loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.8145
  • Euro 7.4428
  • GR ALTIN 379.40
  • ÇEYREK 622.77

  • 30 Mart 2020, Pazartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

OHAL SEVİCİLER VE YASAKSAVARLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ısrarla OHAL ve sokağa çıkma yasağından kaçınırken muhalefet sokağa çıkma yasağında ısrar ediyor. İktidar bireysel özgürlüklere gerektiği kadar çok, mümkün olduğu kadar az müdahale ederek corona virüsüyle mücadeleyi sürdürmek istiyor.

Muhalefet sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini, böylece iktidarın takkesinin düşüp kelinin görülmesinde ısrar ediyor. Hükümet sokağa çıkma yasağı kararı alırsa sokağa hükümetin emriyle çıkamayan, günlük geçinen veya sokağa çıkamadığı için maaşı kesilenlerin geçimini devletin sağlaması gerekiyor. Yarısı başka fonlarda harcanan ihtiyat akçesi bu günler içindi.İtibarlı ülke Türkiyedoğrudan vatandaşa yansımayan 15 milyar dolarlık bir destek paketi açıklarken, birçok itibarsız ülke vatandaşa doğrudan nakit para, maaşını kaybedenlere maaş verirken Türkiye' nin yüz katı destek paketleri açıkladı ve uygulamaya koydu.

İktidar ve muhalefetin özgürlüklerin kısıtlanmasına bakışı burada ayrılıyor.

Sokağa çıkma yasağı kontrollü sürerse olası doğacak sorunlardan yasağı ihlal edenler sorumlu tutulabilecekken, yasağa rağmen çıkacak sorunlardan hükümet sorumlu tutulabilecek.

Yasak açlık mı hastalık mı seçeneğiyle vatandaşı yüzleştirebilir. Bu durumda vatandaş açlığa karşı hastalığı tercih edip, yasağı ihlal etme ihtimali yüksek.

Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı' nın ‘sosyal yardımı' tam da bugünler içindi. Ancak sadece bakanlığın isminden değil, uygulamasından da vazgeçildiği için, sokağa çıkma yasağıyla birlikte insanlar evlerinde kaderleriyle/Şanı Yüce Allah' la karşı karşıya kalacak. Sosyal hukuk devleti kendi imkanlarıyla beslenip barınamayanların ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır.Ancak sokağa çıkma yasağıyla bu sayı artacağından ve talepleri karşılayacak karagün akçesi yeterli değil.eterli önlemler alınarak kontrollü yasakla hem sağlık hem de ekonominin kontrol alınabileceği bir yol izlenmeye çalışılıyor. Sokağa çıkma yasağına Çin' deki gibi sert müdahale edilmemesinin, daha hoşgörülü davranılmasının nedeni budur.

Sokağa çıkma yasağını ihlal eden yaşlılara müdahale edilmemesi, edenlerin sert bir şekilde cezalandırılmasının sebebi yaşlı severlik değil; daha sora oluşabilecek olumsuz tablolardan sorumlu tutulabilme ihtimalleridir.

Genel yasaklama,sağlık ve sosyal hizmetlerin yetersizliğinin sorumluluğunu hükümeteyükleyecek. Bugünkü durumda sorumsuz davrananvatandaşlar sorumlu tutulacaktır.

NEDEN KAYYIM ATANMIYOR?

Krizi fırsataçeviren, stokçuluk yapan, fiyatının veya maliyetinin çok üstünde ürün satan işletmelere kayyım atayarak, el konulması için daha ne bekleniyor? Yetkililer ya uyarıyor ya da tehdit ediyor, fakat sonuç değişmiyor. Mevcut yasalarla hayati önem taşıyan işletmelere FETÖ olayında olduğu gibi el konularak maliyeti üzerinden üretim yapılırsa, diğer işletmeler de bunu dikkate alır, sorun çözülür.

ÖNÜNÜZE GELEN HER ŞEYİ PAYLAŞMAYIN!

Türkiye' de kaos yaratmak isteyen yerli ve yabancı mihraklar aslı astarı olmayan, nerede ne zaman çekildiği bilinmeyen videolar, asparagas haberler yayınlayabiliyor. Size gelen her şeyi paylaşmadan önce kaynağını güvenirliliğini araştırın. Size kadar gelmişsebize çok daha önceden gelmiştir. Bizde yoksa sorun neden olmadığını. Kendinizi kullandırarak suçlu duruma düşürmeyin.Yaptığınızın neye ve kime hizmet ettiğini yapmadan önce düşünün!Yaptıktan sonra düşünmenin bir yararı olmaz. Paylaştığınız sağlayıcı olarak sizi bağlar. Hayvanı yuları insanı sözü bağlar..

Sorunun çözümünde rol alamıyorsanız, sorunun parçası da olmayın!

EVDE KALIN HAYATTA KALIN!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık