loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.5705
  • Euro 7.2102
  • GR ALTIN 340.35
  • ÇEYREK 558.38

  • 11 Şubat 2020, Salı 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

DONANI GÖRÜR ALLAH (CC)!

Samsun BB Mustafa Demir, görmese de donanı Şanı Yüce Allah görür. Tüm uyarılara rağmen, yaz günü rahatlığıyla hiçbir hazırlık yapmadan karın ilk gününü karşılayan Büyükşehir Belediyesi insanlara çeşitli kazalar ve esaret yaşattı. Başkan Demir’in önlem alacağını düşünmüş olacak ki Samsun Valisi de uzun bir bekleyişten sonra geç saatte okulları tatil etti. Oysa Meteorolojik verilere göre Pazar gününden pazartesi Samsun’da ulaşımın aksayacağı belliydi. Neyse ki Vali Bey öğrencilerin beklediği müjdeli haberi daha fazla geciktirmedi verdi.

İlk gün önlem almayan veya alamayan BB ikinci gün de sabah her yer adeta buz pisti gibi olmasına rağmen yollarda veya kaldırımlarda kar çalışması diye bir şey yapmadı ne kar küreme ne de tuz ekme ne de tuzlu su püskürtme. Ücretlerin yüksekliği yetmiyormuş gibi bir de kar engeli çıktı vatandaşın karşısına. Neyse ki kimsesizlerin kesmesi Şanı Yüce Allah gördü de öğleye doğru güneş alan yerlerdeki karlar kendiliğinden önce yumuşadı sonra eridi ve ulaşım sağlanabildi. Okulların tatil edilmesiyle ciddi bir kaza haberi gelmedi.

‘SUÇ SANAL ORTAMDA DA SUÇTUR’

Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan ‘Özellikle sosyal medya tam bir çöplük, tam bir başıboş mecra haline dönüşmüştür. İnsanların dolandırıldığı linçe tabi tutulduğu her türlü haklarının ihlal edildiği böyle bir sanal dünyaya asla teslim olmayacağız. Gerçek hayatta suç olan her şeyin internet ortamında da aynı karşılığı bulması şarttır.’ dedi.

Basın İlan Kurumu (BİK)’nun dijital medyaya mali destek palanları büyük bir kitleyi heveslendirse de Erdoğan mali destek bir tarafa her şeyden önce internet medyasının yazılı basın kriterlerine tabi tutulacağını, destekten önce cezayı yaptırımların düzenleneceğini söylüyor. Önce yasal çizgiye çekilecek, sonra mali destek sağlanacak.

İletişim teknolojisinin gelişmesiyle vatandaşın olanı, biteni öğrenmesi hızlandı. Akıllı telefonlar, internet medyası, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla gazeteler daha baskıya girmeden ‘haberler’ vatandaşa ulaşabiliyor. Ulaşıyor ama ne ulaşıyor? Kontrolsüz güç, güç değil, hızlı ancak güvensiz haber de haber değildir.

‘Her okuduğuna inanan hiç okumayandan daha tehlikelidir’ sözü doğruladı.  Anlamakla yanlış anlamak birbirine karıştırıldı. Bilmediğini bilmeyenlerle ortalık doldu. Bilmeyen bir şekilde öğretilebilirken, bilmediğini bilmeyen, bildiğini zanneden, öğrenmeye kapalı, tehlikeli insanlara sıkça rastlanır oldu. Dijitalin hızı; ‘hızlı yaşa genç öl, cesedin yakışıklı olsun’ şeklinde özetlenebilir.

UZMAN GAZETECİ, DERİN ANALİZ

Gazeteden daha hızlı bir şekilde internet ortamına giren haberler, güvenirlilik, çabuk yorumlama, derin analiz, öngörü, araştırmacılık ve uzmanlıktan uzak olduğu için gazetenin yerini almıyor. Sinema teknolojisinin gelişmesi, TV yayınlarının kalitesinin artması tiyatroları yok edemeyeceği gibi, internet medyası yazılı basının rakibi değil; ancak işaret fişeği olabilir.

Sosyal medya da haberin önceden çıkması gazetede okunmasına engel değil; okurların okuması için ihtiyaç yaratıyor, okumasını sağlıyor. Gelen bilgi ve haberlerin ne kadarının doğru, ne kadarının yanlış olduğu, ne anlatılmak istendiğiyle ilgili güvenilir uzman gazetecilerin arka plan haberleri, analistlerin sis perdesini aralayan, hatta karanlığa ışık tutan derin yorumlarına okuyucu ihtiyaç duyuyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık