loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.0941
  • Euro 6.6161
  • GR ALTIN 322.13
  • ÇEYREK 526.69

  • 11 Eylül 2019, Çarşamba 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

ERDOĞAN’DAN ERKEN SEÇİM AÇILIMI

Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde çoğunluğu kaybetti. MHP’nin desteğiyle yeniden çoğunluğu sağlasa da 15 Temmuz Operasyonu’ndan sonra ne Ak Parti’yi ne de devleti gerektiği gibi yapılandırabildi. Beklenen yeniden yapılanma ve değişimi sağlayamadı.

Aslında Ak Parti’nin çoğunluğu kaybetmesine neden olan politikaların sahibi kendileri oldukları halde, karşılıksız hiçbir şey yapmayan, sözde yüce ideallerin gerçekte bireysel çıkar, ihtiras ve kapris,  ‘Masa, kasa, nisa’ üçlemesiyle hareket edenler, MHP’nin karşılıksız desteğinden de Ak Parti’nin MHP’ye bağımlılığından da rahatsız oldu.

Erdoğan sorunun çözümünde rol almayanın sorunun parçası olacağının bilincinde,  muhtemel erken seçim öncesinde yapacağı belediye açılımında; 30 büyükşehir belediye başkanıyla bir araya gelecek. Yeni oluşumlara açık kapı bırakmayacak şekilde iktidarı ve muhalefetiyle teröre bulaşmayan başkanlarla hizmetlerin nasıl yürütüleceğini, sorunların nasıl çözüleceğini konuşacak. Herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini söyleyecek.

Yeni oluşumlara gitmesin diye devlet şaibeli kişiler arasında parsel parsel bölündü; kimisi büyükelçi, kimisi yüksek istişare kurulu, kimisi yönetim kurulu üyesi oldu. ‘Metal yorgunluğundan şikayet edilirken, ‘yorgun metallerle’ devlet ve parti yapılandırılmaya çalışıldı. Yeni oluşumların önünü kesmek için yapılanlar aslında yeni oluşumlara alan açtı, şartları oluşturulmamış, içinde büyük tehlikeleri barındıran yapay sükunet yeni oluşumların iştahını kabarttı.

Ak Parti’den memnun olmadığı halde Ak Parti’ye oy veren seçmenin bir kısmı ‘Başka oy verecek parti mi var?’ diyerek oyunu kullanırken, rakipsizlik Ak Parti’de kaliteyi düşürdü, yeni oluşumların doğmasının yolunu açtı. Rekabet, kaliteyi yükseltmesi, eksikliklerin tamamlanmasını devletin ve partinin liyakata göre yapılandırılmasını gerektirirken, yeni oluşumlara gidebilecekler devletin ve partinin etkin yerlerinde görevlendirilerek önlem alınmaya çalışıldı.

Muhalefet belediyelerini meclis üyeleriyle ‘topal ördeğe’ çevirmenin ne seçmene ne de Ak Parti’ye yarayacağı kısa sürede anlaşıldı. Rutin belediye hizmetleri bir tarafa eğitimden istihdama kadar birçok konuda belediyelerden hizmet bekleyen vatandaş, ördeğin kanatlanıp uçmasını bekliyor. Türk Milleti algıyla yönetilebilir ancak baskıyla asla! Zorla bir şey yapmayacağı gibi tersini de yapar. 2 kasım 2002’de mecliste grubu bulunan 5 partiyi meclis dışına iten ve mecliste bulunmayan iki partiyi meclise sokan da bu millettir.

Ak Partili başkanlarından kalan borçları ödemek için ihtiyaç duyulan kredileri onaylamayan Ak Partili meclis üyeleri, muhalif belediye başkanlarını zora sokayım derken, halka hizmeti de engellediği açık ve seçik şekilde millet tarafından görülüyor. Bundan hizmeti engellenen başkanların partileri değil; Ak Parti zarar görecektir. Muhalefetin ayağını sıkayım derken iktidar kendi şakağına sıkıyor. Bunca yıldan sonra hala sınama-yanılma yöntemiyle doğruyu bulmanın devlete de millete de faturası ağır oluyor.

YSK, RUS YSK’sıyla İŞBİRLİĞİ YAPACAK!

Türkiye adına YSK Başkanı Sadi Güven, Rusya’da muhalif adaylara seçim yasağı getiren kurum; Merkez Seçim Komisyonu’yla karşılıklı işbirliği protokolü imzaladı. Seçimin güvenliği ulusal güvenliğin önünde tutulur, savunma işbirliği yerine seçim işbirliği yapılıyorsa hatalardan ders çıkarılmıyor demektir.

Putin Erdoğan’a 1) ‘Çebinde akrep taşıyanı o akrep bir gün gelir sokar; terör örgütleriyle; PKK, PYD, RPG, IŞİD, DAEŞ, DEAŞ, NUSRA vb. ile işbirliği yapmayın’ derken PYD Başkanı Salih Muslim’e kırmızı halı döşeyip Başbakan Davutoğlu’yla görüştürdükten kısa bir süre sonra terörist olarak kırmızı bültenle aramaya başladık.

2) ‘İki tavşan kovalayan ikisini de kaybeder’ dedikten sonra hem Rusya hem de ABD’yle işbirliği yaptık, şimdi İdlib’de ikisiyle de karşı karşıya geldik

3) ‘Evi camdan olan komşunun camına tay atamaz’ dedikten sonra Suriye’deki ayrılıkçıları, PKK türevleri PYD de dahil olmak üzere ‘Eğit-Donat’ projesiyle eğittik, şimdi devlet kurarak Türkiye’yi bölmeye çalıyorlar. Esad’ın ayağına sıkacağız diye kendi şakağımıza sıktık.

Rusya’dan ulusal güvenlik konusunda danışmanlık almayıp seçim konusunda alınırsa, muhalefetin ayağına sıkalım derken kendi şakağınıza sıkabilirsiniz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık