loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 02 Haziran 2019, Pazar 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

MEMLEKETİMDEN HUKUK MANZARALARI

Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK), duruşma sırasında Avukat Tuğçe Çetin’in etek boyuna dizden 15 cm yüksek olduğu gerekçesiyle tepki gösteren hakim Mehmet Yoylu’ ya baro yöneticileri ve avukatlar da adliyeye gelerek sert tepki gösterdi. Hakim Yoylu hakkında suç duyurusunda bulunulunca tedbiren görevden uzaklaştırdı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 'Hakim, önündeki dosyaya bakar, vatandaşın, avukatın kılığına kıyafetine değil; böyle yanlış uygulamalara fırsat vermeyeceğiz ki yargıya leke gelmesin. Anında gereken yapılmıştır' dedi.

Kadın avukatların kıyafetiyle ilgili yönetmelik,’ Baş daima açık, etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz’ şeklinde olduğu halde, ’Avukatlığın serbest meslek olduğu’ gerekçesiyle başörtülü duruşmaya girilmesi ve yönetmeliğin delinmesi, etek denetimini de ortadan kaldırmış oldu.

Yani yeni düzenleme de yok eskiyi hatırlatan da yoktu o güne kadar. Nabza göre şerbet vermeyen, gördüğüne ve yönetmeliğe göre karar veren bir hakim kanunsuz yönetimin takkesini düşürdü kelin açığa çıkmasına da kendisinin geçici de olsa ihraç olmasına neden oldu.

Sular yükselince balıklar karıncaları, çekilince de karıncaları balıkları yer. Kimin kimi yiyeceğine su karar verir. Kimin açığa alınacağını yasalar değil; konjonktür belirler. An gelir, başörtüsüne müdahale eden hakim açığa alınır, zaman gelir eteğe müdahale eden hakim açığa alınır.

Bizde aynı durumda kişiye, yere, zamana göre değişen uygulamalar yapılır. Sık sık hatırlattığım gibi hukuk devletinde suç ve ceza yasalarla belirlenmiştir. Yasayla suç olduğu tanımlanmayan bir eylemden dolayı kimse cezalandırılamayacağı gibi yasayla tanımlanmayan bir ceza da verilemez.

HUKUKSUZLUK DEĞİL; ÖPÜŞME GÜNDEM

Cumhuriyet Gazetesi’nden Kadir Gürsel, 11 aydır tutukluyken AYM hak ihlali kararı verince 2 yıl 6 aylık hapis cezasının infazı için savcılığa çağrılıyor.  Yattığı 11 ay aldığı cezanın infazını karşılamasına rağmen,  İstanbul Adalet Sarayı’na ‘Denetimli serbestlik hükümleri’ için gelen Gürsel, kelepçelenerek cezaevine gönderildi.

Adalet Bakanı Gül: Gürsel'e kelepçe kabul edilir değil. Kendisi geldi’ dedi. İtiraz üzerine 5 saatlik mahkümiyetten sonra yeniden tahliye edilince, eşiyle ateşli öpüşmesiyle gündeme geldi, haber oldu,  ancak yargılanma sürecindeki hukuksuzluk öpüşme kadar gündem olmadı.

ÖNKİBAR, DAYAKSEVER OLSA BİLE

SEBAHATTİN Önkibar, şarlatan da olabilir, parayı verenin çaldığı düdük de olabilir. Dayanaktan yoksun bir şekilde, edilgen cümle ve iddialarla insanların onur, şeref ve haysiyetine karşı bitmez, tükenmez saldırılarda da bulunabilir ancak tüm bunlara rağmen dayağı hak etmiş olamaz.

Hukuk devletinde köpek ayağınızı ısırmışsa, siz köpeğin ayağını ısıramazsınız. Her suçun işlenmeden önce yasayla belirlenmiş cezası vardır ve fail ancak o cezayla cezalandırılabilir.

Önkibar ve benzerleri edilgen ifadelerle; söyleniyor, deniyor, iddia ediliyor v.b. şekilde kimin söylediği veya iddia edildiği belirlenemeyecek şekilde iftira atarlar. ‘Kim iddia ediyor veya söylüyor?’ dediğinizde ‘herkes’ cevabını verirler.

Neden ‘herkes’ bu iddiaların videosunu çekmiyor da sen çekiyorsun, onlar yazmıyor da sen yazıyorsun? 85 milyon içerisinde en delikanlı sen misin, yoksa en dayak sever misin? Sorularını yönelttiğinizde cevap veremiyorlar.

En dayak sever olsalar da, hakaret etmeleri de dayak yemeleri de engellenmelidir. Yasalardaki boşluklar düzeltilmelidir.

Eğriye eğri doğruya doğru: Tüm bayram süresince olmasa da bayramın 1. günü ulaşımı bedava yaptığı için BB Başkanı Demir’e teşekkürler.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık