loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.0941
  • Euro 6.6161
  • GR ALTIN 322.13
  • ÇEYREK 526.69

  • 21 Ağustos 2019, Çarşamba 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

CUMHURBAŞKANI UCUZLATTI, SASKİ ZAM YAPTI

Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan’ın yüzde 15 indiriminden sonra Samsun BB/SASKİ’nin suya yaptığı yüzde 100’ün üzerindeki zam mahkemelik oldu. SASKİ mahkemeye sunduğu zam gerekçesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonla mücadele kapsamında suya yüzde 15 indirim yapılmasını istediği için seçimden önce indirim, indirimli fiyat kurtarmadığı için de seçimden sonra bindirim yapıldığını savundu.

Özrü kabahatinden büyük bir durum; ‘ağzım var dilim yok’ diyeceği yerde ‘dilim var kemiği yok’ demek, üstüne üstlük, ‘naapiim benziyolar, karıştırdım’ diye lafa son vermek gibi bir savunma.

Erdoğan’ın indirim yaptığı suya misliyle zam yapılması ve zammın gerekçesi olarak Erdoğan’ın indiriminin gösterilmesi, olası bir erken Cumhurbaşkanlığı, yerel veya genel seçime nasıl yansıyacağını şimdiden öngörmek mümkün.

Seçmen, ilerde hesap soracak,  SASKİ’nin seçmenin önüne koyduğu faturayı adayların önüne koyacak. ‘Kurt kuzuya şah olsa böyle adaletsiz davranmaz’ dedirten zamlara mahkemenin ne diyeceğini, Erdoğan’ın BB Demir’e nasıl bir yaptırımda bulunacağını da zaman gösterecek.

Seçimden sonra  ‘Enflasyonla Mücadele’ye gerek yokmuş ve bu seçim son seçimmiş gibi su fiyatına indirildiğinin çok üstünde zam yapılması, Turgut Özal’ın ‘Ben seçimden önce zam yapacak kadar enayi değilim’ sözünü hatırlattı. Özal, seçimden sonra yine seçim yapılacağını hesaba katmadan kullandığı ifade ANAP’ın belirli bir süre sonra yok olmasına neden oldu.

OMÜ’DE ULUSLARARASI DOLANDIRICILIK

Rahmetli Abdurrahim Karakoç’un ‘ Ellerin yurdunda çiçek açarken. Bizim İl'e kar geliyor gardaşım. Bu hududu kimler çizmiş gönlüme? Dar geliyor, dar geliyor gardaşım.’ dediği gibi ellerin üniversiteleri bilisel çalışmayla gündeme gelirken,Samsun üçüncü sayfa haberleri, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) uluslararsı dolandırıcılıkla gündeme geliyor.Reklamın iyisi kötüsü olmaz, ama bilim yuvasının olur. Üniversitenin bilgisi dışında rektör yardımcısı adına mektup yazılırken, dolandırıcılar para karşılığında üniversiteye sahte kayıt yapıyor.

SAMSUN BAROSU DİYALOG YOLUNU SEÇTİ

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz sorunların çözümü için çareler üretmek, olabilecek sorunların önünü alabilmek için, Yargıtay 1. Başkanının davetine icabet etme kararı alırken, TBB Metin Feyzioğlu, adli yıl açılışının çok önemli bir diyalog zemini olduğunu, Yargıtay Başkanlığınca uzatılan elin tutulması gerektiğini, evrensel, uluslararası hukuktan kaynaklanan en temel insani ve avukatlık hakları; yargı reformu için diyalog yolunu seçtiklerini belirti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlar için yeşil pasaport uygulamasına geçileceği açıklamasını alkışlamıştı.

Adli yıl açılışının Külliye’de yapılması, bazı barolarca ‘Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan’ın ev sahipliğinde yapılıyor’ şeklinde yorumlanırken, bazı barolar da Yargıtay Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Külliye’de yapıldığı değerlendirmesini yaptı ve sorunların konuşulmasının konuşulmamasından daha iyi olacağını savundu.  

DEVLETİN VAKIF VE DERNEKLE NE İŞİ OLUR?

Aralarında kamu görevlileri de bulunan şüphelilerin, devlet büyüklerinin isimlerini kullanarak ‘işe aldırma, ihale, tayin ve atama yaptırma’ vaadiyle vatandaşları dolandırdığı saptandı. Şüphelilerin dolandırdıkları kişilere faaliyet yürüttükleri derneğin devlet büyüklerinin talimatıyla kurulduğunu ve devlete ait yerlerin satışı için kendilerinin görevlendirildiğini söylediği öğrenildi.  Emniyet yetkilileri bu tarz dolandırıcılık olaylarına karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.

Vatandaş hangisinin devlet büyüklerinin talimatıyla kurulduğunu veya devlet büyüklerinin himayesinde olduğunu nasıl bilecek? Devletin dernekle vakıfla işi ne? Dernek ve vakıflar devletten destek almaz. Diyanetin görevini cemaatler değil müftüler ve imamlar, devlet faaliyetlerini vakıf veya dernekler değil; kamu çalışanları yürütür. İki milyondan fazla kamu çalışanının yapamadığını vakıf ve dernekler yapacaksa, kamu çalışanlarına neden maaş veriliyor? İmtiyazlı hiçbir vakıf veya dernek olmazsa, vatandaş da aldanmaz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık