loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 10 Ocak 2020, Cuma 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

HALK’IN REFERANDUMU: YÜZDE 78 HAYIR

Samsun BB Mustafa Demir, Çiftlik Caddesi’nin trafiğe açılmasıyla ilgili kimin, kime ne sorduğu belirtilmeyen şaibeli ankete göre; katılan 488 kişiden yüzde 64’ünün ‘açılsın’ dediğini açıklamıştı. Ben de bu tür konularda sadece orada bulunanlarla anket değil; daha kapsamlı referandum yapılarak, oraya gelemeyen veya gelmeyenlerin de görüşü ‘evet/hayır’ şeklinde alınmalıdır demiştim. Çiftlik Caddesi’ne gelişte ulaşım sorununun ne tür veya ne kadar rol oynadığı ancak yüksek katılımlı bir referandumla öğrenilebilir.

Gazetemiz ‘HALK’ herkesin görüşünü alacak referandumu başlattı. Ben bu satırları yazarken oy kullanan 1450 kişiden 1130’u (yüzde 78’i) hayır (açılmasın) yönünde oy kullandı.

Başkan Demir,  kime sordu, ne sordu da yüzde 63 buldu? Merak konusu oldu? Anketin yapıldığı iddia edilen mahalle sakinleri anket yapılan bir kişi bile duymadıklarını belirtiyor, anketin belediyede yapılıp, yapıldığını soruyorlar. Başkan Demir’in anket sonucunu veren tüm platformlarda sonuca müthiş öfke ve tepki var.

Kapattığı tuvaleti açarak, vatandaşı sevindiren artık pozitif icraatlara başlayacağı, adını hizmet kayıtlarına yazdıracağı beklentisini boşa çıkaran Demir, vatandaşın isteğini yerine getirmek bir tarafa düşüncesini de almadı, kendi düşüncesini vatandaşın düşüncesiymiş gibi kamuoyuna açıkladı. Başkan Demir, Çiftlik Caddesi’ne mi, yoksa ‘belirli kişilere mi yol açıyor’ sorusu cevap bekliyor.

Demir gerçekten halkın görüşünü merak ediyorsa tekrarlıyorum bu görüş kimin, kime yaptırdığı açıklanmayan anketlerle değil; herkesin oy kullandığı referandumla olur. ‘Yok, anketle öğrenmek istiyorum’ diyorsa o zaman da anketi kendileri değil; bu konuda yetkilileri tescilli firmalar yapmalıdır. O zaman anketten yola çıkılarak vatandaşın eğilimi öngörülebilir. Başkan çok şey verdiği halde çok küçük şeylerle mutlu olan Samsunluları mutlu edemezseniz ki edemiyorsunuz, benden söylemesi bu 5 yılı böyle dolduramazsınız.

Eski Başkan, Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz’ın yanlışı da vardı doğrusu da.  hiç doğrunuz yok. Bu şehirle inatlaşıyor musunuz? Ekmek, su, yol zamlarından sonra müzelere de zam yaptınız. Çalışan personelin maaşlarında indirim yaptınız. Hayvanat bahçesini kapattınız, hayvanları gönderdiniz. Küçüğünü işletemezken ‘daha büyüğünü yapacağım’ diyerek halkın aklıyla alay ettiniz. Daha büyüğünü yaptığınız da hayvan lazım olmayacak mı ki hayvanları dağıttınız.

Eski Başkan Yılmaz, sizinle kıyaslandığında şehrin bir yerine değil en merkezi birkaç yerine heykeli dikilmesi gerekirken, ‘son dönemini tamamlayamayacak’ demiştim ve tamamlayamadı. Yılmaz’ın tamamlayamadığı yerde; Yılmaz’ı mumla aratan siz halk için hiçbir şey yapmadan, bu beş yılı nasıl tamamlayacaksınız çok merak ediyorum.

***Çalışmanın imkansız hale geldiği günümüzde çalışa(maya)n gazetecilerin günün kutluyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık