loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 12 Temmuz 2020, Pazar 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

OMÜ’DE PROFESÖRE MESLEKTEN İHRAÇ!

Türkiye’de profesörlerin meslekten ihracı, darbeler dışında sık rastlanır durumlardan değildir. Ancak Samsun’un havasından mı suyundan mıdır bilinmez; OMÜ’de akademisyenler sıklıkla meslekten atılmayla karşı karşıya kalıyor. Ferit Bernay’ın rektörlüğü döneminde 50’den fazla yardımcı doçentin işine son verilmesinin yanında, kadrosu Bernay’a bağlı olmayan içende profesörlerin de bulunduğu akademik personelin disiplin yoluyla ihraç edilmesine de çalışıldı.

Biz o zaman da Ferit Bernay’ın mağdurlarına sahip çıktık. Hatta başı kapalı kızını OMÜ’ye götüren babanın ağzını, burnunu kıran güvenlik görevlilerinin yargılanması için velinin yanında yer aldık. OMÜ’de, zaman bilimsel değil filimsel mücadelelerle geçti ve geçiyor,  Üniversiteyi bilim adamları değil; film; dalavera adamları yönetti.

Ferit Bernay, İstanbul’dan gelen, çok başarılı böbrek nakilleri yapan Doçent Dr Burak Koçak’ı Samsun’a geldiğine pişman etti, İstanbul’a geri dönmek zorunda kaldı.

O zamanın Başbakanı Erdoğan’ın Özel kalem Müdürü olan İstanbul Milletvekili Turan Çömez, yanımda Erdoğan’a bu konuları uzun uzun anlattı ve Erdoğan birçok ilde yaptığı açık hava toplantılarında OMÜ üzerinde uzun konuşmalar yaptı, Ferit Bernay’ı eleştirdi. Başta Taha Akyol olmak üzere birçok etkin köşe yazarı bizim katkılarımızla OMÜ’yü köşesine olumsuz yönleriyle konuk etti.

Şimdi de Rektör Sait Bilgiç de adeta ‘Kıyım nerde kalmıştı’ dercesine akademisyen kıyımını sürdürdü, FETÖ mensuplarına reva görmediği cezayı, aile hekimimiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr İdris Koçak’a reva gördü ve meslekten ihraç edilmek üzere YÖK Yüksek Disiplin Kuruluna sevk etti. Ferit Bernay Burak Koçak’ı, Bilgiç İdris Koçak’ı  hedef tahtasına oturttu sanmayın, soyad benzerliği tesadüf, mağduriyetler Koçaklarla sınırlı değil.

Olay yaşandığı zaman da konuya yer vermiştik; doktora sınavına girmesi gerekeni sınava almayan yönetim, girmemesi gerekeni sınava sokmuş,  Koçak da haklı olarak itiraz etmiş. Bu sefer de emekli bile olsa danışmanlığı sürecekken, danışmanı olduğu doktora öğrencisinin sınav jürisinden çıkarıldı.

Bu ve benzeri birçok saçma sapan olay yüzünden alanında başarısı kanıtlanmış bir bilim insanını meslekten ihraç ettirmek de ne demek? Üst disiplin kurulu yeterli araştırma yapmadan şikayetçilere itibar etse, bugün hayatının en verimli dönemindeki bir profesör meslekten ihraç edilmiş olacaktı.

 GAZİ ÜNİVERSİTESİ PROJE OMÜ SUÇ ÜRETİYOR!

Meslekten ihraç edilmeyi gerektiren suçu işleyenle suçsuz birisini meslekten ihraç etmeye kalkan arasında ne fark var? Hiçbir fark yok.  Bilim insanları mobbing yoluyla istifaya veya intihara zorlanıyor, sonuç alınamayınca yetki kötüye kullanılarak meslekten ihraca yöneliniyor.

İnançsız yaşanır ancak adaletsiz yaşanmaz. Ayeti kerimeye göre; suçsuz birini öldüren tüm insanlığı öldürmüş sayılıyor. Suçsuz birini meslekten ihraç eden tüm suçsuzları meslekten ihraç etmiş sayılmaz mı? Sayılır. O zaman masum birini meslekten ihraç etmeye kalkan meslekten ihraç edilmelidir.

 Gazi Üniversitesi (GÜ)’nde akademisyenler yaptığı bilimsel çalışmayla fiyatı 10 milyon liranın üzerindeki PET MR görüntüleme cihazını üniversiteye ücretsiz kazandırırken, OMÜ’de yıllardır suç üretiliyor. Başta Avrupa olmak üzere uluslar arası fonlara verdiğimiz abonelik ücretlerinin binde birini bile geri alamıyoruz. Uluslar arası hibe fonları kasko sigorta gibi çalışıyor. Herkes kaskoya pirim ödüyor, kaza yapan ücret alıyor. Uluslar arası fonlara da Türkiye gibi ülkeler pirim ödüyor, uygulanabilir proje yapanlar Türkiye gibi ülkelerin verdiği paraları alıyor.

EHLİYETSİZLER DİREKSİYONDA

Türkiye’ de üniversitelerin çoğu yabancı fonlardan karşılayabilecekleri paraları proje üretemedikleri için Maliye Bakanlığından istiyorlar. Ya da Sait Bilgiç’in yaptığı gibi; Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rağmen, SGK’nın karşıladığı sağlık hizmetleri ve hastanedeki yataklardan ücret alınarak kaynak temin ediliyor. Vatandaş, fonlar için vergi verdiği, SGK sağlık giderlerini karşıladığı halde bir de hastanede para ve yetersiz yönetimin ceremesini ödüyor. Siz rektör atayacak olsanız bu üniversitenin içinden mi dışından mı rektör atarsınız? Kimisi birbiriyle sırdaş, kimisi de yüz göz olmuş. Yüksek idealler gitmiş, bireysel çekişmeler ilişkileri belirliyor. OMÜ’yü layık olduğu bilimsel çizgiye taşıyacak akademisyenlere ihtiyaç var. Ben içerde bunu başarabilecek akademisyenlerin olduğuna inanıyorum. Başarısızlığın sebebi akademik yetersizlik değil; ehliyetlilerin arka koltuklarda ehliyetsizlerin direksiyonda oluşundandır.

Maske, mesafe kurallarına uyun, hayatta kalın. Kan bağışlayın, donör olun, hayat kurtarın. Kızılay Başkanın değil; Türk milletinindir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık