loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.7635
  • Euro 6.4297
  • GR ALTIN 282.95
  • ÇEYREK 462.63

  • 25 Nisan 2019, Perşembe 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

İPTALDEN SONRA NE OLUR?

YSK’nın İstanbul BB seçimini iptal edip etmeyeceği kadar iptal edilmesi durumunda kimin kazanacağı da merak konusu oldu. YSK,  Kanun Hükmünde Kararname’yle devlet memurluğuna son verilenlerin, ayrıca oy kullanamayacağına dair bir hüküm bulunmadığı için, oy kullanabileceğine karar verdi ve Ak Parti’nin bu yöndeki itirazını reddetti.

Ancak diğer konulardaki itirazlarını reddetmedi, inceleme ve inceletmeye değer buldu ve incelenmesine karar verdi. Aynı zamanda MHP’nin Maltepe ve İstanbul’daki BB seçiminin iptal talebini de reddetmedi ve incelemeye aldı. İptal ihtimali söz konusu olmayacaksa YSK bu seçenekleri de esas veya usul yönünden reddederdi.

            Böylece seçimin iptali de YSK’nın olması muhtemel seçenekleri arasına girdi. Seçimin sonucunu değiştirecek sayıda kanunsuzluk tespit edilirse iptal söz konusu olacak. Peki, seçim tekrarlanırsa ne olur? Seçim sonrası yapılan anketlerde seçmenin sisteme güveni yüzde 67, kime oy verirsiniz değil de kim kazanır sorusuna Ekrem İmamoğlu diyenlerin oranının yüzde 60 olduğu ve bu durumda kaybedilecek seçimin tekrarlanmasının İmamoğlu’nun işine yarayacağı iddia ediliyor. Kendilerini Binali Yıldırım’a yakın olarak tanıtanlar da Yıldırım’ın yarıştan çekilebileceğini ileri sürüyor.

Sandığa gelmeyen veya gelip boş oy kullanan seçmeni kim ikna ederse seçimin galibi o olur. Bu ihtimal varken kimse seçimden kopmaz. Seçimden önce de yazdığım gibi; bu seçimin iki taraf için de en iyi adayları İmamoğlu ve Yıldırım’dır.

Seçim olacaksa bu iki aday arasında olacaktır. Yıldırım’ın sağlık gerekçesiyle adaylıktan çekileceği ihtimali çok zayıf görünüyor. Seçimin tekrarlanması durumunda önceki seçim gibi yine son sandığa kadar bu iki aday arasında rekabet sürer. Herkes önceden kime verdiyse sonradan da aynı adaya oy verir.

SALDIRGAN NEDEN SERBEST?

CHP Gen Bşk Kılıçdaroğlu’na yumruk atan saldırgan mevcut yasalara göre; serbest bırakıldı. Yasayla tanımlanmayan bir cezayla kimse cezalandırılamaz. Yargıçlar mevcut yasayı uyguladı. İndirim, bindirim, iyi-kötü hal yok; suçun yasalardaki karşılığı denetimli serbestlik.

HDP’SİZ ‘TÜRKİYE İTTİFAKI’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Gen Bşk Bahçeli partilerinin oylarını koruyabilmek (konsolide etmek) için ittifak dışındaki partileri çok ağır suçlayarak kapıları kapattı. Oktay Rıfat’ın ‘Yalnızlık gittiğin yoldan gelir’ dediği gibi; çıkılan kapıdan girilir. Çıkışa kapanan kapı aynı zamanda girişe de kapanır.

Beyin dış tehditlere; travmalara karşı içine kapanır (vazospazm) ve kendini korur. Ancak bazen tehdit geçmesine rağmen fark edemez ve açılmaz. Açılmadığı için de beslenemez ölür ve beyin ölümü gerçekleşir.

Cumhur ittifakı partileri çıkışa kapattıkları kapıları giriş de kapattığı için, ikinci tercih oyu alabilen MHP’nin oy geçirgenliği engellendi. Bunun yanında dışarıda kalanların birlikte hareket etmesi sağlandı. Bundan dolayı MHP Adana ve Mersin’i kaybederken, Cumhur İttifakı Türkiye’nin GSMH’sının yüzde 60’ına sahip büyük illerin belediye başkanlıklarını kaybetti.

Erdoğan’ın ‘Türkiye İttifakı’ ifadesine farklı anlamlar yükleyenler oldu. İki gün önceki yazımda belirttiğim gibi; Erdoğan bir coğrafi ittifaktan söz etmediğini, terörle bağını koparmayan HDP dışındaki partilerle asgari müştereklerde birlikte hareket etmek istediğini açıkladı.

Erdoğan, HDP ile bağları kopardıktan sonra ‘Ya benim olursun ya da hiç kimsenin’ diyor. HDP’nin aday çıkarmayarak CHP’nin almasını sağladığı iller göz önüne alınırsa CHP de HDP’den kolayca vazgeçmeyecek. Erdoğan ‘demiri kızdırdı, ancak istediği zaman soğutamayacak.’ Defalarca uyardık; sözü söyleyene kadar söze siz hakimsiniz, ancak söyledikten sonra söz size hakim olur.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık