loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8158
  • Euro 6.6089
  • GR ALTIN 263.05
  • ÇEYREK 430.17

  • 06 Aralık 2018, Perşembe 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

DURDURUN BARTHOLOMEOS’U!

Önce bağımsız bir kilise kurmak sonra bağlanmak için ‘ekümenik’  olmayan Fener Patrikhanesi'nin desteğini alan Ukrayna Kilisesi, bağımsızlığını ilan etmek için 15 Aralık'ta kilise konulu bir toplantı düzenleneceğini duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı kilisenin, başpiskopos seçiminde sıkıntı çıkarması halinde başkanlığın konuya müdahale edebileceğini, seçilecek olan yeni liderin İstanbul’daki Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi’ni ziyaret edeceğini belirtti.  Ukrayna, bağımsız bir kilise kurmak için, Ortodoksların ekümenik nitelikte kabul ettiği Fener Patrikhanesi'nin desteğini Ekim ayında aldı. Kasım ayı başında İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna Kilisesi'nin Rus Ortodoks Kilisesi'nden ayrılığına ilişkin bir anlaşmayı onaylamıştı.  

Rus Ortodoks Kilisesi, bu karar üzerine İstanbul'daki Patrikhane ile diplomatik bağını kopardı. Türkiye Fener Rum Patrik’inin ekümenikliğini tanımadığına göre; Ukrayna Kilisesi’nin seçeceği patriğin İstanbul, Fener Rum Patrik’inin de Ukrayna ziyaretine izin vermemesi gerekiyor. Çünkü Türkiye, resmi devlet politikası Lozan Barış Anlaşması’na dayanarak patriğin 'ekümenik' sıfatını, patrikhaneyi bir azınlık kilisesi olmaktan çıkarıp evrenselleştireceğinden tanımıyor.

Hem Türkiye’nin çıkarları hem de Türkiye-Rusya ilişkileri açısından ve Lozan Antlaşması’nı ihlal edeceğinden Patrikhane’nin ekümenikliği, ekümenikmiş gibi başka ülkelerin kiliselerini kendisine bağlaması engellenmelidir. Osmanlı’yı tek başına olmasa da parçalayan faktörlerin ilk sırasında kilise olmuştur.

Osmanlı’nın duraklama, gerileme ve parçalanmasında önemli rol oynayan v e Atatürk’ün  ‘fesat yuvası’ olarak isimlendirdiği patrikhane Kurtuluş Savaşı sırasında da ihanetini sürdürdü. Fener Patrikhanesi, Cumhuriyet’in ilânı ile birlikte kendisine çizilen sınırları sürekli aştı.

Lozan Antlaşması ile birlikte Patrikhane’nin idarî, siyasî ve yargısal yetkilerine son verilmiş ve sadece dini bir kurum olarak kalması sağlanmıştır. Bu da Patrikhane’nin herhangi bir yargı yetkisinin olmaması ve üniter devletin yargı yetkisinin bütün vatandaşlar için geçerli olması demektir. Lozan da azınlıklara tanınan haklar artık çok-hukuklu değil, mütekabiliyet ilkesine bağlı ve klasik azınlık haklarıdır(24).

 

Patrikhane’nin İstanbul’da kalması bir anlaşma hükmü ile değil, Türkiye’nin tek taraflı bir tasarrufu ile olmuştur. Patrikhane, bir Türk kuruluşudur. Patrik ve Patrikhane memurları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Türk Hükümeti’nin muvafakatiyle tayin edilirler ve Türk Hükümeti’nin denetimine tabidirler. Patrikhane ancak dinî ve ruhanî işlerle uğraşabilir. Yunanistan’daki Türk azınlığa ait dini kuruluşların hakları kadar hakka sahiptir (25).

ABD 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Patrikhane’yi ele geçirdi. Türkiye - Rusya ilişkilerini Patrikhane üzerinden bozmaya çalışıyor. ‘Ermeni Soykırım’ından çok daha etkili bir şekilde ‘Rum sürgünler’ konusu Türkiye’nin önüne konacak, karşılıklı değişim sonucu Türkiye’den giden Rumlar’a gitmeden önceki sahip oldukları taşınmazların geri verilmesi istenecek. Bugünün küçük ihmalleri yarının büyük felaketi olmadan Bartholomeos durdurulmalıdır. Yazar, Rahmetli Aytunç Altındal’ın hayatına mal olan Patrikhane-Vatikan ilişkilerine gerekli özen gösterilmezse, 1. Kürdistan’dan önce 2, Vatikan kurulacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık