loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 17 Ekim 2020, Cumartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

KAVAK SANTRALDEN TEHLİKELİ!

AK Parti Gen Bşk Yrd, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun'un önemli bir tarım potansiyeline sahip olduğunu, kent tarımının önemli bir yerde olduğunu söyledi. Karaaslan’ın belirttiği gibi; Samsun’un yeri de kent tarımı da önemli. Tarım potansiyeli var. Ancak Samsun bu haliyle hem tarım kenti değil; hem de mevcut  tarım iyi değil.

Kavaklar, Samsun’un ovalarına, fosil yakıt kullanan termik santralden az zarar vermiyor. Amacı üzüm yemek değil; bağcıyı dövmek olan, tribüne oynayan sözde çevreciler, yenilenebilir enerjiyle çalışan biyokütle santrale karşı koydukları tepkiyi ne fosil yakıtlı ne 6 numaralı fueloille çalışan santrale ne de kavak dikimine koydu.

Samsun’un verimli alüvyon ovalarına emek gerektirmediği için kavak dikiliyor, toprak öldürülüyor, yetişkin bir kavak yılda 100 tondan fazla suyu topraktan çekerek tüketiyor. Diğer bitki, sebze ve meyvelere hayat hakkı tanımayan kavakların yanlış tarım politikaları sonucu yaygınlaşması, daha sonra doğru tarım politikalarının uygulanmasına da imkan vermeyecek. Tarımsal kalkınmanın ilk şartı toprakları korumaktır.

Acil önlem alınmazsa, tarım ovası değil; tarım laboratuarı özelliği olan, 4 mevsim ekilebilen alüvyon/delta ovaları çöle dönüşecek. Uzay haritalarında bugün yeşil olan Karadeniz sahil şeridi de kahverengi gösterilecek. Topraklar sadece sahiplerinin değil; aynı zamanda gelecek nesillerindir. Kısacası bize emanet edilen gelecek nesillerin toprakları yok ediliyor, emanete ihanet ediliyor ve kimsenin sesi çıkmıyor.

Samsun’un kalkınma planları arasında en hızlı hayata geçirilecek ve en hazır ve en karlı olanı tarımsal kalkınmadır. Başta Bafra ve Çarşamba, Terme, Vezirköprü olmak üzere sulanabilir, alüvyon/delta ovalarına sahip Samsun’da toprak analizine uygun modern tarım yapılabilir, tarımsal endüstri/yüksek teknoloji kurularak ürünler işlenir ve pazarlanabilir hatta ürün yerine tohum yetiştirilerek daha fazla kazanılabilir ve fert başına milli gelir 30-40 bin dolarlara çıkarılabilir. Sadece Samsun değil; tüm çevre iller samsun’da istihdam edilebilir. İsrail ve Hollanda’nın toplamından çok 4 mevsimli ılıman iklimde üretim sonucu ihracat 100 milyar dolarla ifade edilebilir.

Samsun’un büyük bölümünde tarihin her döneminde; ölüm oranları doğum oranlarından fazla olduğu zamanlarda da savaşlarda da yaklaşık bin yıllık zaman zarfında köylerin nüfusu hep artmış. Samsun köylüsü ürettiği için köy nüfusu azalmamış artmış. Sadece Çarşamba’da 1950’li yıllarda 10 bin tondan fazla kuru fasulye satılıyordu. Fasulye mısıra sarılarak yetiştirildiği için o kadar da mısır ve altına kabak ekildiği için bir o kadar da kabak yetiştiriliyor, faydaları saymakla bitmeyen kabak çekirdeği üretiliyordu.

Yanlış politikalar sonucu Türkiye’nin diğer yerlerinde olduğu gibi Samsun’da da 1960’lı yıllarda plansız, programsız ‘köyden şehre göç’le birlikte kırsal nüfus azalmaya başlamış. Bugün köylerde de fabrikasyon yoğur yenilir hale gelmiş. Başkalarını besleyen Samsunlu üreticiler bugün ithalatla beslenir hale gelmiş. Artık hiç kimse bir şey üretmiyor, herkes tüketici oldu. İhracat düştü, ithalat arttı,  her şey ithal edilir oldu..

GIDA ÜRETİMİ AZALIYOR!

Dün Dünya Gıda Günüydü. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), biyoçeşitlilikteki azalma dünyadaki gıda üretiminin düşmesine neden olurken  gıda arzı ve çevre için “büyük bir tehdit” oluşturuyor. Çevre kirliliği, tarımsal alanların ve suyun korunmaması, bilinçsiz kullanımı doğal kaynakların sömürülmesi biyoçeşitliliği azaltıyor.

 Maske, mesafe, temizlik ve karantina kurallarına uyarak kendinizi ve sevdiklerinizi coronadan koruyunuz! Kan ve organ bağışlayarak, donör olarak hayat kurtarabilirsiniz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık