loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 28 Ekim 2020, Çarşamba 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

DURDURUN BALIK KATLİAMINI!  

Etkili, yetkili, sorumlu tüm yöneticilere sesleniyorum. Balık bulucu ve tutucu sistemlerin kullanımı tüm dünyada yasalarla düzenliğinde halde Samsun’da aç gözlü balıkçıların insafına terk edilen balıklar avlanmıyor adeta katlediliyor.

Karadeniz gibi iç deniz değil; Oyanus’taki Japonya ürettiği balık avı cihazlarının kendi kıyılarında kullanılmasını yasaklarken sonar cihazı başta olmak üzere tüm balık avlama cihazları Karadeniz’de özellikle de Samsun’da kullanılıyor.

Karadeniz’deki balık katliamı durdurulmazsa, kısa zaman sonra bugünkü fiyatının çok üstünde ithal balık yemek zorunda kalacağız. Ya da balıkların fotoğrafını izlemekle yetineceğiz.

Ortasu trolleri Türkiye'de özellikle Samsun ve çevresinde yasak olmasına rağmen, genellikle hamsi, sardalya, uskumru, ringa, istavrit ve çaça gibi pelajik balıkların avcılığında yoğun bir şekilde kullanılıyor.

 15 Nisan - 15 Mayıs tarihleri arasında Samsun/Yakakent, Çayağzı Burnu ile Ordu/Ünye Taşkana Burnu arasında sınırları belirli alanda ortasu trolü ile çaça balığı avcılığı için izin verilmesine rağmen tüm balıklar avlanabiliyor.

Aynı balığın farklı fiyattan satıldığı şikayetleri üzerine dün balıkçıları gezdim. Bir de ne göreyim? Resmen balık katliamı hatta soykırımı yapılmış. Hamsi kriterlerinin altında yavru mezgitler, çinekoplar, istavritler, tirsiler kasalarda satışa sunulmuş. Elmanın içinde kurt görmekten daha kötüsü yarım kurt görmektir ki bu da yarısı yenmiş demektir.

Biraz araştırdım ki daha küçükleri de avlanıyormuş; satışa sunulamayacak kadar küçük balıklar da balık fabrikalarına un yapılmak üzere gönderiliyor ya da kültür balıkçılığında yem olarak kullanılıyor. Yapılan aç gözlülüğün de ötesinde adeta balık nesli kurutulmaya çalışılıyor. Büyümeleri beklense Samsun’a yetecek balıklar az sayıda kişinin çıkarı için az kişinin yiyeceği oluyor.

Samsun’da su ürünleri düzenleme yasası rafa, devlet denetimi ve kontrolü ise ortadan kaldırılmış. Bireysel çıkarlar için balık nesli yok ediliyor. Ne görevliler ne de tüketicilerin sesi çıkıyor.

NOT: Balık yemek için ya balığı ya da balıkçıyı tanımak gerekir.

‘BAŞKAN MUHTARI LADİK’TE GÖREVLENDİRMİŞ’

Eski gazeteci  bir ankadaş BB Mustafa Demir’in hiç kusuru yokmuş gibi; ‘Başkanın muhtarı Ladik’te görevlendirdiğini’ pehlivan tefrikası gibi yazıp duruyor. ‘Başkan muhtarı Ladik’e nasıl gönderir?’ diye merak edenler de olmuş. Gönderilen muhtar değil; belediye çalışanı. Kişi hem muhtar hem de belediye çalışanı olunca dikkat çeksin diye eski gazeteci görevlendirmeyi muhtar kimliği üzerinden ele almış, ama elinde kalmış. Neymiş 15 yıldır iki görevi birden yürütüyormuş, eski başkan bir yere bekçi yapmışmış hem bekçiliğini hem de muhtarlığını aslanlar gibi yapıyormuş.

Bir değil; bin kusuru olan ‘Başkanı eleştireceğim’ diye yılların gazetecisinin düştüğü duruma bakın! Söz konusu kişi bekçilik yapmışsa muhtarlık yapmamıştır. Muhtarlık yapmışsa bekçilik yapmamıştır. Yanlış olan Başkanın personelini Ladik’te görevlendirmesi değil; aynı kişinin hem belediye çalışanı hem de muhtar olmasıdır.

 Belediyedeki işini yapacaksa muhtarlığı ihmal edecek, muhtarlığı yapacaksa belediyedeki işini ihmal edecek birini savunmak yanlışı savunmak değil de nedir? Bir ekmeğe bin ağzın açıldığı samsun’da insanlar bir iş bulamazken, emekliliği dolmuş bir kişinin ikinci resmi işi için haber yapmak, yazı yazmak yazının değil; yazanın değerini düşürür.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık