loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.589
  • Euro 7.234
  • GR ALTIN 340.64
  • ÇEYREK 558.86

  • 09 Şubat 2020, Pazar 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

İNTİHAR NEDENİ; EVLENEMEZ RAPORU

Ayvacıkta 22 yaşındaki ÜY, nikahtan bir gün önce evlenme raporunun olumsuz sonuçlanmasından dolayı silahla göğsüne ateş ediyor, hayati tehlikesi sürüyor. Terme’de duygusal nedenle kendini ırmağa atan 16 yaşındaki kızın babası da kızını kurtarmak için suya atlıyor. Kız bekçilerin yardımıyla kurtarılıyor ve hastaneye kaldırılıyor. Baba tüm aramalara rağmen bulunamıyor.

Hanım kızlarımıza Şanı Yüce Allah’tan acil şifa diliyorum. Tam olarak sorunlarının ne olduğu belirtilmemiş, ancak hiçbir sorun intihar için gerekçe olamaz. Kaldı ki intihar da hiçbir sorunu çözmez.

İntihar mutsuzluğun son aşamasıdır. Ruhsal, duygusal çöküntü içine düşenler,  yaşama şevkini kaybederken, yaşama amacını da gücünü de kaybediyor, kendisini değersiz ve önemsiz hissediyor, umutları sönüyor, ölümü yaşama tercih ediyor.

Devlet, sadece vergi almak için değil; ihtiyaç duyduğunda vatandaşın yanında olmak, ihtiyacına göre vatandaşlara maddi, manevi, sosyal, psikolojik destek için vardır.‘Evliliğe elverişli değilsiniz’ deyip geçenler de bu intihar girişiminden sorumludur. Ölüm de ölümden sonrası da kolay olmayacağına göre intihar da bu kadar kolaylaştırılmamalı.

BİR OKUL BİR KARAKOL KAPATMIYOR ARTIK

Eskiden bir okul bin hapishane, hastane kapatırken’ bugün yanına karakol açılmasını gerektiriyor. ‘Veli ve öğrenci müşteridir ve her zaman haklıdır’ anlayışıyla artık okullar ne çağın gerektirdiği bilimi ne de hayatı öğretebiliyor. Öğretmenler öğrencilerin sorunlarına eğilmek bir tarafa dersleriyle bile ilgilenmeye korkuyor. Göz olanı akıl olacağı görür; her gün bir öncekini aratıyor. Bugün yaşanan, duyarlı insanları dehşete düşüren olaylar bile içinde daha büyük tehlikeleri barındıran yapay sükunettir.                                                                                                                                                                                                  

Yasaya göre kanın ‘RH’ değeri, hepatit b ve c testleri, bel soğukluğu, frengi gibi cinsel yolla veya verem gibi kişiden kişiye bulaşan hastalıkları bulunanlar tedavi olmadıkları sürece evlenemezler. Ancak evlilik birliğinden doğacak çocuklarla anne arasındaki kan (RH) uyuşmazlığı kolaylıkla halledilebilirken, bazı hastalıkların çözümü 6 ay kadar sürebilmekte ve tedavi sonrası evlenilebilmektedir.

         Sağlık sektöründeki gelişmeler nedeniyle bu tür hastalık veya uyumsuzluklardan dolayı intihar bir tarafa endişeye bile gerek yokken bir hanımın hayatına kastetmesi, ancak bilgi noksanlığıyla izah edilebilir. Raporu verenler, raporun sahibinde ne tür travmalara neden olabileceğini de öngörüp, psikolojik destek sağlamalıydı.

Dikkatsizlik, tedbirsizlik, kanunsuzluk, kuralsızlık, acemilik, ihmal v.b. nedenlerle başka ülkelerde sorun olmayan olaylar Türkiye’de büyük felaketlere neden oluyor. Felaketin şoku atlatılınca hemen hayat normale dönüyor. Aynı ihmaller yeni felaketlere neden oluyor.

Osmangazi köprüsünün Japon Mimari, dün TV söyleşinde ‘Siz Türkler, felaketleri çok çabuk unutuyorsunuz. Bir açıdan iyi; psikolojik yıkımın etkisinden çabuk çıkıyorsunuz. Diğer taraftan da ders çıkarmadığınız için yeni felaketlerle yüzleşiyorsunuz’ dedi.  Japon tam 12’den vurdu. Başa gelenin etkisi altında kalmamak yenisini yaşamak için değil; hayata kaldığı yerden devam etmek içindir.

ANEKDOT: Çocuk yere düştü, annesi geri dönmeden gözünün ucuyla baktı. Çocuk da tam o sırada annesine baktı, göz göze geldi. Annesi sakindi, çocuk korkacak bir şey olmadığını anladı ve ağlamaya gerek görmedi. Anne durumu açıklarken, ‘Çocuk kalkmayı öğrenecek, yoksa hep başkasının kaldırmasını bekler’ dedi. Çocuklara sorunsuz bir hayat sunamazsınız, ancak sorun çözmesini öğretebilirsiniz.

Kalın, sıcak kabanla ısınamayan bir çocuk sıcak bir sarılmayla ısınabilir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık