loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 14 Eylül 2018, Cuma 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

İTTİFAKI SEÇMEN YAPACAK

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Gen Bşk Erdoğan, ‘İttifakın kriterlerini halkın belirleyeceğini. MHP ile gönül ittifakı yapılacağını, karşı karşıya gelinmeyeceğini’ belirtti. Almanya ve ABD ziyaretlerinden sonra yerel seçim kampanyasını başlatacağı bildirilen Erdoğan, başta 30 büyük şehirler olmak üzere tüm illerde miting yapacak, il hatta ilçe teşkilatlarının görüşünü alacak.

 Bu arada kamuoyu araştırma şirketleri ittifakların yerel seçim sonucuna etkisini araştıracak. Araştırma ve teşkilat raporlarıyla seçmenin ne tür ittifak istediği belirlenecek. Belediye başkanlarının 24 Haziran seçimlerindeki olumlu veya olumsuz etkileri yeniden aday olup olmayacakları konusunda önemli rol oynayacak.

Göz olanı, akıl olacağı görür; ittifak; farklı partilerin ortak özelliğini taşıyan adaylarla yapılabilir, seçmeni azami veya asgari müştereklerde adaylar birleştirebilir, genel merkez veya genel başkanlar birleştiremez. Seçmenin değer ve değerlendirmelerine aykırı aday ittifakın adayı olsa da ittifak partilerinin oylarını alamaz, seçmen kendi ittifakını kendi yapar.

MHP Gen Bşk Bahçeli ittifaktan yana, ancak ittifakın genel seçimlerde olduğu gibi; önce belediye başkanlıklarının ittifaklar arasında sonra da ittifak içindeki partiler arasında paylaşılması şeklinde mi olacak? Yoksa adaylar üzerinden mi ittifak yapılacak? Hem MHP’li hem de Ak Partili seçmenin oy verebileceği adaylarla mı seçime girilecek, birlikteliği adaylar mı partiler mi sağlayacak henüz netleşmedi. İttifak sağlanamasa, oy geçirgenliği yüzünden en büyük rekabet Ak Parti ve MHP arasında yaşanır; bu rekabetten diğer partilere de fırsat çıkabilir.

CHP İYİ PARTİ VE HDP ARASINDA..

CHP Parti Meclisi bugün toplanacak ve ittifakları görüşecek. CHP’nin belirli yerlerde HDP ile örtülü ittifak yapacağı öne sürülüyor. CHP İYİ parti ile de ittifaktan yana olduğu halde, genel seçimlerdeki ‘Millet İttifakı’nın CHP ve İYİ Parti tarafından farklı değerlendirilmesi, yeni ittifakı zora sokuyor. İYİ Parti ittifak nedeniyle oylarının düştüğünü ileri sürerken, CHP kendi sayelerinde İYİ Parti’nin meclise girdiğini iddia etmişti. İttifak sonuçları her iki parti tarafından farklı değerlendirilmişti.İYİ Parti, başka bir partiyle değil; her partinin seçmeninden oy alacak adaylarla seçmen ittifakı sağlamayı planlıyor..

Genel seçimlerde adayları da partinin programını da genel merkez veya genel başkan belirlediği için milletvekilinin kim olacağı çok önemli değildir hatta hiç önemli değildir. Bu nedenle Süleyman Demirel ‘Şapkamı koysam’, Turgut Özal ‘Odun koysam’ R.T.Erdoğan da ‘Kimi koysam’ seçilir demiştir.

Genel seçimlerde adaya değil; partiye oy verilir. Yerel seçimler genel seçimlere dönüştürülerek yerel değil; genel sorunlar üzerinden hükümetin güven oylamasına dönüşürse yerel adayların seçimdeki rolü azalır genel seçimlerde olduğu gibi oylama partiler üzerinden yapılır.

Ak Parti son seçimlere kadar bu dönüşümü bir yere kadar yapabildi ve geneli yerele yansıtabildi. Artık genel ve yerel seçimin karakteri değişti. Seçmen genel ve yerel seçimi birbirinden ayırıyor. İttifak yapılsın veya yapılmasın genel seçimde kendisine dayatılan milletvekillerini onayladığı halde yerelde iradesine ipotek koyulmasını kabul etmeyecek.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık