loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.2054
  • Euro 8.8157
  • GR ALTIN 415.60
  • ÇEYREK 682.07

  • 19 Ocak 2021, Salı 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

HIZLI TREN Mİ SEÇİM Mİ?

BB Mustafa Demir'in açıklamalarına göre Samsun şantiyeye dönecek; Samsun'da yerel veya genel tüm seçimlerin vaatleri arasında yer alan Samsun-Ankara arası ‘hızlı tren’ yeniden gündeme geldi, yol ihalesi olmasa da proje ihalesine başlandı. Gelen hızlı tren mi yoksa erken seçim mi? Göstergeler sadece hızlı trenden ibaret değil. Kentsel, tarihsel ne kadar dönüşüm varsa Samsun'da uygulanacak.

AKM, Valilik binası yıkılacak, Saathane, Cumhuriyet Meydanı, Eski Adliye bölgesi yeniden düzenlenecek...Çarşılar, hanlar, çok katlı binalar yıkılacak, geniş alanlar istimlak edilecek.. Golf sahası satılacak veya kiraya verilecek, alan olmazsa başka amaçla kullanılacak. Teleferik bile yapılacak. Bunların bir kısmı;  Büyükşehir Belediyesi’nin taşınması, tarihi kısmının bırakılarak gerisinin yıkılması  eski başkan Y.Z. Yılmaz'ın da programında vardı. Hatta Cumhuriyet Meydanı'nı büyütmek için, Simit Center’ın bulunduğu binalar yıkılmak üzere boşaltılmıştı. Kaynak yokluğundan vazgeçildi. Yılmaz'ın öncelikli yapmak istediği ve kaynak yokluğundan yaptıramadığı projelerden Çevre Yolu'nda Kefeli Parkı'ndan girip Havaalanı yolundan çıkan tünel, Başkan Demir'in projeleri arasında yer almadı. Demir viyadükten memnun herhalde.  Yılmaz zamanında yapılsa da Belediye Evleri'ndeki viyadük Yılmaz’ın ilk tercih değildi.  Yılmaz'ın tercihi tünel veya denizden köprülü geçişti. Bunlar yapılamadığı için acil ihtiyaçtan viyadük yapıldı.

PARA VARSA ZAMLAR NİYE?

Corona nedeniyle Türkiye'de birçok belediye verdiği hizmetlerde, işlettikleri işletmelerde indirim yaparken, Samsun BB Demir, hükümetin açıkladığı enflasyonun birkaç katı zammı ‘kurtarmıyor’ diye suya, ulaşıma, belediye işletmelerine yaptı. Rutin hizmetleri yürütebilmek için, ipotekle kredi aldı, hayvanat bahçesini kapattı, hayvanları açlıktan ölmesin diye bakılabilecekleri illere gönderdi. Para bulamadığı için, SASKİ'nn parasını başka yere harcadı, su parasını amacı dışında kullandı, geçim sıkıntısı çeken, işsiz fakir, fukara su faturasıyla birlikte belediyenin borcunu da ödedi.

Soru şu; hizmet için bulunamayan kaynak, yatırımların durduğu bir zamanda nerden veya nasıl bulundu? Üzümü yiyip bağını sormayanlar ya şarap işer ya da pekmez...

DÖNÜŞÜM KENTSEL Mİ RANTSAL MI?

Kentsel değil de bir rantsal dönüşüm mü söz konusu, yoksa tüm bunlar muhtemel erken seçim projesi mi? Bugüne kadar gözle görülür bir şey yapmayan başkan bu hamleyi neden nasıl yapıyor? Halka hizmet için bulunamayan kaynak, şimdi nasıl bulundu? Büyükşehir Belediyesi’nin özel sektörden kiralanacak bir binaya taşınacağı iddia ediliyor. Kamudan alınan bir arazide yapılan özel sektör binasını hangi şartlarda BB kiralayacak? Binanın tüm parası kısa bir sürede kira ücreti olarak belediyeden mi çıkacak? Kamudan alınan bina veya arsaya yapılan binanın bir kısmını, kamu kurumu kiralıyor. Kamu kuruluşu bazrn kamuya ait yerde bazen de kendi yerinde kiracı oluyor ve kira bedeli olarak kısa bir sürede tüm binanın parasını yaptırana ödüyor. Yapan kişi para vermeden devasa mülkün sahibi oluyor. İnşallah iddialar doğru değildir, ancak ateş yanmayan yerden de duman çıkmaz. Yalanın olduğu gibi; yanlışın da ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır.  İz sürüyoruz, takipteyiz...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Süleyman İslamoğlu Süleyman İslamoğlu 19.01.2021 14:28

Bu yıkım ekibini desteklemek rantiyecileri desteklemektir.Çapanoğlu ortaya çıkar ama iş işten geçer. Samsun’da bir sürü mahalleya kentsel dönüşüm gerekirken kentin göbeğinden başlamak bana manidar geldi. Size de öyle gelmiş.

Nuri tekin Nuri tekin 19.01.2021 14:30

Neguzel samsunumuz güzelleşiyor neden rahatsız oluyorsunuz bu zihniyet değilmi samsunun önünü tıkayan başkanın arkasındayız.

yukarı çık