loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.1215
  • Euro 6.6462
  • GR ALTIN 329.59
  • ÇEYREK 538.81

  • 27 Ocak 2020, Pazartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

DEVLETTEN NE BEKLEN(ME)Lİ?

Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan, İçişleri, Sağlık, ve Çevre/Şehircilik Bakanları, yeni konut dahil deprem bölgesindeki her türlü ihtiyacın devlet tarafından karşılanacağını açıklamasına rağmen, devletin ihmalinden kaynaklanan felaketin faturasını Enerji Bakanı’nın‘Her şey devletten beklenmez’ diyerek sıcağı sıcağına vatandaşa kesmesi vicdanları yaraladı. Bakanın sadece halktan değil; hükümetten de kopuk olduğunu gösterdi. Deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında devletin önlem alması; yasaları uygulaması,  vicdanı sorumluluk değil; yasal zorunluluktur ve devletten yapması beklenir. Yıkılan evleri yapanlar ve denetlemeyenler gibi; Bakan hakkında da gereği yapılmalıdır.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, 35 kişinin hayatını kaybettiği Elazığ ve Malatya depremleriyle ilgili Habertürk TV’ye yaptığı açıklamada ‘Burada tabii her şeyi devletten beklemek çok doğru olmaz, devlet biraz daha denetleme ve düzenleme anlamında bir misyon üstleniyor ama vatandaşlarımızın da bu konuda gerekli hassasiyeti göstermek suretiyle bu tedbirleri almasında, artırmasında fayda var diye düşünüyorum’ dedi.

Bakan gibi TV’ler de iyi sınav vermedi, yorumcu profesörden, alanlardaki muhabire kadar saçma sorular, saçma açıklamalar birbirini izledi. Kimisi deprem çadırında mutluluk tablosu çizdi, kimisi her kurtarma ekibine değil; her kurtarma kuruluşuna bir dairenin düştüğü Elazığ depremini, 99 depremiyle kıyasladı…

YASALARI UYGULATMAK DEVLETİN GÖREVİDİR

Ev yaptıran veya satın alan zemin için jeoloji, inşaat için inşaat mühendisliği, imar için mimarlık, elektrik tesisatı için elektrik mühendisliği okumak zorunda bırakılmaz; inşaatın depreme dayanıklı,  imara uygun olup olmadığını devlet denetler. Vatandaş zeminin, inşaatta kullanılan demirin, kumun uygun olup olmadığını nereden bilecek, nasıl denetleyecek?  Vatandaş yasalara uymak zorundadır, ancak yasaları uygulamak ve uygulatmak vatandaşın değil; devletin görevidir.

Bitmiş evin kolonları kırılarak içindeki demirin, kumun kalitesini vatandaş mı belirleyecek? Zemin etüdünü vatandaş mı yapacak? Hayır, tüm bu işler için devlet on binlerce uzman çalıştırıyor, maaş veriyor. Vatandaş kendi denetimini kendi yapacaksa ilgili devlet kurumlarında belediyelerde bu kadar insan neden maaş alıyor?  Yandaşa rant temin etmek, kişiye özel imar planı yapmak için mi, vatandaşa hizmet için mi?

EV DEĞİL; MEZAR!

Bitişik evler arasında bir ev çökmüş; içindekilere mezar olmuş, diğerleri sağlam. Deprem yıkmamış, ev depreme dayanıklı olmadığı için yıkılmış. Deprem yıksa diğerlerini de yıkar. Yıkılan yer konut değil adeta mezar. Uzmanlar nokta atışı şeklinde; 22 kişinin hayatını kaybettiği Sivrice’de deprem olacağını söylediği halde, oradaki kurumlar hiçbir önlem almadı. Tek kusurlu böyle evi alan mı? Yapan müteahhit, denetleyenler, devlet kusursuz mu? Deprem paralarının akıbeti belli değil; bari deprem yasaları uygulansaydı? Yasaları uygulamayanların yargılanması ve cezalandırılması gerekir.

  Hakim millet adına karar verir, maliye millet adına vergi toplar, milletvekili kendini seçen millet adına yasa çıkarır. Vekil, milleti koruyup, kollamıyorsa, bir daha seçilmemeli, seçiliyorsa, işte orada vatandaşa görev düşer. ‘Her şeyi devletten beklemeyin, oy kullanırken sizi koruyanlara oy verin, hassasiyet gösterin!’ denilebilir. Oyunuzu verirken düşünmezseniz, ‘Oy başıma gelenler!’ dersiniz. Akla gelmeyen başa gelir. Sebep değişmeden sonuç değişmez. İmara uygun olmayan binalar, yıkılarak imara uygun hale getirilmesi gerekirken, belirli cezalarla ‘mezarlara’ imar veriliyorsa, çok daha büyük felaketlere gebedir gelecek.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık