loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 28 Temmuz 2020, Salı 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

KIYMAYIN ÇOCUKLARA!

İnternet kullanıcılarının çektikleri videoların yayınlandığı ‘TikTok' programındaki 'Soda açma akımı'nı uygulamak isteyen 5 yaşındaki çocuğun sağ gözü kör oldu.

Ankara'da internette izlediği video sonrası annesiyle birlikte marketten aldığı soda şişesini kaşıkla açmaya çalışan 5 yaşındaki çocuğun gözü kör oldu Eskiden anneler ‘Çocuğu doğurup sokağa salmakla' suçlanırken, şimdi sokaktan da tehlikeli internete salıyorlar.. Ormanda, yaylada, deniz, göl, gölet, nehir kıyısında, üstü açık kuyu kenarında tek başına bırakıp işiyle gücüyle meşgul oluyorlar.

Zararlı görsellerin internet ortamında gösterilmesi yanlış. Annenin sorumluluğu yok mu? Vatandaşın ağzı torba değil ki büzesin. Yeni vakaların olmaması için annenin üzüntüsüne bakmadan söyleniyor: Ver çocuğun eline telefonu, tableti, keyfine bak! Kafan rahat  etsin, istediğin gibi takıl evde, dışarıda ,sonra vay efendim tiktok kapatılsın, önce sen sorumluluğunu bil. Doğurmakla olmaz bu işler. 5 yaşındaki çocuğun tiktok’la ne işi olur. Büyüklerin dolaşırken başına bin bela geldiği mecralarda çocukları hangi akılla başıboş  dolaştırıyorsunuz.

Vaktinin büyük bölümünü telefon ve tabletin karşısında geçiren çocukların nasıl bağımlı hale geldiklerini görüyoruz. Endişe etmeyenler gerçekten  kafayı yemiş. Her yaşta farklı sorunlarla karşılaşılan internette çocukların, çocuk programları dışında geçirdikleri her saniye kaybedilmiş zaman olup büyük tehlikelere yol açmaktadır. Çocuğun ağlamasını engellemek çocukla yeterince ilgilenmek değildir. Çoğu kez çocuğun ağlaması, yırtınması internette bulunmasından çok daha iyidir.  Çocuk, doğduğu yaştan itibaren her yaşta alınması ve alınmaması gereken karakteristik özelliklerle nüyüyünce beyefendi, çevresine saygılı veya lümpen olur, birden bire olmaz. Çocuk, keyif için  yapılmaz, zevk için ihmal edilmez, özveri gerektir. 

Sırf çocukla ilgilenmemek için eline telefonu ver uygulamaları aç çocuk akşama kadar izlesin sende kendi keyfine bak sonra ‘bu tür uygulamalar kapansın’ de, devletin nerde olduğunu sor. İnternet sizi kullanmasın, siz interneti gerektiği kadar çok, mümkün olduğu kadar az kullanın, internetin esiri olmayın, internete siz hükmedin! İnternet size hükmetmedin, internet size ve ailenize girmesin, siz internete istediğiniz zaman, istediğiniz kadar girin.

Seçici olun, sunulan her şeyi kabul etmeyin, almayın, kullanmayın. Bugün çocuklar tehlikede, yarın tehlikede büyüyen çocuklar tehlike saçıyor. 

Kan donduran vahşi cinayetleri işleyenler başka ülkeden gelmiyor. Bizim dilimizi konuşuyor, bizim emeğimiz veya ekmeğimizle besleniyorlar, ama kan donduran cinayetleri işlemekten de geri kalmıyorlar. Canavar yetiştirdiğimizin farkında değiliz. Çünkü çocuklara düşmanları ailelerinden daha yakın. Her yerde beraberler. Çocuklar geleceğin büyükleridir. Öyle yetiştirilirlerse geleceğimiz güvence altına alınır.

Kaderine terk edilirlerse bugün yaşadığımız kötülüklerin beterini yaşarız. Sebepler değişmeden sonuç değişmez. Çocukları değiştirirsek geleceği değiştiririz. Belirli bir zaman sonra iyiler de kötüler de ölecektir.Kötülerle birlikte kötülüğün de ölmesi için çocuklara kıymayalm, sahip çıkalım. 

Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım, kan ve organ bağışlayalım, donör olalım! Kızılay başkanın değil; Türk milletinindir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık