loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.8176
  • Euro 7.5804
  • GR ALTIN 381.25
  • ÇEYREK 622.36

  • 14 Ekim 2019, Pazartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

KOBANİ EY KOBANİ!

Irak-Suriye koordinatörü ABD’li General, ABD’nin PKK’ya desteğini açıklarken cephede ittifakları antlaşmalar değil; şartlar belirler’ diyordu. Burnumuzun dibinde ulusal çıkarlarımıza uygun şartları oluşturursak ABD de PKK da bu şartlara uyar. Partisi, inancı ne olursa olsun PKK/PYD/ABD yanlısı olmayan herkes bu operasyonun sınır güvenliğimizin her santimetresinin güvenliğini sağlayacak şekilde başarılı olması için elinden geleni yapması gerekir. Tekrar ediyorum; bu harekat eski hataların telafisi, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için farzdır.

Trump en son dün yaptığı açıklamada, terör örgütünün adını açıkça verip ‘PKK terör örgütü Türkiye’nin sınırını tehdit ediyor. Biz kendi Meksika sınırımızı kontrol edemiyoruz da Türkiye’nin sınırını nasıl koruyalım’ diyerek Türkiye’nin sınırlarını kendisinin koruma hakkı olduğuna dikkat çekti.  Trump’ın açıklamasından bir gün önce Kobani kırsalına top atışı yapılmıştı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı gibilerin cumhurbaşkanı seçilmesi de Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’ (Rum)nin Avrupa Birliği (AB)’ne onayı da hükümetin tarihi hatalarındandır. Rahmetli Rauf Denktaş’ın aleyhine kampa yürütenler ‘eserleriyle’ övünsünler. 

Yabancı ülkelerin devlet adamlarının aleyhimize sosyal medya paylaşımlarına cevap verilmelidir. Almanya Dışişleri Bakanı’nın aleyhimize açıklamasının altına bir saatte yüzden fazla destek gelip, Türkiye’ye 280 milyon Euro’luk silah satışının eleştirilmesinin ardından Almanya silah satışını durdurdu. İyi derecede Almanca bilen milyonlarca Türk’ten bir tane eleştiri gelmedi. Kendi sınırlı dairenizde birbirinize yazışma veya tepki göstermenin bir yararı yok. 

Kuzey Afrika’daki sözde ‘Arap Baharı’ gerçekte Amerikan çıkarlarına göre bölgenin yeniden dizaynı bağlamında Suriye’de Esad’ı devirmeye yönelik gösterilerin dozu yükseldiğinde 15 Mart 2011'di. ABD, Arap ülkeleri ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu birçok devlet tarafından Esad karşıtı gösteriler desteklenince şiddetli çatışmaya dönüştü.

Katil Apo İmralı’dan PKK/PYD’ye talimat gönderdi; çatışmalara katılmamalarını, güç toplamalarını, milis devşirmelerini istedi. ‘Esad’a karşı atılmış bir adım olur,  işe yarar’ diye PKK uzantısı PYD’nin başkanı Salih Muslim’le temas geçen Türkiye, Irak’ta Barzani ve Talabani’ye yaptığı gibi, Muslim’e kırmızı pasaport verdi, yoluna kırmızı halı döşedi ve zamanın Başbakanı Ahmet Davutoğlu’yla İstanbul’da görüştürdü. Belirli bir zaman sonra da hakkında ‘kırmızı bülten’ düzenleyerek arama kararı çıkardı.

Esad iç çatışmalarla boğuşurken PKK uzantısı PYD, Aynel Arap (Kobani)’yi Kürt Kantonu’nun merkezi ilan etti. Mete Yarar başta olmak üzere sözde güvenlik uzmanı gerçekte parayı verenin çaldığı düdük şeklinde açıklama yapanlar sürekli olarak hem ‘kanton’ hem de ‘Kobani’ ifadesini kullanıyor. Suriye daha bölünmemiştir, bölünme Türkiye’yi de tehdit edeceğinden bu ifadeler ya cehaletten ya da ihanetten kaynaklanıyor.

Türkiye geç de olsa ihaneti görüp tepki gösterince hem Kandil hem de HDP, ‘Eğer Türkiye Kobani merkezli Kürt Kantonu Rojova’ya girerse, doğudan batıya Türkiye’yi ateşe veririz’ dedi. Türkiye, PKK/PYD’nin hamisi ABD ile aynı koalisyonda Esad’la mücadeleye devam etti, ta ki Pınar Harekatı’na başlayıp, çıkarılana kadar.

Irak ve Şam İslam Devleti (İŞİD) adlı silahlı terör örgütü, Irak ordusundan ele geçirdiği silahlarla 2014 Eylül’ünde Halep iline bağlı, sınırımızdan evleri görülen 55 bin nüfuslu Aynel Arap’ın köylerini bir bir ele geçirmeye başladığında HDP ve PKK adına Selahattin Demirtaş,  ‘Kobani düşerse, Diyarbakır düşer’ dedi. Türkiye’yi Kobani’ye girmemesi için tehdit edenler, IŞİD gelince, PYD’yi koruması için Türkiye’den destek istediler.

Apo’da İmralı’dan yoğunluklu savaş çağrısı yaptı. Türkiye ‘Kobani’ye müdahalede gecikince ayrıntılarını dün belirttiğim gibi güney doğuda 6-7 Ekim 2014’te kamu binaları okullar, yurtlar, banka ve iş yerleri ateşe verildi, 100’den fazla vatandaş katledildi, Türkiye’nin IŞİD’le savaşması istendi. Türkiye istenileni yaptı, göstermelik bir PKK/Peşmerge grubunu sınırdan içeri soktu, Mehmetçiğin desteğinde IŞİD’den temizlenmiş ‘Kobani’ye gönderdi. TSK’nın silahı, Mehmetçiğin kanıyla PYD, IŞİD’i yenmiş oldu. Batı’nın desteğini arkasına alan, IŞİD’le mücadele eden ‘Sivil Demokratik Güç (SDG)’e dönüştü.

Suruç’tan çıplak gözle ayrıntılı bir şekilde görülen Aynel Arap (Kobani)’tan Suruç’a atılan top mermisiyle insanlar hayatını kaybederken, ABD oradan çekilmediği için Kobani’ye giremiyoruz. Kobani’ye girmedikten sonra sınır güvenliğimiz nasıl sağlanacak? Kobani Türkiye’nin bağrına saplanmış hançer gibi psikolojik üstünlük sağlayan, jeostratejik bir yer olup ne pahasına olursa olsun ele geçirilmelidir. Sağından solundan değil; ortasından vurulmalıdır.

ABD ‘BİRLİKLERİMİZ TOPÇU ATEŞİNE MARUZ KALDI’

McGurk: Türkiye'nin top atışları sırasında Kobani'deki Amerikan gözlem noktasının hedef alınmasının kasti olduğunu, yanlışlıkla olmadığını iddia etti. ABD gözlem noktasına 155 milimetrelik birden çok top mermisinin atıldığını ve söz konusu mermilerin düştüğü noktada 'çatal etkisi' gösterdiğini ifade etti. Pentagon Gruk’u doğruladı, ‘Kobani'deki ABD birlikleri Türkiye tarafından topçu ateşine maruz kaldı, yaralımız yok’ dedi.

MSB ‘ABD ÜSLERİ değil; Terör örgütü hedef alındı’

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ‘ABD gözlem noktasının yaklaşık 1000 metre güney batısındaki tepelerden Suruç’un güneyindeki sınır karakollarımıza Doçka ve havan tacizleri yapılmıştır. Meşru müdafaa kapsamında karşılık verilerek atışların yapıldığı terör mevzileri ateş altına alınmıştır. ABD’nin gözlem noktasına ise herhangi bir atış söz konusu değildir’ demişti.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık