loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 18 Eylül 2020, Cuma 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

ELOĞLU DOĞALGAZ, BİZ ‘GAZ’ ÇIKARIYORUZ!

Amaç ne eski yaraları kanatmak ne de yeni yaralar açmaktır. Amaç ardı arkası kesilmeyen hatalardan ders çıkarılmasını sağlamaktır.   Rumların Kıbrıs’ta kurduğu devletin ‘Kıbrıs Cumhuriyeti olarak’ Avrupa Birliği (AB)’ ne üye olması için Türkiye’nin onayı gerekiyordu. (AB’nin genişlemesinden Sorumlu Komiser Alman Milletvekili Günther Verheugen: Tartışmalı, çatışmalı bölgeler; iki tarafın onayı olmadan AB’ye üye olamaz, Kıbrıs’ın AB’ye üyeliğinin yolu Ankara’dan geçer.

Ak Parti Hükümetinin ilk Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış,Rumların  ‘Kıbrıs Cumhuriyeti olarak AB’ye üyeliğini onaylamayalım da Avrupa ordularını karşımıza mı alalım’ diyerek onayladı, daha önceki hükümetlerin dışişleri bakanları onaylamadığı için 1974 Barış Harekatından beri AB’ye üye olamayan Rumlar, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ olarak AB’ye üye oldu.

‘Çözümsüzlük çözüm değildir’ diyen hükümet Rum Cumhuriyeti değil;  kuzey-güney de değil;  tüm Kıbrıs’ın Cumhuriyeti olarak Rumların AB’ye üyeliğini onaylayarak yıllardır süren Rumların üyelik sorununu çözerken, Türkiye’nin yıllarca sürecek  belki de savaşsız çözülemeyecek sorununu başlattı.

‘Dolu silahı çocuğun eline verirsen ya anasını ya da babasını vurur’ şeklinde ifade edildiği gibi gafil veya hainin eline dolu silahı verdik; silahı şakağımıza sıktı. Sonra Fransa’yı Yunanistan’ı ABD’yi suçluyoruz. Türkiye’de ‘Rum, Yunan, Güney Cumhuriyeti’ desen ne olacak?  AB’ye üyeliğini onayladığımız Cumhuriyetin resmi adı Kıbrıs cumhuriyet ve doğalgaz çıkarıyor,  biz sadece ‘gaz’ çıkarıyoruz. Avrupalılar işine gelirse söylediğinize bakar veya istismar eder, ama her zaman imzaladığınızı uygular. Onalar için işlerine gelmediği sürece sözün bir anlam ve önemi yoktur.

İmzalanan belgede Rumların kurduğu cumhuriyet Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti Değil; Kıbrıs Cumhuriyeti’dir. ‘Böyle şey olur mu’ veya ‘bu nasıl mı olur?’ diyorsunuz. Kayıtlara bakın görürsünüz ihaneti kimin yaptığını. ‘Rumlar hak etmediğini aldı ve şımartıldı’ diyen Almanya Başbakanı Angela Merkel bile duruma isyan etti.

Libya’dan Irak’a kadar uzanan coğrafyadan söz ederken ‘Osmanlı bakiyesi’ diyerek kaybettiğimiz topraklardaki devletlerin iç ve dış ilişkilerine karışma hakkını kendimizde görürken, ‘Kurtuluş Savaşı’yla geri aldığımız vatan topraklarında ve karasularında hakkımızı koruyamadık.

Osmanlı Hakanlığı bir emperyal imparatorluk olmasa da Avrupa’dan bakılınca öyle görülüyor. Sözde de olsa ‘Osmanlı bakiyesi’ demek Viyana kuşatmasını hatırlatır. Avrupa’nın bir bütün olarak Rum ve Yunanların arkasında yer almasına yarar. Defalarca yazdık; ‘kötü köpek sürüyü korumaz,  sürüye kurt getirir.

Burnumuzun dibindeki Kurtuluş Savaşı’yla geri aldığımız adaları Yunanistan’ın işgal ettiği gerçeği açık ve seçik bir şekilde gözümüzün önünde dururken ‘Yeni Osmanlı’ masalı anlatmak da nedir? Masa başından ‘Yeni Osmanlı’ masalları Yunanistan ve Rumların kurduğu Kıbrıs cumhuriyetine destek sağlamaktan başka hiçbir şeye hizmet etmiyor. İçerden ihanete uğrayanın dışarıdan merhamet beklemeye hakkı yoktur.

Yunanistan’ın karasularını 6 milin üzerine çıkarması veya adaları silahlandırması, ‘ casus belli’ ifadesiyle savaş sebebiyken, Türkiye'nin 14 Haziran 2005 tarihli yeni Milli Güvenlik Siyaset Belgesinde, Yunanistan'ın karasularını 12 mil olarak ilan etmesi 'tehdit' olarak yer aldı, ancak 'savaş sebebi/casus belli' sayılmadı. Demeçlerde savaş sebebi TBMM kayıtları ve belgelerde değil.

Başbakan Tansu Çiller ‘Kardak Kayalıkları’na bayrak diken Yunanlıları anında oradan denize döktürdü. Tansu Çiller milli olamadı, topraklarımızın, karasularımızın işgaline göz yumularak milli olunabilir mi?  ‘Casus belli’ yürürlükteyse Fransa’dan başka içerden cesaret veren var ki,  Yunanistan bu cesareti gösteriyor!  Mesele gaz çıkarmak değil; doğalgaz çıkarmak.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık