loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.589
  • Euro 7.234
  • GR ALTIN 340.64
  • ÇEYREK 558.86

  • 15 Şubat 2020, Cumartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

KİŞİYE GÖRE İŞ; DANIŞMAN

Samsun BB Mustafa Demir, bir lokmaya bin ağzın açıldığı Samsun’da işe göre kişi değil; kişiye göre iş alanı açmak, norm kadroda bulunmayan, sınavsız atama yapılacak danışmanlık ihdas etmek için meclisten yetki aldı. Samsun dışındaki illerden getirdikleri işi bilmiyor, belediyedekiler işe yetişemiyor olacak ki şimdi de danışmana ihtiyaç duydu.

Samsun’da rutin hizmetler yürütülemezken danışmanlara hangi konuda ihtiyaç duyulduğu da belirtilmedi. Meclis üyeleri de merak edip ‘Başkan bu danışmanlar ne yapacak?’ diye sormadı. ‘Başkan istiyorsa vardır bir bildiği’ diyerek onayladı. İşin ilginci İYİ Partili meclis üyeleri de ‘evet’ dedi.

Hizmetin yürütülmesi ve kalitesinin artırılması için önce danışman alınıp sonra ona göre iş bulunmaz. Önce danışmana danışılacak hizmet ve projelerin ne olduğu, bu projelerle neyin amaçlandığı, ne kadar sürede uygulanacağı benzer ön çalışmalar yapılır. Sonra da bu işleri en iyi yapacaklar en uygun ücretle istihdam edilir.

Kar yağdı, yollar buz pistine döndü, yollarda kaldık, şehirlerarası yolcular otobüsleri kaçırdı, araçlar takla attı, Türkiye’ye rezil olduk. Yağmur yağdı sele boğulduk. Seli de karı da önceden yazdık, alınması gereken önlemleri sıraladık,  göz olanı, akıl olacağı görür. Yazdık da önlem mi alındı, alınsaydı yaşanalar yaşanır mıydı?

 Çiftlik caddesine gül dikene kadar, yollara tuz ekin dedik. Bir tuzlu su sıkan araç beş dakikada kilometrelerce yolu açabilecekken ki gecenin bir saatinde açtı. Tek araç bile dolaştırılsa Samsun o kazaları yapmaz, beyaz esareti yaşamazdı. Ama dolaştırılamadı.

Söz uçar, yazı kalır; yazılı uyardık da ne oldu? Tedbir mi alındı, kara, sele karşı? Hayır, alınmadı. İnsanlar, zamların atlında eziliyor dedik, tüm vatandaşlara olmasa da ulaşımda öğrenciler için küçük bir düzeltme yapıldı, uyarımıza kulak astınız da fena mı oldu? İyi oldu. Suya, ekmeğe, belediye işletmelerine yapılan zamlar çok dedik azaltıldı mı? Yok. Çiftlik’teki saksılara‘Gelecek’ partisinin amblemindeki çınar yaprağını koydunuz, yanlış dedik düzeltirken bu sefer de ‘HADEP’in kelebeğini koydunuz, birini düzelttiniz, diğerini düzeltmediniz. Tamam her yazdığımızı yapmayın da biz sizin yaptıklarınızı yazıyoruz.

Başkan yazdıklarımıza kızıyorsunuz ya, kızmayın! Çünkü biz sizin yaptıklarınızı yazıyoruz, yani kızarsanız bize değil; kendi yaptıklarınıza kızıyorsunuz demektir.

Ordu seferde değil mi? Seferde; yedi düvele karşı savaşmıyor mu? Savaşıyor. Örgütle falan değil; devletle hem de süper devletle savaşıyor. Üç tarafımız deniz; 4 tarafımız düşmanla çevrilmiş; Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan, ‘Merminin fiyatını sormuyor mu?’ soruyor. Duymamış olamazsınız, duymanıza rağmen,  hamam, kaplıca kapatarak hizmet içi eğitim yapmadınız mı? Yaptınız.

Yine kızacaksınız, ama doğru değil mi? Samsun'da kamunun medikal ve cerrahi alet ihtiyacının karşılanması için kurulan ve Büyükşehir Belediyesi’nin ana ortağı olduğu, Erdoğan’ın da onayladığı 'MediClust'tan ayrılmadınız mı? Samsun için hatta Türkiye için önemli ihracat ve istihdam şirketini para yok diye yüzüstü bırakmadınız mı? Bıraktınız.

Şimdi de teleferik yapmak için danışman atayacağınızı söylüyorsunuz. Samsun’un teleferiğe ihtiyacı mı var Başkan? Varsa kaçıncı sırada yer alır? İlk bine girer mi? Her evden bir kişi değil; artık ikinci kişi de icralık durumda. Bir gün önce 23 yaşındaki hemşire işsizlikten canına kıydı. Daha toprağı kurumadı, Teleferiği falan bırakın da vatandaşın derdine kulak verin, feryadını duyun!

Makedonya Kralı Büyük İskender,10 yıllık hükümdarlığı döneminde 3 kıtaya hükmetmiş,  hiç bir kusuru konusunda kendisini uyarmayan vezirine, ‘Sana ihtiyacım yok. Çünkü ben de bir insanım, sen bu kadar süre zarfında benim tek bir  hatama bile rastlamadıysan cahilsin demektir, kusurlarımı gördün de örtbas ettiysen, o zaman da hainsin demektir’ diyerek vezirini azletmiş.

Başkan dost acı söyler, bizi dinlerseniz hem siz hem de Samsun rahat eder. Batı’da danışman; aklına, fikrine, öngörüsüne ihtiyaç duyulan kimse demekken, Türkiye’de danışmanlık fikri sorulmayan kişilerin yüksek maaşla istihdam edilmesidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık