loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 18 Kasım 2019, Pazartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

O YÜZÜ KIZARTMAK SAVCININ GÖREVİ!

Samsun BB AK Parti Grup Başkanvekilliği görevinden alınan Hasan Uzunlar ‘Atatürk’e hakaretten’ azledildiğini, yüz kızartıcı suçla anılmadığı için mutlu olduğunu belirterek, Kurtuluş Savaşı Başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi şahsiyetine hakaret suçunu işlediği için övündü.

Uzunlar, sadece Atatürk’ün manevi şahsiyetine hakaret etmemiş, TCK m.216’da “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu da işlemiştir. Atatürk’ün saygınlığını azaltmaya yönelik hakaretleriyle Türk milletinin ekseriyetine hakaret ederek kamu düzeni ve barışını hedef almıştır.

Sıfatı Cumhuriyet, görevi yasaları uygulamak ve cumhuriyeti korumak,   olan savcıların alenen işlenen ve pişmanlık duyulmayan bu eylemden dolayı resen ve de suç duyurularına rağmen harekete geçmemesi, Uzunlar’ın yüzü kızararak yerinmesine değil;  övünmesine, karanlık odaklara mesaj göndermesine neden oldu. Suç işleyenin yüzünü kızartmak Cumhuriyet savcılarının görevidir. Basının görevi suçu inkar edilemeyecek şekilde ortaya çıkarmaktır ki suç inkar edilememiştir veya edilmemiştir.

Cezaların uygulanmadan yasalarda bulunması, kamu düzeninin bozulmasına; kaosa ve suç işleyenin yanına kar kalmasına, adalete güvenin sarsılmasına, çözümün kara kaplı kitaplarda değil; siyah saplı bıçaklarda aranmasına neden olur. Bunun sonucunda da diğer yasalar da uygulanamaz hale gelir ve artık hukuka inançtan, hukuk devletinden ve cumhuriyetten söz edilemez.

Atatürk cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etti. Ancak gençlik sapkınlığa düşer, cumhuriyeti koruyup kollamakta zafiyet gösterirse, cumhuriyeti koruma görevi sıfatı cumhuriyet olan savcılarındır, kesinlikle askerlerin değildir.

Hukukun olmadığı yerde vatandaş geleceğinden umudunu keser. Düşünce özgürlüğü, mal, can emniyeti ortadan kalkar. Çaresizlik içindeki halk sorunların demokrasi ve hukuktan kaynaklandığını zanneder, ‘Ne gelirse gelsin bundan iyidir’ der ve arayış içinde anti demokratik eğilimlere yönelir. Rusya’da Bolşevik Devrimi de teokratik yönetimler de böyle ortamlarda geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘ Atatürk de Cumhuriyet de bizimdir, biz savunacağız, biz Atatürk istismarcılarına karşıyız’ dediği için Uzunlar da satır aralarında ‘Bizim karşısında olduğumuz Atatürk değil, onu sömürerek bir yerlere gelmeye çalışanlardır’ diyor. Uzunlar paylaşımlarında Atatürk dışında kimseye bir şey söylemiyor. Erdoğan’ın söylediği gibi Atatürk istismarcıları söz konusu değildir. Hakaret edilen Atatürk’tür. Cumhuriyet savcıları Atatürk’ü korumazsa, hakaret edenler de savcılar da hiç kuşku duymasın ki muhtemel bir erken seçimde Atatürk kendini koruyacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Koçak Koçak 19.11.2019 07:09

Meczup... İçleri kararmış. Ak kara olmuş. Yazık.

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık