loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.9381
  • Euro 6.5816
  • GR ALTIN 296.51
  • ÇEYREK 484.75

  • 16 Eylül 2019, Pazartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

İTTİFAKLAR YOL AYRIMINDA

CHP adına TV’de konuşanlar gazetede yazanlar,’HDP’liler terörist değil; aksine suçsuzdur, seçimle gelen seçimle gider görevden almalar usulsüzdür, ya da yargı kararı gerekir, Diyarbakır annelerinin sorunlarının çözüm yeri HDP binası değil; TBMM’dir, Kaftancıoğlu kararı hukuksuzdur.

Canan Kaftancıoğlu iddia edilen suçları işlemiştir,onun  cezalandırılması da, başkanların görevlerinden mahkeme veya idari kararla alınması da yasaldır, ancak aynı şeyleri yapan Ak Partililerin aynı şekilde cezalandırılmaması Anayasa’nın ‘kanun önünde herkes eşittir’ ilkesine aykırıdır,

Diyarbakır annelerinin sorunlarının TBMM’de görüşülmesi Diyarbakır’daki eylemi ne haksız ne de gereksiz kılar. Güvenlik kuvvetleri ve TBMM bugüne kadar hangi çocuğu annesine kavuşturdu ki Diyarbakır annelerini çocuklarına kavuştursun.

Devlet silahlı propaganda örgütüne karşı silahla mücadelesini yaparken ki yapıyor, anneler de çocuklarını kurtarmak için eylemi sürdürür. CHP sözcüleri eylemi, TBMM’ye taşıyarak PKK’nın muhatap alınmasını sağlamaya, üzerindeki baskıyı ortadan kaldırmaya, çok haklı, mantıklı, etkili, HDP’yi de PKK’yı da başta Avrupa ve dünyada dara, zora sokacak oturma eylemini sulandırmaya sonra da kırmaya çalışıyor.

Havuz medyasının AKP’ye verdiği zararı şimdi CHP adına medyada konuşan ve yazanlar yapıyor. Ak Parti’de olduğu gibi CHP’de de farklı fraksiyonların son olaylar karşısındaki takındıkları ve takınacakları tutum Millet İttifakı’nın da yeni oluşumların da yol haritasını belirleyecektir. CHP takınacağı tutumla ya seçmeni geldiği yere fazlasıyla geri gönderecek ya da daha fazlasını alacak.

CHP’nin seçim başarısı; doğru aday göstermesi kadar ‘Cumhur İttifakı adına yapılan’ her şeyin yanlış olmasından kaynaklandı. Ak Parti seçime ittifak yaparak girdiği halde, uyguladığı yanlış politikalar, gösterdiği yanlış adaylar nedeniyle, olmazı oldurdu, bir araya gelmezi getirdi, ittifakın oyu bir tarafa kendi oyunu bile alamadı.

Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan terör, dış politika ve birçok konuda olduğu gibi yine sınama-yanılma yoluyla doğruyu bulmaya çalışırken, ayrıştırma ve ötekileştirme yerine kucaklamayı, devleti ve partisini yeniden yapılandırırken liyakati tercih edeceğini söylüyor. Hem parti de hem de devlette sözde değil özde bir değişiklik yapacağı, sistemi de kabineyi de revize edeceği, bunu muhalefet istediği için değil; kendisi istediği ve ihtiyaç duyulduğu için yapacağı görülüyor.

Erdoğan karşıtlığı belediyelerin önemli bir kısmının kazanılmasına yetti, ancak tekrarlanmasına yetecek mi? Hem Ak Parti’de hem de CHP’de aklı ‘Çözüm Süreci’nde kalanlar ve sürecin devam etmesini, PKK’nın Türkiye’de yeniden güçlenmesini açık ifade edemedikleri için, süreci FETÖ’nün bozduğunu söylüyor, halkın aklıyla alay ediyorlar.

CHP adına TV’de konuşanlar FETÖ ve Erdoğan üzerinden geçimini sağlayan Nagihan Alçı ve Bengisu Karaca ve benzerleri de satır aralarında dönemin görevlilerini suçlarken sonucun Erdoğan’a uzanacağını elbette biliyorlar.

‘Çözüm Süreci’ni baltalayan; tonluk bombaları yolların altına yerleştiren, devletin yerine bulundukları yerleri yöneten, sorgulayan, yargılayan, kurşuna dizen PKK değil; zamanın FETÖ’cü devlet görevlileri ve polisler olduğunu söylerken, bunlar yapıldığında Erdoğan’ın nerde olduğunun sorgulanmasını da sağlıyorlar. Kaldı ki anlattıkları dönemde polisin kötü muamele yapması bir tarafa valilerin ifadesiyle ‘tırnak bile kesemiyorlardı.’

 Her iki ittifakın ayrı ayrı yararlanacağı fırsatlar da karşılaşacağı tehditler var, fırsatlardan sırasıyla yararlanırken, tehditlere karşı sırasıyla önlem alabilen kazanacaktır, aksini yapan kaybedecektir. . Her olaydan sonra kağıtlar yeniden karılıyor, ‘elim bitik’ diye kimse sevinmesin!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık