loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 23 Eylül 2020, Çarşamba 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

DEVLETİN BEKASI İÇİN BÜYÜK TEHDİT!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Karadeniz/Sakarya bölgesinde doğalgaz bulunmasının ardından BOTAŞ ve TPAO'nun halka arzının önünün açıldığını söyledi. Yani TPAO ve BOTAŞ özelleştirilecek.

Böyle bir zamanda, Mavi Vatan, Münhasır Ekonomik Bölge, yerli ve milli iddiaları arasında, Karadeniz’de doğalgaz bulunmuşken, Akdeniz’de Petrol, Doğalgaz, Hidrokarbon aranırken TPAO ve BOTAŞ’ın ‘halka arz’ adı altında özelleştirilmesi ‘Bu ne perhiz ne lahana turşusu’ demek değil de nedir? Yunan’ı, Lübnanlısı kim varsa; halktan başka herkes aldı. Kimi başkasına on kat pahalı sattı, kimi kapattı, kimi krediyle aldı, borç taktı, kimi parayı aldı kaçtı, gitti.

100 milyar dolarlık özelleştirmeden halkın elinde ne var? Hiçbir şey! Her şey ithal ediliyor, Çin’den Yemen’den bile. Cari açık; ithalat-ihracat makası her geçen gün büyüyor, kara delik olmaktan çıktı, karabulut, kara kabus gibi milletin üzerine çöktü.  Dolar 7,65; kurşun gibi,  TL, sadece dolar Euro karşısında değil; tüm paralar karşısında değer kaybediyor.

TPAO ve BOTAŞ devlette kalsın, devlet çıkarsın, devlet işletsin,  millet kazansın!  TPAO ve BOTAŞ’ın yerli ve yabancı tekellerin eline geçmesi Türkiye’nin bekası için büyük tehdit oluşturur. Önceden yapılan özelleştirmelerin acısını bugün çekerken yeni özelleştirmelere sessiz kalmak vatana, millete, devlete ihanettir.

TÜPRAŞ, Petrol Ofisi, PETKİM, İGSAŞ, DİTAŞ’ın Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)’ndan ayrılarak özelleştirildi, yerli ve yabancı tekellere satılmasından sonra Türkiye Petrolleri’nin sondaj faaliyetleri durduruldu, 300’ün üzerindeki deneyimli uzman çalışanlar emekliye sevk edildi. Fatih ve Barbaros araştırma gemilerine yabancı şirketlerden eleman alınarak sondaj faaliyetleri sürdürüldü. Uluslararası anlaşmazlıklar ve AB baskı ve ambargosu yabancı elemanların ayrılmasına neden oldu.

TUHAF KARAR!

'Okulda öpüşme' davasında ‘örnek karar’ olarak medyada yer alan habere göre; lise öğrencisi, kız arkadaşıyla öpüştüğü iddiasıyla okul müdürünün odasında azarlandı, suçlandı ve psikolojik baskıya maruz kaldı, gururu kırıldı, balkondan atladı ve felç kaldı.

İdare mahkemesi, olaydan okul yönetimini sorumlu tuttu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğrenciye 1 milyon 700 bin TL ‘rekor’ tazminat ödemesine karar verdi. Tekerlekli sandalyeye mahküm olan genç yürümek istediğini söyledi.

Öpüşmenin suç olmadığını söyleyen de olaya yaklaşım yanlışlığına dikkat çeken de var. Edirne/Keşan’da okulda öğrencilere ‘Öküz öğretmen’ ve ‘Eşek öğrenci’ adlı kitaplar dağıtıldığı zaman bundan beş yıl önce bu olay yaşanmıştı. Okullarda bilim yuvası değil film yuvasına dönüştürüldü.

Hakimler verdikleri kararlardan sorumlu değil; ancak öğretmenler yaptıklarından sorumlu. MEB bu karara itiraz etmez veya itiraza rağmen karar onaylanırsa, önce MEB tazminatı öder sonra sorumlu tutulanlardan tahsili için dava açar, kazanırsa tahsil eder. Mahkeme kararları haklının hakkını haksızın da cezasını almasını sağlamalıdır.

Suç, tarihi eser gibi ortaya çıkarılmalıdır. Kepçe, dozer, kazma kürekle tarihi eser aranmaz. Böyle aranırsa yine bulunur ancak eser değil; tarih. Bulunan eser olmaktan çıkar. Mahkeme de eserin fırçayla ortaya çıkarıldığı titizlikle, sebep sonuç ilişkisi, suça iştirak oranlarını, görev, yetki ve sorumlulukları irdeleyerek karar vermelidir.

Okulda öğrencilerin birbirine zarar vermemesi, eğitim ve öğretim ortamının, eğitim barışının sağlanması için kuralları vardır. Disiplinin amacı öğrencinin kişiliğini refüze etmek değil; ne zaman, nerede, neyi, nasıl yapabileceğini veya yapamayacağına uygulamalı olarak öğretmektir. Hareket beraberliği sağlamaktır.

Ava veya baskına gidenlerden birinin erken ateş etmesiyle av da baskın da başarısızlığa uğradığı gibi okulda hareket beraberliği söz konusudur. Evde veya sokakta yapılması normal bir davranış okulda yapılırsa kusur olarak görülebilir. Bu nedenle suç ve ceza oranları hesap edilirken tüm tarafların hakları göz önünde bulundurulmalıdır. Ceza suç işlemeyi özendirmemeli, görev yapmayı da engellememeli.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık