loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 31 Ekim 2020, Cumartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

CUMHURİYET; KULA KULLUKTAN KURTULMAKTIR

Cumhuriyet Kuran’a göre Müslüman olmayı,  Şanı Yüce Allah (cc)’tan başkasına tapmamayı,  aklı kullanmayı, bilimin ışığıyla yolunu aydınlatmayı gerektirir. Cumhuriyet, Padişah’a kulluktan Şanı Yüce Allah’ın kulluğuna geçiş demektir. Gücünü bulunduğu makamdan, geldiği hanedandan alan kişiyle kendisinin seçtiği, gücünü kendisinin verdiği kişiyi aynı görme ancak akılsızlıkla  izah edilebilir.

 Kuran’da insanın ne kadar aşağılaşabileceği ‘Abd-i memlûk; ‘birilerine mülk olmuş, eşyalaşmış köle kişi’ olarak tanımlanıyor. Şanı Yüce Allah, yalnız insanı akıllı; eşrefi mahluk olarak; yaratılmışların en şereflisi olarak yaratmıştır. İslam, diğer semavi dinler ve hukuk aklı olmayanı yaptığından sorumlu tutmamıştır. Aklı olup da aklını kullanmayan, aklını veya beynini başkalarının kullanmasına izin veren insana artık insan denemez, insanı insan yapan aklıdır.

Aklını kullanmayan kişi; abdi memlük insan kılığında eşya demektir. Eşyaya sahibi (efendisi) nasıl hükmediyorsa, sahibi; efendisi ne derse birbirinin aksini de söylese onu yapar, hiçbir sözüne ‘hayır’ diyemez.

 “Allah (cc) şöyle bir örnekleme de yaptı: İki adam; birisi konuşmaz; hiçbir şeye gücü yetmez; efendisi/yöneticisi üstünde sadece bir yük. Efendi onu nereye gönderse hiçbir hayır getiremez. Şimdi bu adam, dosdoğru bir yol üzerinde bulunup adaleti özendiren kişi ile aynı olur mu?” (Kur’an, Nahl, 75-76)

Düşünmeyen aklını kullanmayan, kula kulluk eden Allah(cc)’a kulluk edemez. Hem en büyük özgürlük olan Allah(cc)’a kul olmak hem de aynı anda kula kulluk edilemez. Hem özgür hem de köle olunmaz. Ya Allah (cc)’a ya da kula kul olunur. Kula kul olduğu halde Allah(cc)’a kul olduğunu zannedenler Müslüman dünyasını cehenneme çevirdiler. Yer altı ve yer üstü zenginliklerine, tarih ve kültürlerine rağmen Müslümanların Batı’nın sömürgesi durumunda olmasının sebebi budur. Kula kulluğu Allah (CC)’a kulluk olarak gördükleri sürece bu bu sömürü ve zulümden kurtulmalarına imkan yoktur.

Şanı Yüce Allah, bir toplumun yüz yüze geldiği şeyleri (sıkıntıları), onlar, birey olarak içlerindekini/birey olarak kendilerine ilişkin olanı değiştirmedikçe, değiştirmez.” (Kur’an, Ra’d, 11) İnsan kendi üstüne düşeni yapmadıkça Allah (cc) onların sıkıntılarını gidermez.

Müslüman, Müslümanlığın gereğini yapmadıkça, Müslüman olmayanlar da onlara Müslüman’a davranır gibi davranmaz. ‘İslam’ın emri veya İslam izin veriyor’ diyerek Almanya’da 11 yaşındaki çocukla evlenen sözde Müslüman’ın nikahını kıyan yine başka bir sözde İmam olduğu sürece Müslüman’a saygı gösterilmez. Hele bir de Arap ve Hristiyanların düzmece belgeleriyle bu ahlaksızlığa Resulullah’ı örnek gösterirseniz hiç kimseden saygı beklemeye hakkınız olmaz. Tarihi olaylarla sabittir ki Resulullah’ın Hz Ayşe ile evlendiği zaman yaşı en az 18’di.

CORONA DA 2. DALGA

Coronayla mücadele için tüm koşullar uygun olsa da yaz mevsimi uzasa da salgında 2. Dalga geldi çattı, rakamlar iglk pik seviyesini aştı. Aşı ve ilaç haberlerine rağmen halen yapılacak tek şey; maske, mesafe, temizlik ve karantina kurallarına uymaktır. Aradığınızda bulabilmek için, kan ve organ bağışlayın! Donör olun hayat kurtarın, insanlığı kurtarın!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık