loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 11 Ağustos 2020, Salı 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

İYİ PARTİ KONGRESİNİN ARDINDAN

İyi Parti Samsun İl ve MHP İlkadım ilçe kongreleri aynı gün yapıldı, MHP’de eski başkan Özcan Kınalı tek aday olduğu için kongreye ilgi yoktu. İyi Parti 5 aday yarıştı, eski başkan Recep Güleroğlu’nun da aday olduğu seçimi Hasan Aksoy kazandı. Başkanın yazdığı veya yazdırdığı delegeyle seçimi kaybetmesinin iki farklı anlamı var. Birincisi başkan kendini yeniden seçtirecek delegeyi bile becerip yazdıramadı. İkincisi ise başkan delege belirlerken, diğer partilerde olduğu gibi dayı-yeğen, baldız-bacanak usulü değil; liyakate önem verdi ve delegeler başkanı bu göreve layık görmedi.

Kongre’ye uzun yıllar MHP İl Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış Musa Orhan’la gittim. Oylamadan önce tahminini sordum, 5 adayın sıralamasını doğru bildi. Parti içinden farklı düşünenlere de nerede hata yaptıklarını sordum. Birincisi içerden, ikincisi dışarıdan satıldıklarını belirterek iki farklı tez ileri sürdüler. Seçim akşamı parti içindeki bazı gruplar yer değiştirdiği için kazanacağına inandıkları adayın seçimi kaybettiğini düşünenler bu konuda rol oynayanları cezalandıracaklarını, partideki görevinden uzaklaştıracaklarını söylüyorlar. Başarabilirler mi bence başarabilirler, çalışamaz hale getirebilirler.

Gen Bşk Yrd Müsavat Dervişoğlu veya Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’ın adaylar arasında ayrım yaptıkları iddiasına katılmadığımı iddia sahiplerine de söyledim. Uzun süredir kayıt dışı (off the record) da kayıt içi de hem Sayın Yaşar’a hem de Dervişoğlu’na adaylar konusundaki düşüncelerini sordum. Sonuç olarak; bir adayın kazanacağını, 4 adayın kaybedeceğini belirterek, adayların hepsinin birbirinden değerli olduğunu, kararı seçme yeterliliği olan delegenin vereceğini, delegenin seçeceği adayın kendi adayları olacağını söylediler. Yani adaylardan birine yakın diğerine uzak olmadılar.  

Gen Bşk Yardımcısı ile sohbet etmek, vekilin arabasına binmek onların desteğini almak demek değildir. MHP’yi güçlü yapan en önemli özellik, tüm siyasi partilerin ikinci tercihi olabilmesi, seçilmese de seçilebilirlik özelliğinin çok yüksek olmasıydı. Şimdi İYİ Parti bu özelliğe en yakın partidir. Yeni yönetimler bunun bilincinde olursa sorumluluklarının ne kadar büyük olduğunu da görürler.

MHP SORDU; BAKANLAR CEVAP VEREMEDİ!

MHP, 27. yasama döneminde bakanlara alanlarıyla ilgili soru yöneltti, taleplerde bulundu. Sağlık çalışanlarının ödemelerinin iyileştirilmesini ve atanamayan hemşirelerin atanmasını, salgında dükkânlarını kapatan esnafın Bağ-Kur, SGK ve stopaj ödemelerinden muaf tutulmasını, KYK yurtlarındaki öğrencilerin odalarında corona virüsü şüpheliler kaldığı halde oda ücretleri alınmaya devam eden öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi istendi.

 MHP, Maliye Bakanının açıkladığı ekonomik tedbirlerin yetersiz, esnafın tamamının ciddi bir buhran içerisinde olduğu, vatandaşlarımız temel ihtiyaçları dışında alışveriş yapamadığı, esnafın ekonomik olarak desteklenmesi, özel eğitim kurumlarından iflas edenlerin krediyle desteklenmesi, binlerce yatak kapasiteli şehir hastanelerinde uygulamada yaşanan sorunların giderilmesini istedi.  

MHP, şehir hastanelerinin hizmete girdiği il merkezindeki hastanelerin büyük bir bölümünün kapatılmasının yarattığı sorunların çözülmesi, şehir merkezlerinin dışında yer alan şehir hastanelerine acil durumlarda zamanında hasta yetiştirilemediği için hastaların hayatını kaybettiği yönündeki eleştirilerin gereğinin yapılması istese de ne sorular cevaplandırıldı ne de talepler karşılandı.  

KİM TAKAR YALOVA KAYMAKAMINI!

Atatürk’ün (Gazi Paşa) Yalova’ya gittiği gün, yeni atanan kaymakam da deniz yoluyla Yalova’ya gider. Gazi Paşa’yı karşılamaya gelen kalabalığı görünce, kendisi için geldiklerini düşünse de ayakkabı boyacısına ‘Bu kalabalık yeni kaymakam için mi?’ diye sorar. Boyacı ‘Kim takar Yalova kaymakamını?’ der.

Kemal Kılıçdaroğlu CHP Gen Bşk seçildiğinden beri en yüksek seçmen desteğine sahip olduğu bir zamanda Muharrem İnce veya başka birisinin karşısına rakip olarak çıkması Don Kişot’un yel değirmenlerine savaş açmasından farklı değildir.l

‘MUHARREM İNCE’NİN YAPTIĞI ŞANTAJ’

Murat Karayalçın, Muharrem İnce’nin parti kurmadığını, parti içinde kalarak bir hareket başlattığını, ya CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını ya da imza karşılığı aday olacağını ifade etmesi parti kurallarına aykırı olup, şantajdır.

ABD SAĞLIK KURULUŞUNUN TÜRKİYE UYARISI!

ABD Bulaşıcı Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), açıklamasında ABD’den Türkiye’ye Covid-19 uyarısı yaptı, seviyeyi 3’e yükseltti, seyahat etmek isteyenlerin Türkiye'ye zorunlu olmadıkça gitmemesini önerdi.

Her ülke için 2. Dalga Corana büyük bir tehlikedir, ancak Türkiye için felakettir. Bu nedenle maske, mesafe ve temizlik kurallarına en seviyede uyun, gerekmedikçe birbirinize yakınlaşmayın, kalabalıklardan uzak durun! Mutlaka bir araya gelmek gerekiyorsa, katılım gerektiği kadar çok, mümkün olduğu kadar az olsun, en az sayıda kişiyle yapacağınızı yapın! Sizsiz olabilecekse, gitmeyin! Onsuz olabilecekse çağırmayın!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık