loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 12 Eylül 2019, Perşembe 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

DİYARBAKIR ANNELERİ PROJE Mİ?

İYİ Parti Gen Bşk Meral Akşener, Ak Parti Gen Bşk Yrd Çiğdem Karaaslan ve CHP İstanbul İl Bşk Canan Kaftancıoğlu öncelikli olmak üzere tüm siyasi partilerde, STK’larda her derecede görevli kadınların desteklemesi gereken siyaset üstü insanlık projedir, annelerin Diyarbakır’daki oturma eylemi.

Durgun suya atılan taşın meydana getirdiği halkaların giderek büyüyüp, tüm suyu kaplaması gibi; annelerin oturma eylemi Türkiye ve dünyaya yayılırsa, kısa sürede etkin, kapsamlı sonuç verecektir. Eylem turnusol kağıdı gibi silahlı propagandayla siyasi propagandayı birbirinden ayrıştıracak, PKK’ya sözde ve özde karşı olanlar açık, seçik bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Annelerin Diyarbakır’daki HDP il binası önünde sürdürdüğü oturma eylemi, azgın sele kapılanların, yangının alevleri arasında, depremin enkazı altında kalanların canlı kurtarılma projesidir.

Diyarbakır Anneleri, ‘Mâide Suresi 32. Ayette belirtildiği üzere ‘Bir kişinin hayatını kurtaran tüm insanların hayatını kurtarmış sayılır’ projesidir. Bu açıdan bakıldığında sadece bir insanı değil; insanlığı kurtarma projesidir.

Yardıma muhtaç kişiye yardım etmek, sadece dini, vicdanı bir sorumluluk değil; aynı zamanda yasal bir zorunluluktur.

Yardıma muhtaç kimseye ki PKK’nın kaçırdığı herkes yardıma muhtaçtır, hâl ve koşulların elverdiği ölçüde yardım etmeyen bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi dolayısıyla kişinin ölmesi durumunda, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

BU PROJE KİMİNDİR?

Anne, çocuğunu kaybettiğinde, yüreğinde 40 mum yanar, zamanla 39’u sönse de bir tanesi hiç sönmez; anne yaşadığı sürece yüreğini yakar. Bu proje yüreği yanan ANNELERİN projesidir. Acılar paylaşıldıkça azalır, çocukları kaçırılanların dertleriyle hemdert olanların, onların acısını paylaşanların, kendi acısıymış gibi yaşayanların projesidir.

Oturma eylemiyle hem PKK’nın elindeki gençler kurtarılacak hem de dünyaya PKK ve uzantılarının çocukları zorla dağa kaçıran, silahlı bir propaganda örgütü olduğu açık seçik gösterilecek, başta bölge olmak üzere Türkiye ve Avrupa’daki kamuoyu desteği yok edilecektir. Bir taşla iki kuş vurulmayacak adeta kuş katliamı yapılacaktır. Bundan daha yararlı ve gerekli hiçbir eylem yapılmadı Türkiye’de.

ZAMAN ELEŞTİRME DEĞİL; EYLEM ZAMANIDIR

Yolların altına tonluk bombaların yerleştirildiği, askeri birliklere PKK paçavralarının asıldığı, yollarda PKK militanlarının GBT yaptığı, öğrencilerin sınıf sınıf dağa kaldırıldığı, okullarda Atatürk’ün resimlerinin indirilip PKK Elebaşı Apo’nun resimlerinin asıldığı, muhalefet liderlerinin Tunceli ve Diyarbakır’a gidememekle tehdit edildiği, Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlık yaptığı dönemde de anneler çocukları için eylem yaptı. Ancak o zaman bölgeye güvenlik güçleri değil terör örgütü hakim olduğu için, direnenlerin bir kısmı katledildi, diğerleri tehditle eylemlerinden vazgeçirildi.

Devletin bölgede hakimiyet kurması; can ve mal güvenliğini sağlaması sonucu oturma eylemi şimdi yapılıyor. Daha önce bir çocuğun kurtarılması için eylem yapmak, tüm ailenin kaybedilmesiyle sonuçlanabileceği için, stratejik değildi. Strateji fırsat ve tehditleri bir arada görebilmeyi, fırsatlardan sırasıyla yararlanmayı ve tehditlere karşı sırasıyla önlem almayı gerektirir.

İnsanlar, sel sularında boğulurken selin kimin ihmalinden kaynaklandığı, diri diri yanarken yangını kimin çıkardığı, depremin enkazında can verirken binayı kimin yaptığı sorgulanmaz.  Önce canlar kurtarılır, sonra ihmali görülenlerden hesap sorulur. Bugün eski yaraları kanatmak, yeni yaralar açma günü değil; zorla veya kandırılarak terör örgütünün eline düşenlerin kurtarılma, güvenlik güçlerine sosyal projelerle destek olma günüdür.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık