loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.7635
  • Euro 6.4297
  • GR ALTIN 283.01
  • ÇEYREK 462.72

  • 11 Şubat 2019, Pazartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

İŞ BİTİRME VE GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Gen Bşk Erdoğan, belediyeciliğin adını gönül belediyeciliği seferberliği olarak koyuyorum. Adayların  hem iş bitirme potansiyeline hem de halkla uyumuna bakarak adım atmak durumundayız’ deyince tüm adaylar ‘gönül belediyeciliği’ sloganıyla yola çıktı, iş bitirme potansiyelini adeta unuttular.

Yardım istendiğinde imkanı olduğu halde, ‘Olsa dükkan senin, iste canımı vereyim’ diyerek, yardım talebini geri çevirip canını feda eden çok da malını feda eden yok. Belediye hizmetleri vicdani sorumluluğun ötesinde Sayıştay denetiminde yasal bir zorunluluktur, başkanın gönlüne göre değil; yasalara göre yürütülür. Başkanlar kendileri için değil; vatandaş için iş bitirir. Belediye yönetimi, keyfiyetten, gönülden, vicdandan önce yasa işidir.

Belediyeler iş bulma kurumu olmadığı halde çaresiz vatandaş belediyeye iş, aş, istihdam kapısı olarak bakıyor. Belediyeye personel alınamasa da istihdam yaratan temiz yatırımların önünü açacak iş sahalarının açılmasına vesile olacak başkan istiyor seçmen.

CEMİL DEVECİ BALTAYI TAŞA VURDU

Samsun’da Ak Parti’nin en düşük oranda seçim ve Erdoğan’ın en düşük oranda Cumhurbaşkanlığı kazandığı, referandumlarda evet-hayır arasındaki farkın en az olduğu ilçe Atakum. Atakum’da Cumhur İttifakı’nın adayı Cemil Deveci, seçim çalışması yaptığı pazar yerinde bisikletli bir hanıma başkan seçilmesi durumunda ‘bisiklet yolları yapacağını’ vaat edince, bisikletli kadın  ‘Var her yerde var. Gelip gidene’ diyor.

Deveci beklemediği bir cevapla karşılaşmış, ‘Baltayı taşa vurmuş’ olacak ki yanlışını sürdürerek, ‘var’ demesine rağmen kadına ‘Bisiklet yolu var mı?’ diye tekrar soruyor. Deveci’ yi ikna edebilmek için yemin etmek zorunda kalan kadın ‘Var, Vallah var’ diyor. Deveci de ‘bravo’ diyor, ama kadına mı bisiklet yollarını yapan Belediye Başkanı İshak Taşçıya mı?

Deveci’nin bisiklet projesi seçmende karşılık bulmuyor. Tüm bu olanlar yetmiyormuş gibi; Deveci’ nin seçim ekibi kadınla Deveci arasında geçen konuşmaları kaydedip sosyal medyada paylaşıyor.  ‘Ekip, Deveci’ nin mi gösterilmeyen adayların mı yoksa rakip adayın mı?’ sorusunu akla getiriyor.

Deveci’ nin bir diğer projesi; Atakum’ un adının değiştirilmesine de seçmen böyle bakarsa Deveci’ nin işi zordan öteye çok zor. Karşısındaki aday Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, seçmen tarafından Büyükşehir Belediyesine layık görülen bir isim.

Kaldı ki Ülkü Ocakları ve MHP İl Başkanlığı yapan, Samsunlunun ölüsünün hangi mezarda yattığını, dirisinin nerde oturduğunu, fikrinin, zikrinin ne olduğunu bilen Şaban Kılıç’ın da Atakum’da bağımsız adaylığını açıklamaya hazırlandığı göz önüne alındığında her adayın işi zor görünüyor.

ÖSYM GENÇLERİ SOYUYOR

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) işsiz olduğu için sınava giren geçlerin sırtından bir milyar kar elde ediyor. Hiç geliri olmayanlardan maliyetinden çok yüksek sınav ücreti talep etmek düpedüz vurgundur.

            Altı Şubat’ta müracaatı biten Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS)’ ın 120TL olan ücretini zamanında yatıramayıp 21 Şubat’ta yatıracaklar P zamlı 180 TL olarak yatıracaklar. Onbeş günde P zam hangi vicdana sığıyor? İşsiz gençler adeta kaz gibi soyuluyor.  Kurt kuzuya padişah olsa bu kadar adaletsiz davranmaz. Mazlumun ahı bir gelir devirir şahı.

Para bulamadığı için kazabileceği, hayatını kurtarabileceği sınava giremeyenler, en azından şansını deneyemeyenler oluyor. Gençlerin geleceğiyle oynanıyor. Kamu hizmeti veren ve tüm görevlileri kamu çalışanlarından oluşan ÖSYM her yıl işsiz gençlerden aldığı bir milyarı hazineye devrediyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık