loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 14 Ağustos 2020, Cuma 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

OKULLARIN AÇILIŞI YILAN HİKAYESİ

Eğitim ve öğretime ara verilen okulların yeniden açılışı yılan hikayesine döndü. Önce 2019-20 Eğitim ve Öğretim yılında açılması planlanan okullar, bu öğretim yılında örgün eğitim yapamadı, uzaktan eğitimle öğretim yılı tamamlandı. Yeni dönem için Ağustos sonunda açılması planlanan okullarda uzaktan eğitim 31 Ağustos’ta başlayacak,  yüz yüze; örgün eğitim 21 Eylüle ertelendi.

OKULLAR NASIL AÇILACAK?

Tüm öğrenciler aynı anda eğitime başlamayacak. Kademeli olarak eğitim ve öğretim yapılacak. Örgün eğitime belirli sınıflar öncelikli başlayacak, yine tüm konular sırasıyla değil, seyreltilerek, önem sırasına göre işlenecek, belirli sınıflar öncelikli olacağı gibi belirli konular da öncelikli olacak,  atlanan konular sonra ele alınacak veya uzaktan eğitimle işlenecek. Tüm dersler de yüz yüze okulda öğretilmeyecek belirli dersler okula gitmeden, uzaktan işlenecek.

HERKES HER GÜN OKULA GİTMEYECEK!

Tüm öğrenciler hafta boyu okula gitmeyecek, belirli günler belirli öğrenciler okula gidecek. Sınıfın yarısı haftanın üç günü, giderken diğer yarısı diğer üç gün gidecek. Haftada 6 gün, cumartesi günü de eğitim ve öğretim yapılacak. Gerek duyulması durumunda yarısı sabahleyin, yarası da öğleden sonra okula gidebilecek. Dersler aynı saatte başlamayacak, aynı saatte bitmeyecek herkesin aynı anda sokaklara doluşmasının önüne geçilecek.

ALMANYA TÜRKİYE FARKI!

Türkiye pandemi; corona salgını konusunda Almanya’yı takip etmeye çalışıyor. Keşke edebilse! Daha önce de belirttik Almanya genelinde okullar kısa süre kapalı kaldı. Belirli eyaletlerde veya okullarda gelişen durumlara göre okullar belirli aralıklarla kapatıldı ve açıldı, toptancılık yapılmadı. Ülke genelinde önlem alınarak okullar açıldı ve örgün; yüz yüze eğitim yapıldı.Yeni eğitim-öğretim yılı da başladı.

ALMANLAR ÜCRET ALMADI!

Almanya’da öğretmenler sabahleyin sınıfın bir yarısına girerken, öğleden sonra diğer yarısına bedava; ücretsiz girdi. Türkiye’de ise öğretmenler okula gitmedikleri, yüz yüze ders yapmadıkları halde maaşları dışında bir de ders ücreti aldılar. Almanya ile Türkiye arasında olduğu gibi; Alman öğretmenle Türk öğretmen arasında da fark var. Doğu Almanya Batı Almanya ile birleştiği yıl Alman Sendikalar Birliği Hükümetin yaptığı zammı fazla bulmuş, zammın büyük bir kısmının geri alınmasını istemişti. 17 Milyon Doğu Almanın entegrasyonu sırasında ekonominin bu zammı kaldıramayacağı ve krize düşeceği endişesiyle Sendikalar birliğinin önerisiyle zammın büyük kısmı geri alınmıştı.

TÜRKİYE 500 MİLYAR $, ALMANYA 750 MİLYAR EURO

Bir tarafta bütçesi 500 milyar dolar açık veren Türkiye, diğer tarafta bütçesi 750 milyar Euro fazla veren Almanya.  Almanya’da öğretmenler ek ücret almadan pandemi öncesi girdiği ders kadar daha fazladan derse girerken, bizim öğretmenlerimiz girmedikleri dersin ücretini istiyor ve derse girmeden ücret alıyor. Elbette ki Alman öğretmenin maaşıyla Türk öğretmenin maaşı kıyaslanamaz. Aynı maaş Türk öğretmene verilse, belki de Türk öğretmen de ücret alamdan fazladan derse girebilir, girmediği dersin ücretini istemeyebilir.

UZAKTAN ÖĞRETİM OKULLARIN YERİNİ ALIRSA!

Uzaktan öğretimin yaygınlaşması bir taraftan özel öğretim kurumlarını telaşlandırırken diğer taraftan öğretmenlerin istihdamını olumsuz etkiliyor. Yakın zamana kadar ne kamu ne de özel öğretimde ‘eğitim için’ bir şey yapılmazken, kamu veya özel okullar sadece öğretim kurumlarına dönüştürülmüş, merdiven altı öğretim yaparken, şimdi hep bir ağızdan ‘uzaktan eğitim olmaz’ demeye başladılar.

EĞİTİM UZAKTAN OLUR MNU?

Doğrudur, bence de uzaktan eğitim olmaz, eğitim yüz yüze olmalı. Peki, okullar kurs merkezlerine çevrilirken aklınız neredeydi?  Uzaktan değil; yakından; yüz yüze; örgün eğitim yaptınız da çocukları çok mu eğittiniz? Günü, haftayı, ayı, yılı doldurup  ‘neme lazım’ deyip, etliye sütlüye karışmadan emekli olmanın yoluna bakmadınız mı? Şanı yüce Allah’tan değil; imamdan korkusuna telefonu kapatan cemaat gibi işin ucu kendilerine dokunana kadar eğitimi aklına getirmeyenler birden eğitimi hatırladılar.

‘ADAM KAZANDI!’

Ak Parti Gen Bşk R.T.Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanınca ‘Adam kazandı’ diyen CHP adayı Muharrem İnce, CHP Gen Bşk Kemal Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği adaylar yerel seçimi kazanınca ‘Adam kazandı’ diyemedi halen de diyemiyor. Dese hiçbir şey kaybetmeyecekken, diyemediği için çok şey kaybetti ve kaybetmeye de devam ediyor.

 Neymiş adaylar Kürt vatandaşların oylarıyla seçilmiş, kendilerine gönülden teşekkür edilmemiş. Birincisi Cumhurbaşkanı adayı olan birisi bilmelidir ki Türkiye’de Kürt, Laz, Arap vatandaşı yok; Türk veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı vardır. İkincisi bardağı dolduran damlaları yok sayarak taşıran damla üzerinden bardaktaki suyu nitelendirmek yanlıştır. Yapacağı açıklamalarla ‘deprem yaratacağını, yerin yerinden oynayacağını’ söyleyen ince bin günlük seyahate çıkacağını açıkladı.

Maske, mesafe kurulana uyun, kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun! Kan bağışlayın, donör olun, hayat kurtarın, insanlığı kurtarın! Kızılay başkanın değil Türk milletinindir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık