loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 29 Eylül 2020, Salı 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

KOBANİ ZAMAN AŞIMINA MI UĞRADI?

‘Kobani olayları’ olarak yakın tarihte yaşadığımız ayaklanma teşebbüsünün üzerinden 6 yıl geçti. 6yıl sonra şüphelilerin gözaltına alınması belirli çevrelerce yersiz eleştiriyor. ‘Kobani  ayaklanma girişiminde resmi rakamlara göre 53 gerçekte 100’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Cinayetlerde zaman aşımı 20 yıl, ancak burada yaşananlar cinayetin ötesinde adeta savaş suçu işlendiği için zaman aşımı hiç yokken faillerin yargılanmadan veya yeterince araştırılıp, soruşturulmadan serbest kalmaları suçsuz olduğunun kanıtı olamaz. Soruşturmaya karşı çıkmak faillerin yargılanmasına karşı çıkmaktır.

 

27 Kasım 2015 tarihli PKK bahane IŞİD’le mücadele şahane başlıklı yazımda konuyu ele almıştım: Türkiye’nin eş zamanlı olarak IŞİD ve PKK’yı bombalaması mümkün mü? Zorluğu açısından elbet de; ama mantığı açısından ise hiç mümkün değil. Bu bombalamaların ya IŞİD’e karşı olanı yanlış veya göstermeliktir, ya da PKK’ya olanı. Acaba, yanlış mı göstermelik mi?
 
Olayları, sebep, sonuç ilişkisiyle değerlendirmek;  doğru analiz edebilmek için bu noktaya nasıl gelindiğine bakmak lazım.  Türkiye’yi veya hükümeti PKK’ile karşı karşıya ne getirdi? ‘Çözüm süreci’ diye adlandırılan süreçte askerler şehit edilmedi mi? Yollar kesilip askerler kaçırılmadı mı, esir alınmadı mı? Bugünkü saldırılara sebep gösterilen terör eylemlerinin bin misli yapılmadı mı? Yapıldı. Peki, o zaman Türkiye’nin sabrı taşmadı da şimdi niye taştı?
 
HDP/PKK ile hükümet arasındaki ipleri, ne kopardı veya hangi taraftan koparıldı? İç dinamikler mi, dış dinamikler mi bu duruma sebep oldu? Görüldüğü veya söylendiği gibi; HDP doğu ve güneydoğuda hem silahlı hem de siyasi propagandayla Ak Parti oylarını alarak Ak Parti’nin tek başına iktidarını engellediği için mi hükümet düğmeye bastı? Hükümet mi düğmeye bastı, PKK mı? HDP bu kadar başarı elde etmişken PKK neden eylemlere devam etti? Aslında ne oldu?
 
BOP’U IŞİD BOZDU
 
ABD kendine bağlı kukla bir yönetimi Irak’ta işbaşına getirdi. Başkan Obama’nın seçim vaatlerinde belirttiği gibi; Amerikan askeri, bir daha geri dönmeye ihtiyaç duymayacak bir şekilde Ortadoğu’dan çekildi.
Irak, Türkiye, Suriye ve İran topraklarında bağımsız bir Kürt devleti kurulmasını hedefleyen BOP tıkır tıkır işlerken bölgeye IŞİD geldi. ABD’nin Irak işgaline direnen ve tutuklanan Iraklı sivillerden ve Saddam’ın askerlerinden oluşan IŞİD, ABD’nin ve geride bıraktığı Talabani başkanlığındaki kukla yönetimin korkunç zulmünden doğdu. ‘İslamcı Cihat’ ekseninde tüm dünyada taraftar buldu. Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan Afganistan’dan ABD’ye kadar geniş bir coğrafyadan beslenen IŞİD, hem düzenli ordu hem de gerilla savaşında eşi benzeri görülmemiş bir güce sahip oldu. Bu gücün karşısında, Irak ordusu, çakma kahraman Peşmerge, PKK/KCK/PYD tutunamadı. Barzani/PKK’nın ilerde başkent yapma hayalini kurduğu ve Musul Türk konsolosluğuyla beraber kısa sürede IŞİD’in eline geçti.
 
Suriye’deki çatışmalarda bir çok yerde IŞİD Türkiye ile komşu oldu. Bunlardan en önemlisi Suriye Kürdistan’ının merkezi olacak Kobani Işid’in eline geçti. ABD, Barzani, Talabani, Apo neyin hesabını yapıyordu? Türkiye sınırında bir Kürt devleti kurup bu devleti (Kanton) Türkiye’deki Kürdistan’la birleştirmek istiyordu. Bu hesabı IŞİD bozdu.
 
 
Peşmerge ve PKK birlikleri Irak anayasasına göre Irak askeri sayılmadığı halde; Türkiye TBMM’den geçirdiği tezkere kapsamı dışında Peşmerge birliklerini Türkiye üzerinden geçirip Türk tank ve toplarının önünden Kobani’ye soktu. Türkiye bunu neden mi yaptı? ‘Çözüm süreci’ seçim öncesi bozulmasın diye yaptı. Ancak PKK bunu yeterli görmedi. PKK tarafından 6,7,8 Ekim’de yüzden fazla kişi öldürüldüğü, sivil ve resmi polis ve askerlerin enselerine kurşun sıkıldığı, binlerce okul, yurt, kamu binası,banka ve işyerleri yakıldığı halde  ‘süreç’ bozulmadı.
 
 PEKİ SÜREÇ NEDEN BOZULDU?
 
‘Süreç’ iç dinamiklerden değil; dış dinamiklerden bozuldu. IŞİD’le baş edemeyen PKK/PYD, ‘Türk askeri bizim için IŞİD’le savaşsın, Türkiye IŞİD’e karşı askeri üsleri ABD’ye açsın’ dedi. Hükümet kabul etti, ancak Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, görevinin son dönemi, bir ay sonra başkanlığının sona erecek, kararın güvenlik boyutlu değil; siyasi boyutlu olmasını ileri sürerek, rapor aldı ve sınır ötesi operasyon gerçekleşmedi. PKK’nın beklemeye vakti var mı? Saniye yok. Türk askeri IŞİD’le PKK’nın yanında savaşmadığı için, ‘süreci’ bozacak eylemlerin dozajını PKK süratle yükseltti.
 Türk Tabipleri Birliği (TTB) 1 Kasım 2014 günü 65. Olağanüstü Genel Kurulu toplandı ve “1 Kasım Kobani Günü olması kararı” alındı.
 
Hem asker hem de kamuoyu, Türk askerinin PKK için cepheye gitmesine karşı olduğu halde,  destek nasıl sağlandı? Askeri cepheye göndermek için Suruç’ta patlama, Suriye sınırında kurşunlama yapıldı. Faili meçhul olaylarda olaydan kimin yararlandığına bakılarak ‘gerçek’ faile ulaşılır. Olay yerinde kimliğini bırakan ‘gerçek’ fail değildir. Siz de bu olaylardan kimin yararlandığına bakabilirsiniz. PKK bahane; IŞİD’le mücadele şahane dedirtecek şekilde eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyondan önce BM (US) ve NATO'ya haber verildi, muhalefete verilmedi. Ana muhalefet de PKK’yı ıskalayıp, IŞİD’e odaklanmıştı, haber verilse de olanı biteni görecek halde değil; cambazabakıyordu.  PKK’nın Akdeniz’e uzanmasının önündeki en büyük engel IŞİD’e hem Türk jetleri hem de Amerikan jetleri Türk üslerinden bomba yağdırmaya başladı. Daha sonraları Mısır ve Libya operasyonları da aynı şekilde desteklenecek.
 
PKK ABD’NİN KARA BİRLİĞİ
ABD’nin çok okunan gazetesi Wall Street Journal, ‘ABD’nin yeni Marksist müttefikleri’ manşetiyle verdiği haberde PKK’lıların IŞİD’le savaşta ABD’nin en büyük silahı olduğunu yazdı. Röportajda; Ruken isimli bir kadın PKK’lı, ‘Bazen YPG, Bazen HPG bazen de PJAK’lı oluyorum. Aslında hepsi bir. Hepimiz PKK’yız’ dedi.

             ABD PKK işbirliği mi yoksa PKK’nın bombalandığı mı yalan? NATO’nun Güney  Avrupa Komutanlığı’na bağlı bir askeri birliğin ABD’nin kara birliklerini bombaladığına gerçekten inanıyor musunuz?

Bir taraftan bombalanan PKK’lılar diğer taraftan Suriye’de devlet kuruyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık