutuklanıyor.

 Daha bir yıl bile yatmadan bu denli tehlikeli mahküm açık ceza evine konuyor ve firar ediyor. Tekrar yakalanıyor. Bir önceki firari nedeniyle artık açık cezaevine gidememesi gerekirken yine gidebiliyor.  Diğer ihmallere makul bir sebep gösterilebilir, ancak firar eden bir hükümlünün yeniden açık cezaevine konması ihmal zincirinin birinci halkasıdır. Açık ceza evine konmasaydı firar edemezdi.

Firardan sonra otele gidiyor, para vermeden tehditle otelde kalıyor. Otel görevlisi otelinde kalanların isimlerini emniyete bildirmek zorunda olduğu halde bildirmiyor. Kaldı ki ölümle tehdit edildiğini söyleyen otel görevlisi hem adli bir vakayı hem de otelinde kalanı bildirmemekle suç işliyor.  Şüphelinin yakalanmasını sağlayabilecekken sağlamıyor. İkinci büyük ihmal de burada yapılıyor.

Allah (cc) rahmet eylesin Ceren kızımız da takip edildiğini fark etmesine rağmen böyle durumda ne yapılacağını bilmediği için, korku ve panik içinde yapılmaması gerekeni yaparak kalabalık yerlerden tenha sokağa doğru ilerlemesi, üçüncü büyük ihmal olmuştur. Takip edilsin veya edilmesin, böyle bir kuşku duyulması halinde hemen çevredeki bir işyerine girilmeli ve ‘155 Polis İmdat’ aranılmalıdır. Kuşku yersiz olabilir, ancak doğruysa hayat kurtarır. Mutlaka denenmelidir.

‘İYİ HAL İNDİRİMİ’

Failin geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki davranışları, yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki etkileri göz önüne alınarak yargılamada iyi hal indirimi uygulanabiliyor. Tutuklulukta iyi hal ise tamamen içe dönük içerde yaptıkları veya yapmadıklarına göre belirleniyor.  Açık cezaevine gitmesi durumunda kaçıp kaçmayacağına, kaçtığında ne yapıp yapmayacağına bakılmıyor. Bunu bilen tehlikeli mahkümlar da içerde sorun çıkarmıyor, açık cezaevine geçiyor ve firar ediyor.

Ordu’da cumhuriyet başsavcılığı, cezaevi infaz savcılığı, emniyet müdürlüğü ve valiliği olayları adeta seyretmiş. Kaçan mahkümun resimleri herhangi bir kırtasiyecide büyütülüp afiş haline getirilerek Ordu’da sokaklara asılsaydı, sanık sokaklarda elini kolunu sallayarak gezebilir ve yalnız kadınları takip edebilir miydi ki başkalarını da takip ettiğini söylemiş. Sokağa çıkamazdı.

Olaydan sonra bile caniyi polis yakalamamış. Parası olmadığını söylediği lokantada bu kez sorumlu davranılmış, esnaf ve müşterinin şüphelenmesi üzerine polise haber verildiği için yakalanmış. Kamu görevlileri, otel görevlisi görevlerini ihmal etmiş. İhmal ve kusurlar bir araya gelmiş. Psikopat cani bu halkalardan zincir oluşturdu, Ceren’in boğazına doladı. Vatandaşın can ve mal güvenliğini korumayan kamu görevlileri artık o görevlerde tutulamaz. Haklının hakkını, suçlunun cezasını almadığı düzende yaşanmaz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık